18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Jak zarobić na Różewiczu

Krzysztof Kucharski
Mikołaj Nowacki
Udostępnij:
Drogie moje Miasto Wybrane, ja też już nie wiem, który w kolejce do Nobla jest Tadeusz Różewicz? Abstrahując od tego, że dawno powinien go dostać. Chyba w ogóle niewiele osób rozumie, jak te koniunktury się rodzą, a procedury przebiegają. Wszyscy coś mówią, piszą, wieszczą, a potem się okazuje, że figa z olejem rycynowym. Zawsze rodzi się podejrzliwość, prawda?

Komitet Noblowski to ciało teoretycznie niezależne. Z całą pewnością literatów wartych tej nagrody jest cała masa i na całym świecie. W tym roku dostał ją Don Mario Vargas Llosa i ja biję mu wielkie brawo, bo kocham jego "Pantaleona i wizytantki", choć pewnie powinienem "Rozmowy w katedrze", bo głębsze itd. My wiemy,że naszemu poecie to się należy, i już...

Nie będę się wyrażał! A pies tym wikingom mordę drapał. "Ja rzucam myśl, a wy go łapcie" - tak mawiała legenda żydowskiego, polskiego, ale też wrocławskiego teatru - Jakub Rotbaum. Zróbmy przyszłorocznemu jubilatowi coś specjalnego, jakiś prezent wyjątkowy. My wszyscy, całe miasto. Dla niego, dla nas i dla wielu pokoleń. Składkowo.

Nie znam wszystkich filmów o Różewiczu, bo pewnie jest ich od cholery. Myślę bardzo skromnie i na dzisiejsze możliwości finansowe naszej całej Kultury przez duże "K" i kasy miejskiej plus nasze datki. Zróbmy pierwszy krok i 9 października 2011 roku niech prezydent Rafał Dutkiewicz wręczy mu "Box Różewicz" z tysiącem zdjęć poety najróżniejszych fotografików, karykaturami, polskimi dokumentalnymi filmami o nim, zarejestrowanymi polskimi spektaklami jego sztuk w teatrach i w Teatrze Telewizji oraz filmami z jego scenariuszami. To wszystko leży gdzieś na archiwalnych półkach. Jak to się zbierze, "Box Różewicz" nie będzie chudszy od boxu Beatlesów. A przecież przeboje mają różnych adresatów.

Myślę, że dla teatromana byłaby to wielka frajda obejrzeć dziś choćby tylko telewizyjne "Kartoteki" z prawdziwymi kreacjami takich Mistrzów, jak Tadeusz Łomnicki czy Gustaw Holoubek. Pierwszą reżyserował Konrad Swinarski, a drugą Krzysztof Kieślowski. A w tej działce Teatru Telewizji jest jeszcze unikatowa "Kartoteka rozrzucona. Próby" w autorskiej (!) interpretacji samego poety, który zaaranżował też scenografię i wybrał muzykę, oraz późniejsza Kazimierza Kutza z wrocławską obsadą. Różewicz swoją "Kartotekę" dosłownie "napisał" na nowo na scenie! Skręciła to Ela Sitek.

Jest wreszcie realizacja ostatnia "Kartoteki" z roku 2007 Michała Zadary. Najlepszy spektakl tego młodego intelektualisty, który wyreżyserował do tej pory. Na szczęście owo przedstawienie jeszcze żyje we Wrocławskim Teatrze Współczesnym z gościnnymi występami Jana Peszka i pewnie będzie jednym z artystycznych magnesów festiwalu Różewicza, który w przyszłym roku planuje Krystyna Meissner. Właśnie! Planowany festiwal, jeśli się odbędzie w skondensowanej formie, mógłby być prologiem do festiwalu Dialog Wrocław, a też przyciągnąć do Wrocławia tłumy różewiczologów i być ważnym wydarzeniem artystycznym w Europie. Nawet przy skromnej promocji. Choć, dlaczego skromnej, skoro miasto na całą Polskę chwaliło się na billboardach mniejszymi rangą artystyczną wydarzeniami. Mamy w końcu prężny oddział promocji miasta.

Oprócz własnych sztuk Różewicza, sądzę, że pani Krystyna poprosi też dyrektora Roberto Skolmowskiego, który za lalkami nie przepada, żeby wznowił sztukę niegraną od dłuższego czasu, a wyreżyserowaną przez jego profesora Wiesława Hejnę. "Śmieszny staruszek", bo o nim myślę, jest wybitną realizacją Różewiczowskiej idei w kunsztownej i trudnej technice lalkowej. Na dodatek z ostatnimi lalkami zaprojektowanymi przez Jadzię Mydlarską-Kowal.

Jak ten tłum mecenasów, sponsorów, wydawców, redaktorów rzuci się w ten ocean do łowienia pieniędzy zarobionych na poecie, to niech uwzględni w kosztach pomysłodawcę...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie