MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jagodno to wciąż potężny plac budowy! Tak wygląda z drona. Ilu jeszcze pomieści ludzi?

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Na osiedlu Jagodno wciąż powstają nowe bloki, domy w zabudowie szeregowej i te wolnostojące. Liczba mieszkańców, licząc także tych niezameldowanych, z pewnością przekroczyła już 10 tysięcy osób!
Na osiedlu Jagodno wciąż powstają nowe bloki, domy w zabudowie szeregowej i te wolnostojące. Liczba mieszkańców, licząc także tych niezameldowanych, z pewnością przekroczyła już 10 tysięcy osób! Jerzy Wójcik
Jeśli komuś wydawało się, że trwająca już dwie dekady moda na Jagodno powoli dobiega końca, zdecydowanie jest w błędzie! Osiedle, które formalnie liczy dziś 6300 mieszkańców, a nieoficjalnie ponad 10 000, wciąż się rozwija. Jagodno to jeden wielki plac budowy, zobaczcie jak to wygląda z drona. Liczba powstających bloków i domów szeregowych i wolnostojących robi wrażenie!

Jest rok 1998 we Wrocławiu. Przy ulicy Buforowej, po obu stronach, ciągną się pola uprawne, a na osiedlu Jagodno oficjalnie zameldowanych jest 799 osób. W ciągu jednego roku melduje się tam... jeden nowy lokator! W statystykach na 1999 rok widnieje cyfra 800 zameldowanych mieszkańców. Ćwierć wieku później o tym wrocławskim osiedlu będzie głośno w całej Polsce, a obietnice składane jego mieszkańcom (i ich wiarygodność) będą decydować o wyniku wyborów prezydenckich we Wrocławiu w 2024 roku.

Na osiedlu Jagodno wciąż powstają nowe bloki, domy w zabudowie szeregowej i te wolnostojące. Liczba mieszkańców, licząc także tych niezameldowanych,
Na osiedlu Jagodno wciąż powstają nowe bloki, domy w zabudowie szeregowej i te wolnostojące. Liczba mieszkańców, licząc także tych niezameldowanych, z pewnością przekroczyła już 10 tysięcy osób! Jerzy Wójcik

Moda na Jagodno i prawdziwy budowlany boom rozpoczęły się na przełomie wieków. Deweloperzy zaczęli wykupywać grunty, a pola zamieniały się w osiedla. Początkowo to było blokowisko bez żadnej infrastruktury, ale z czasem przybywało sklepów, restauracji, aż wreszcie pojawiły się żłobki, przedszkola i największa szkoła we Wrocławiu, w której na odbiór dzieci trzeba czekać w kolejce...

Pomiędzy 1999 a 2006 rokiem liczba zameldowanych mieszkańców osiedla podwoiła się! Z 800 osób zrobiło się w tym krótkim czasie ponad 1700! Zagęszczenie mieszkańców na kilometr kwadratowy wzrosło na Jagodnie z 316 do 675 osób. Ale największy przyrost liczby mieszkańców wciąż miał nadejść. W dziesięć kolejnych lat, do 2016 roku, na Jagodnie mieszkały już blisko 4500 zameldowanych wrocławian, a w kolejnych pięciu latach liczba mieszkańców przekroczyła już 6000.

Na osiedlu Jagodno wciąż powstają nowe bloki, domy w zabudowie szeregowej i te wolnostojące. Liczba mieszkańców, licząc także tych niezameldowanych,
Na osiedlu Jagodno wciąż powstają nowe bloki, domy w zabudowie szeregowej i te wolnostojące. Liczba mieszkańców, licząc także tych niezameldowanych, z pewnością przekroczyła już 10 tysięcy osób! Jerzy Wójcik

Wzrost liczby zameldowanych osób na Jagodnie - lata 1999 - 2023:

 • rok 1999 - 800 osób
 • rok 2006 - 1708 osób
 • rok 2010 - 2258 osób
 • rok 2015 - 4131 osób
 • rok 2020 - 6059 osób
 • rok 2023 - 6297 osób

I choć ze statystyk wynika, że przyrost liczby mieszkańców w ostatnich trzech latach nieco wyhamował, to na samym osiedlu nic na to nie wskazuje. Jagodno to wciąż jeden, wielki plac budowy. Między zaparkowanymi gdzie się tylko da samochodami, jeżdżą zabłocone ciężarówki i koparki. W okolicach południa, gdy mnóstwo młodych ludzi jest w pracy, na osiedlu widać więcej robotników niż mieszkańców. Poza zamieszkanymi już budynkami, stoją te wykończone - z ogłoszeniami na wynajem i znajdujące się w trakcie wykańczania, na których deweloperzy prześcigają się w cenach za metr kwadratowy.

Deweloperzy realizują kolejne etapy swoich inwestycji, zabudowując każdą wolną przestrzeń na tzw. nowym Jagodnie. Mowa tutaj o okolicach ulic:

 • Kajdasza
 • Adama Kopycińskiego
 • Asfaltowej
 • Konduktorskiej
 • Sygnałowej

Z jednej strony Jagodno rozrasta się już i łączy z Wojszycami, z drugiej strony dochodzi do Brochowa. Mimo to, wciąż pozostają niezabudowane działki, które deweloperzy z pewnością wykorzystają. Obecne liczby osób zameldowanych nie odzwierciedlają już przyrostu mieszkańców i mocno przekłamują rzeczywistość. A to dlatego, że mnóstwo mieszkań kupowanych jest na wynajem i na osiedlu mieszka już dziś wielu studentów, młodych ludzi po studiach, a także obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Wrocławia po wybuchu wojny. Ceny są atrakcyjne, w porównaniu z centrum miasta. Przy liczbie zameldowanych około 6300 osób w 2023 roku, można śmiało założyć, że osiedle faktycznie zamieszkuje już ponad 10000 osób i będzie ich wciąż przybywać.

JEŚLI NIE POPRAWI SIĘ KOMUNIKACJA, WYJAZD I WJAZD NA OSIEDLE STANĄ SIĘ KOSZMAREM. JUŻ TERAZ JEST FATALNIE...

W jakim tempie? Wiele zależy od inwestycji komunikacyjnych obiecywanych przez władze Wrocławia. Przypomnijmy, że trwa budowa trasy autobusowej na Jagodno, która do 2027 roku ma zostać przerobiona na trasę autobusowo-tramwajową. Na długości 2,7 km jednym korytarzem kursować będą autobusy i tramwaje. Takie są plany i obietnice Jacka Sutryka.

Na razie realizowany jest wstępny etap, czyli wydzielona jezdnia wyłącznie dla autobusów. Ma być gotowa w 2025 roku. Przy ulicy Kajdasza, przy pętli powstanie parking P+R. Torowisko tramwajowe ma być gotowe dwa lata później, jednak tutaj nie wszystko zależy od władz Wrocławia, bo konieczne są przepisy na poziomie krajowym, dotyczące przecięcia torów tramwajowych i szyn kolejowych na wysokości zbiegu ulicy Bardzkiej i Buforowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska