Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idź na wybory, bo korki i brud to też sprawa polityczna

Arkadiusz Franas
Paweł Relikowski
- Nie wybieram się na wybory, bo i tak wiadomo, kto w naszym mieście wygra - rzekł jeden z moich wrocławskich znajomych i, co oczywiste, nawet nie musiał ujawniać, jakie nazwisko ma na myśli. - O nie, drogi kolego - odrzekłem mu szybko. - To nie fair. Nasza demokracja ma 20 lat i nie można być obojętnym. Czasy, że jestem "za, a nawet przeciw", już dawno minęły - tłumaczyłem jak komu dobremu.

Choć i jemu, i Państwu przyznam się, że sam jeszcze kilka miesięcy temu w rozmowie z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem wyznałem, że tak właściwie to na trzecią kadencję powinien zostać wybrany przez aklamację. Ale wtedy tak myślałem, bo o innych chętnych nie było nic słychać i uważałem, że szkoda pieniędzy na organizację głosowania na jednego kandydata. Teraz jednak jest inaczej. Wreszcie znaleźli się odważni. I co więcej, nawet mają sensowne programy. I wbrew pozorom, nie opierają się one tylko na haśle na pohybel Dutkiewiczowi. Kandydatom o coś chodzi.

Idźmy głosować, a apel ten dotyczy każdej gminy, choć dzisiaj oprę się jedynie na przykładach wrocławskich. Idźmy po prostu wyrazić swoje zdanie na temat tego, co się dzieje w naszych miastach czy gminach.

Uważasz, że za korki w mieście odpowiada Rafał Dutkiewicz, bo wraz ze swoim zespołem źle zaplanował remonty, a na zatory jedyny sposób, jaki znalazł, to buddyjskie medytacje w towarzystwie Dalajlamy? Zagłosuj na kogoś innego. Twierdzisz, że warto ponieść ofiarę w postaci spóźniania się przez rok do pracy, bo przejazd z Leśnicy do pl. Jana Pawła II zajmuje ci prawie półtorej godziny, choć opóźnienie może się zwiększyć lub zmniejszyć, a konieczne remonty kiedyś trzeba było zrobić, zagłosuj na obecnie urzędującego prezydenta.

Myślisz, że błędem było inwestowanie miasta w piłkarski Śląsk Wrocław, wybierz kogoś z trójki Dawid Jackiewicz, Sławomir Piechota czy Jacek Uczkiewicz. Uważasz, że w tym temacie musimy wykazać się cierpliwością, a kiedyś wreszcie nasi pokonają Dolcan Ząbki i na maślicko-pilczycki stadion zacznie przychodzić po 20-30 tysięcy sympatyków zielono-biało-czerwonych, którzy nie będą się bali, że zasną z nudów, postaw na Rafała Dutkiewicza.

Nigdy nie byłe(a)ś zwolennikiem/czką budowy ogromnego stadionu. Uważasz, że wystarczyłby nam remont Stadionu Olimpijskiego (bo UEFA to w zupełności wystarczało do organizacji u nas Euro 2012), a wolał(a)byś na granicy Maślic i Pilczyc olbrzymią halę widowisko-sportową. Dlatego, że Hala Ludowa jest za mała na duże koncerty i wielkie imprezy sportowe. To nie wybieraj na następną kadencję człowieka, który myśli inaczej. Jesteś przekonany, że nowa arena jest dla nas nieodzowna i dzięki niej będzie działo się wiele dobrego, koniecznie poprzyj Rafała Dutkiewicza.

Myślisz, że zbyt mało we Wrocławiu remontuje się starych kamienic i robi się to bez planu, wybierz innego gospodarza miasta. Twoim zdaniem więcej i inaczej w tej sprawie nie da się zrobić i wszystko idzie w dobrym kierunku, oddaj głos na obecnie urzędującego prezydenta.

Po prostu spojrzyj na swoją ukochaną miejscowość i oceń: jest dobrze, a będzie lepiej czy jest źle i czas na zmiany. Tak właśnie wygląda polityka na poziomie samorządu lokalnego. Tu oceniamy, jak nam się mieszka, czy ulice są czyste, a drogi połatane, a nie zastanawiamy się nad stosunkiem kandydata do związków homoseksualnych czy zamiłowaniem do staropolskiej tradycji strzelania do rączych jelonków.

W każdej z naszych miejscowości wybieramy gospodarza na najbliższe cztery lata. I doceńmy to, że od dwóch dekad ta odpowiedzialność spada na nas. Ja już wiem, na kogo zagłosuję, ale nie powiem. Te codzienne obserwacje miasta z okien auta, które bez problemu wyprzedzają przechodnie, dały mi do myślenia. I proszę porozumiewawczo się nie uśmiechać, bo niektórzy mogą się zdziwić, kogo obstawiam...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska