Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grób bohatera dwóch narodów majora Artemiego Aroniszydze dołączył do projektu „Ocalamy” [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Grób bohatera dwóch narodów majora Artemiego Aroniszydze upamiętniono akcją „Ocalamy”.
Grób bohatera dwóch narodów majora Artemiego Aroniszydze upamiętniono akcją „Ocalamy”. Arch. DUW
W przypadający w czwartek (26 maja) Dzień Niepodległości Gruzji, upamiętniono akcją „Ocalamy” grób bohatera dwóch narodów majora Artemiego Aroniszydze, obrońcy Warszawy, oficera AK i Powstańca Warszawskiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Gruzji oraz rodzina pochowanego we Wrocławiu żołnierza.

Hymn Polski i Gruzji wykonany przez gruziński chór "Batumi" rozpoczął uroczystości, które odbyły się na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. - W przypadający dzisiaj Dzień Niepodległości Gruzji upamiętniliśmy akcją „Ocalamy” grób bohatera dwóch narodów majora Artemiego Aroniszydze, obrońcy Warszawy, oficera AK i Powstańca Warszawskiego - mówi „Gazecie Wrocławskiej” Damian Mrozek, doradca wojewody ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i kombatanckimi. - Bardzo się cieszymy, że wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: ambasador Gruzji w RP Zurab Beridze wraz z małżonką, przewodniczący Rady Najwyższej Adżarii Davit Gabaidze i prawnuk bohatera Sebastian Aroniszydze – dodał współorganizator uroczystości.

Jak czytamy w biografii polsko-gruzińskiego bohatera: „W 1921 roku po agresji bolszewickiej major Aroniszydze dowodzi ostatnim oddziałem osłaniającym w Batumi ewakuację członków rządu Noe Żordanii, ostatniego premiera wolnej Gruzji. Los przywiódł go nad Wisłę podobnie jak ponad 100 oficerów gruzińskich. Tutaj w 1927 r. ożenił się z Polką i przyjął polskie obywatelstwo.”

- To co jest niezwykłe i ciągle mało znane w tej historii i co warto w takim dniu przypomnieć, to że we wrześniu 1939 r. major Aroniszydze brał udział w obronie Warszawy, dowodził jednym z oddziałów na Ochocie. za co został odznaczony orderem Virtuti Militari. Później pod pseudonimem "Jan Pilecki" podjął działalność konspiracyjną w Armii Krajowej - był komendantem Inspektoratu AK Piotrków Trybunalski. W Powstaniu Warszawskim walczył na Śródmieściu. W marcu 1945 r. aresztowany przez NKWD. Przesłuchania i tortury zrujnowały mu zdrowie. Zmarł we Wrocławiu w 1950 roku – podkreśla Damian Mrozek.

Wydarzenie wpisuje się w cykl prowadzonego od kilku lat projektu „Ocalamy”, organizowanego wspólnie przez Oddział IPN we Wrocławiu wraz z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Dzisiejsze uroczystości odbyły się w obecności władz administracyjnych i samorządowych województwa dolnośląskiego, duchownych i Kompani Honorowej Wojska Polskiego, przedstawicieli Diaspory Gruzińskiej oraz mieszkańców Wrocławia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska