Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fagor Mastercook ciągle bez wypłat. Ale ruszy w połowie lutego?

AMW
fot. Paweł Relikowski
Z nieoficjalnych informacji wiemy, że fabryka AGD Fagor Mastercook przy ul. Żmigrodzkiej może ruszyć już w pierwszej połowie lutego. Niestety, pracownicy nadal nie otrzymali drugiej części wypłat za grudzień. Minęły już dwa tygodnie od terminu, w którym powinni otrzymać całe wynagrodzenie.

Fagor Mastercook ma niezrealizowane do końca zamówienia z Francji, jeszcze sprzed wstrzymania produkcji. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że produkcja zostanie wznowiona, ale tylko na dwóch zmianach. W fabrykach, w których pracowano na trzy, w tym zakładzie produkujących pralki i część kuchenek, może to oznaczać, że do pracy wróci tylko część pracowników. Ci, którzy mieli umowy na czas określony, a kończące się w najbliższym czasie, mogą nie mieć ich przedłużonych.

70 proc. wypłaty za grudzień, mimo wcześniejszych obietnic, że pracownicy otrzymają pieniądze na święta Bożego Narodzenia, dostali dopiero na koniec grudnia (30-go i 31-go zatrudnieni mieli je na kontach). Płace są na poziomie podstawowym, bez dodatków. O ile dodatek za pranie ubrań roboczych nie należałby się osobom zatrudnionym, ale przebywającym na postojowym, to są oni zaskoczeni, że zabrano im dodatek za staż.

Przypomnijmy, że polscy komornicy uznali upadłość, o której w zeszłym roku zdecydował hiszpański sąd. Jak to się stało? Pod koniec zeszłego roku koncern Fagor Electrodomésticos złożył wniosek o upadłość w sądzie w San Sebastian. Zaraz po nim na analogiczny krok zdecydował się zarząd Fagor Mastercook. Było to możliwe ze względu na przepisy europejskiego prawa, które pozwalają przeprowadzić postępowanie upadłościowe w państwie, w którym znajduje się główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika.

Sąd w San Sebastian postanowił ogłosić upadłość powiązanych zakładów, ale wrocławskiej fabryce dał możliwość zarządzania własnym majątkiem pod kontrolą hiszpańskiego nadzorcy. W związku z postanowieniem sądu w San Sebastian, polscy komornicy zaczęli wycofywać się ze swoich działań, mejlowo prosząc by Fagor ich nie skarżył. Nie mogą oni bowiem prowadzić egzekucji w momencie, kiedy jest ogłoszona upadłość. W praktyce, komornicy przestali zajmować konta bankowe. To otwiera drogę do rozpoczęcia produkcji, do której potrzebny jest zakup podzespołów i innych elementów składowych.

W piątek zostanie także zamknięta lista inwestorów, którzy mieli zgłaszać swoje zainteresowanie zakupem fabryki przy ul. Żmigrodzkiej. Na zeszłotygodniowej rozprawie sądowej okazało się, że zakład oglądali już przedstawiciele firm Cevital z Algierii i Amici Wronki.

Dodatkowo sędzia prowadzący postępowanie przed sądem upadłościowym Jarosław Horobiowski poinformował, że otrzymał mejla, w których sprawą Fagora zainteresowane są Fudnusze Inwestycji Polski TFI SA. Jego zdaniem osoba Zbigniewa Jakubasa, właściciela funduszu, gwarantuje, że oferta jest poważna i stoją za nią odpowiednio duże fundusze, pozwalające na uratowanie wrocławskiej fabryki. Biznesmen, inwestujący w podupadające firmy, w 2013 roku był na 14 miejscy listy najbogatszych Polaków według tygodnika Wprost. Jego majątek oszacowano na 1,55 mld złotych.

Zespół roboczy pod przewodnictwem wiceminister gospodarki Ilony Antoniszym - Klik przygotował dla przyszłego inwestora pakiet udogodnień, polegający na dotacjach dla zainteresowanych zakupem wrocławskiej fabryki i obniżeniem podatków.

- Warunkiem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu zatrudnienia oraz oczywiście kontynuacja produkcji - mówiła wojewoda Ewa Mańskowska z zespołu roboczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska