MKTG SR - pasek na kartach artykułów

258 zł specjalnego dodatku do emerytury aż do śmierci. Ta grupa seniorów dostanie dodatek

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 1 marca 2024 roku, po tegorocznej waloryzacji, wzrosło świadczenie ratownicze dla strażaków ochotników. Wyjaśniamy jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać w 2024 roku.

Świadczenie ratownicze zostało wprowadzone w 2021 roku. Jest ono co roku waloryzowane w oparciu o wskaźnik waloryzacji wynikający ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zatem od 1 marca 2024 roku wynosi ono 258 zł. W skali roku uprawnieni emeryci mogą więc zyskać ponad 3 tys. zł dodatkowego wsparcia finansowego.

Komu się należy świadczenie ratownicze w 2024 roku

Przysługuje ono:

  • kobietom po ukończeniu 60. roku życia, które czynnie uczestniczyły jako członkowie OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej przez 20 lat,
  • mężczyznom po ukończeniu 65. roku życia, którzy czynnie uczestniczyli jako członkowie OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej przez 25 lat.

- Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP - informują strażacy.

Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych jest:

  • od 1 stycznia 2022 roku - dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną (PSP);
  • od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2021 roku - dokumentacja prowadzona przez PSP lub pisemne oświadczenie 3 świadków;
  • do 31 grudnia 2011 roku – pisemne oświadczenie 3 świadków, w tym najmniej jednym ze świadków musi być osobą, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie potwierdzającym bezpośredni udział tej osoby w działaniach ratowniczych.

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie ratownicze

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP.

Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Wypłata następuje do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze.

Nie przegap

Emerytury wraz z trzynastką - mamy wyliczenia kwietniowych świadczeń

Tymczasem kwiecień jest bardzo ważnym miesiącem dla emerytów i rencistów. Poza podstawowym świadczeniem uprawnieni otrzymają także trzynastą emeryturę. Jakich przelewów mają się spodziewać? Mamy wyliczenia - przedstawiamy je w poniższej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 258 zł specjalnego dodatku do emerytury aż do śmierci. Ta grupa seniorów dostanie dodatek - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska