Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016: Piękne, europejskie budynki na wystawie

Małgorzata Matuszewska
Wnętrze Filharmonii w Szczecinie. – Byłem tam na koncercie, to wspaniały budynek – uważa Zbigniew Maćków, kurator ESK
Wnętrze Filharmonii w Szczecinie. – Byłem tam na koncercie, to wspaniały budynek – uważa Zbigniew Maćków, kurator ESK Simon Menges
Najpiękniejsze budynki Europy można obejrzeć na wystawie „Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award 2015”.

Wystawa „Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award 2015” to kolejna odsłona programu Architektura w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Zostanie otwarta w poniedziałek (15 lutego) o godz. 18 we wrocławskim Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5. Warto podkreślić, że Nagroda Miesa van der Rohe w zeszłym roku trafiła do twórców polskiego budynku – Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Bryłę zaprojektowali architekci z hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga we współpracy ze szczecińskim Studiem A4. – Przyjadą do nas duże, pełnowymiarowe makiety. W sumie będzie ich 43, bardzo dużo plansz, oryginalnych szkiców i filmy DVD – mówi Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. – Pokażemy też laureata „małego misia” 2015, czyli Nagrody dla młodych talentów – przepiękny i zarazem skromny wiejski dom, zrealizowany w Hiszpanii. Przyjadą też mock’upy – fragmenty budynków w skali 1:1, pokazujące detale, np. umocowania – to będzie wielka gratka dla miłośników architektury – dodaje.

Europejska Stolica Kultury – mozaika kultur, miejsc, technologii

W czwartek (11 lutego), o godz. 18 w Muzeum Architektury zacznie się prezentacja projektu „European Identity”: 16 filmów dokumentujących próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury, zadane przedstawicielom kilkunastu biur architektonicznych z całej Europy. Gośćmi będą: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski (HS99) Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa). Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski opowiedzą o projekcie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej - Ciniba w Katowicach, a Zbigniew Maćków o projekcie Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego MPK - PKP, Wrocław Maślice. Architekci odpowiadać będą na pytanie o znaczenie lokalnych realizacji w kontekście myślenia o Europie jako mozaice kultur, miejsc, tradycji i technologii. Jak w kontekście europejskim można rozumieć specyfikę architektury poszczególnych krajów i gdzie, na tak pomyślanej mapie, znalazłyby się polskie miasta? W jaki sposób projekty zrealizowane w Polsce wpisują się w tożsamość architektury europejskiej, na ile są jej częścią i czy można ją opisać jakimiś szczególnymi cechami? Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska