Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień motyla we wrocławskim zoo. Zajrzyjcie z nami do motylarni [FILM, FOTO]

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Międzynarodowy Dzień Motyli przypada na 14 marca.
Międzynarodowy Dzień Motyli przypada na 14 marca. Nadia Szagdaj / Polska Press
W Polsce żyje ok. 160 gatunków motyli dziennych i 3000 gatunków ciem. Dziś każdy z różnobarwnych zapylaczy ma swoje święto. Na 14 marca przypada Międzynarodowy Dzień Motyla. Odwiedziliśmy więc motylarnię w Zoo Wrocław.

Motyle pełnią ważną rolę zapylaczy. - Jest to główna i dla nas bardzo ważną funkcja. Jak wiadomo bardzo dużo pszczół umiera, pestycydy niszczą uprawy i rośliny, którymi żywią się zapylacze. Musimy o te owady dbać, abyśmy sami mieli co jeść. Bez roślin nie będziemy mieć pokarmu - ostrzega Karol Bubel, który we wrocławskim zoo pełni funkcję opiekuna zwierząt.

Cykl życia motyla zaczyna się od jajka. Do momentu kiedy ten piękny owad opuści kokon następuje wiele przemian, którym podlega. Osobniki niektórych gatunków motyli żyją zaledwie jeden dzień. Ale są i takie, które przeżywają dwa lata. - Jest taki gatunek ćmy Pawica Atlas, który żyje tylko tydzień. Ten nocny motyl nie ma nawet otworu gębowego, aby się odżywiać. W swoim krótkim życiu poza kokonem nastawiony jest na rozmnażanie - opisuje pan Karol.

Opiekun przypomina, że motyle zapadają w coś na kształt snu zimowego. W naszych domach, rusałki, osetniki lub admirały zimują w piwnicach czy na strychach. Na przykład bielinki przeżywają nawet dwa lata w formie dorosłej. - Dajmy im spokojnie przezimować, nie przenośmy ich i nie zabierajmy w inne miejsce. A gdy już nadejdzie wiosna, nie zapomnijmy uchylić im okien, by mogły wylecieć na poszukiwanie pożywienia - przypomina Karol Bubel.

Posłuchaj o motylach i zobacz film z zoo:

od 16 lat

Choć w Polsce dzień motyla przypada na okres kalendarzowej zimy, opiekun zaznacza, że przecież nie wszędzie na świecie jest teraz taka pogoda. - W Azji jest bardzo dużo motyli, które mają teraz dobre warunki do rozmnażania. W Ameryce mamy ogromne migracje motyli. Dlatego właśnie, że z ponad 150 tysięcy gatunków tych owadów, które żyją na świecie większość ma teraz dobre warunki rozrodcze, dzień motyli obchodzimy właśnie 14 marca - tłumaczy.

POLECAMY TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska