MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec Nadodrze czeka na remont od 2021 roku. W jakim stanie jest budynek? Czy odzyska dawny blask?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Dworzec Nadodrze to powstały na placu Staszica dworzec kolejowy w 1868 roku wg projektu Wilhelma Grapowa.
Dworzec Nadodrze to powstały na placu Staszica dworzec kolejowy w 1868 roku wg projektu Wilhelma Grapowa. Paweł Relikowski / Polska Press
Już prawie trzy lata temu katowicka spółka DL Invest Group nabyła od Polregio dworzec na wrocławskim Nadodrzu. W 2023 roku trwały intensywne przygotowania do jego rewitalizacji. Ale do dziś w budynku i jego okolicach nie widać robotników, nie zatwierdzono też ostatecznie planów. Co się dzieje z tym zabytkowym dworcem?

Dworzec Nadodrze wciąż bez remontu. A koncepcje były dwie

Początkowo były dwa pomysły na rewitalizację dworca. Oba zakładały nie tylko prace remontowe zabytkowego budynku, ale również zbudowanie obok niego nowoczesnych punktów usługowych, jak np. hotel.

  • Pierwsza koncepcja zakłada przekształcenie dworca w biurowiec z dużą powierzchnią restauracyjną, handlową i usługową. Taki projekt miałby ożywić plac Staszica, tworząc tam centrum życia rozrywkowego Nadodrza i zmieniając charakter osiedla.
  • Druga opcja, ku której skłaniał się inwestor, to rewitalizacja dworca na hotel. W tej wersji budynek byłby rozbudowany, a w historycznej części znalazłyby się reprezentacyjne apartamenty premium, podczas gdy w dobudowanej części powstałyby zwykłe pokoje hotelowe.

ZOBACZ TAKŻE:

- Kompletujemy niezbędne pozwolenia i dokumentację. Chcielibyśmy, aby zakończyło się to w przeciągu kilku miesięcy. W związku z tym moglibyśmy szybko ruszyć remontem dworca – informował jeszcze w zeszłym roku Dariusz Bartecki, dyrektor nadzoru właścicielskiego DL Invest Group.

Dworzec Nadodrze to drugi, co do ważności po głównym, dworzec we Wrocławiu. Od lat niszczeje i wymaga modernizacji. Zobaczmy, jak wygląda obecnie:

Co dalej z Dworcem Nadodrze? Konserwator zabytków ma uwagi

- Plany w związku z rewitalizacją dworca na Nadodrzu są poważne. Wersji rozbudowy mamy także dwie: albo zbudujemy budynek po wschodniej stronie dworca lub nadbudujemy na torami kolejowymi piętra na filarach. Jeśli przeszłaby taka koncepcja rozbudowy dworca Nadodrze, to udałoby nam się połączyć dwa osiedla i nasz budynek stałby się łącznikiem. To poszerzyłoby funkcję użyteczności publicznej. Na tę chwilę jeszcze nie zdecydowaliśmy jaką ostatecznie koncepcję wybierzemy, bo prowadzimy rozmowy w tej sprawie z PKP, konserwatorem zabytków i miastem – dodaje Dariusz Bartecki.

Tymczasem w ciągu ostatnich miesięcy przeszedł inwentaryzację konserwatorską. Pierwsza ekspertyza wykazała, że niektóre elementy są w bardzo słabym stanie technicznym i to one wymagają naprawy w pierwszej kolejności.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreśla, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Wszelkie rozbudowy powinny więc zejść na dalszy plan.

- Obecnie nie prowadzimy żadnych rozmów dotyczących możliwej zabudowy działki przy dworcu. Decyzja organu konserwatorskiego, która zatwierdza projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wyklucza możliwość zabudowy w tym obszarze, jest nadal obowiązująca - mówi Daniel Gibski.

Cztery lata temu zostały zamknięte kasy biletowe na dworcu Wrocław Nadodrze. Powodem było ograniczenie ruchu pasażerskiego i kwarantanny podczas pandemii. Gmach stoi więc pusty.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska