Dolny Śląsk: Internet dotrze do wsi

Alina Gierak
W Jeleniej Górze darmowy internet jest w rynku. Ale łącze jest wolne i niewiele da się zrobić
W Jeleniej Górze darmowy internet jest w rynku. Ale łącze jest wolne i niewiele da się zrobić Fot. Mariusz Junik
Udostępnij:
Na Dolnym Śląsku zbudują światłowody. Dzięki temu internet dotrze do każdej wioski.

Mieszkańcy maleńkiego Brzeźnika w powiecie bolesławieckim, nieco większej Szczytnej w powiecie kłodzkim czy Dobroszyc w powiecie oleśnickim dziś o internecie mogą tylko pomarzyć.

- Ludzie dzięki internetowi znajdują pracę, wyjeżdżają na urlop, załatwiają sprawy w urzędzie, kontaktują się z rodziną. A my, jak za pradziada, bez porządnych łączy, z rwącym się połączeniem telefonicznym - narzeka Zofia Wójcik, mieszkanka Brzeźnika.

W podobnej sytuacji są tysiące innych mieszkańców małych miasteczek i wsi na Dolnym Śląsku. Chcieliby mieć w domu internet, ale nie ma na to warunków technicznych, bo operatorom nie opłaca się do tych małych odbiorców ciągnąć sieci. Ale ta zła sytuacja się zmieni. To, czego nie zrobią operatorzy, już wykonuje dolnośląski urząd marszałkowski. Ogłosił właśnie przetarg na zaprojektowanie i budowę sieci szerokopasmowego internetu.

Sieć nazywa się szkieletowa, ponieważ zakłada doprowadzenie do 91 węzłów (miast) przewodów światłowodowych. One stworzą szkielet, od którego połączenia dotrą dalej do wszystkich powiatów naszego województwa i stamtąd do małych miast i wiosek.

- Sieć budujemy tylko tam, gdzie internetu nie ma wcale lub jest w pojedynczych miejscach - tłumaczy Wojciech Olender, dyrektor wydziału wdrażania technologii informatycznych we wrocławskim urzędzie marszałkowskim. Gdy sieć powstanie, operatorzy będą mieli możliwości techniczne, by dotrzeć do wioski z internetem i doprowadzić połączenie do każdego gospodarstwa.

Jednak ta usługa będzie płatna. Ale jest też możliwość, że gmina sfinansuje dostęp i dla mieszkańców internet będzie za darmo. Nowoczesne światłowody umożliwią szybkie połączenie.

- To dla nas wielka szansa - mówi Jan Głowa, wójt Dobroszyc, gminy, która jako pierwsza podpisała umowę z urzędem marszałkowskim i dołoży 300 tys. zł do budowy sieci. Umowę z urzędem podpisała już także Szczytna. Pozostałe gminy zrobią to wkrótce.

Na mapie sporządzonej przez urząd marszałkowski jest 354 białych kropek, oznaczających brak internetu w danej miejscowości. Drugie tyle to miejscowości, gdzie jest jeden operator. Najwięcej białych plam naliczyliśmy w południowo-zachodniej, południowej i północno-wschodniej części województwa.

- Sami nigdy nie podołalibyśmy takiej inwestycji - mówi wójt Dobroszyc. - Mieszkańcy będą mieli okno na świat - cieszy się Głowa. - Dzisiaj bez internetu jak bez ręki - dodaje pani Zofia. Może i u niej w Brzeźniku będzie jak w Jeleniej Górze, Legnicy, Bolesławcu czy Wałbrzychu, gdzie w rynku można poserfować za darmo w internecie.

Dolny Śląsk jako pierwszy w Polsce rozpoczął budowę sieci internetowej. Inwestycja kosztować będzie 204 mln zł. 133 mln zł pochodzi z dotacji unijnej, 48 mln zł dołoży samorząd województwa, a po ok. 250 tys. zł każda z gmin biorąca udział w projekcie. Sieć ma być gotowa w czerwcu 2013 roku.

Dla każdego
W rozwiniętych europejskich krajach blisko 90 proc. mieszkańców ma dostęp do szerokopasmowego internetu. Ale w niektórych państwach: Grecji, Polsce, Słowacji, Bułgarii i Rumunii sieć obejmuje nie więcej niż 50 procent mieszkańców. Dostępu do internetu nie ma głównie w małych miastach i wsiach. Ma to zmienić program unijny zapewniający dostęp wszystkich ludzi do szerokopasmowego internetu (Broadband Internet Access - usługa polegająca na połączeniu z internetem za pomocą szybkiego łącza lub medium o dużej przepustowości. Polska ma do dyspozycji około jednego miliarda euro z budżetu Unii Europejskiej na inwestycje w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej.

160 mln złotych kosztować ma budowa sieci internetowej, która obejmie Dolny Śląsk
1720 kilometrów będzie miała sieć internetowa, która dotrze do powiatów dolnośląskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
da
2019 rok
150 zł za lte + advantage ultra supa gut
1.70 mb pobierania przy 4 kreskach zasięgu w sieci lte.
Tyle
p
pozdrawiam
a ja musze dalej badziewne lte z orange, ktore daje pingi jak w 90tych

co najlepsze, nawet w wyszukiwarcie UKE nie moge sprawdzic czy cos bedzie w okolicy, bo NASZA ULICA NIE MA NAZWY
z
z boku obserwator
Pozwolę sobie na przypomnienie fragmentu artykułu z Panoramy Oleśnickiej co by ludzie wiedzieli a niektórzy przypomnieli sobie jaki człowiek gospodarował ich mieniem. Bo jeśli będziemy głosować za owies i siano na takich ludzi i ich popleczników to gmina nigdy "nie złapie świerzego odechu" a z gminą Miodary zatem cytat: "Co tam robi Jan Głowa? Jan Głowa, wójt Dobroszyc, odmówił składania wyjaśnień. -Wszystko już powiedziałem - stwierdził. Połączenie jego sprawy w jeden akt oskarżenia ze sprawami urzędników z gminy Oleśnica zaskakuje. Przypomnijmy, że wójt Dobroszyc został przez wrocławskie Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczony do załatwienia sprawy podziału działek należących do pozostałych oskarżonych.

0 / 0 zgłoś naruszenie odpowiedz

z boku obserwator (gość) 2010-11-14 01:04
Wójt gminy Oleśnica z Haliną W. przyjechali do Urzędu Gminy w Dobroszycach, przywożąc ze sobą wstępny projekt podziału nieruchomości, a także przygotowany już tekst postanowienia opiniującego do podpisania przez Jana Głowę. Ten podpisał go, mimo że pracownica Urzędu Gminy w Dobroszycach - Maria N. zauważyła niezgodność proponowanego podziału z miejscowym planem zagospodarowania dla Nieciszowa. Swoje wątpliwości zgłosiła ona wójtowi Głowie. Odbywało się to w obecności Haliny W. i Andrzeja P. Ci zapewnili wtedy, iż obowiązujący plan dotyczący Nieciszowa w istocie podział takowy dopuszcza, a wynikać ma to z innych jego postanowień. Wydane przez wójta J. Głowę decyzje naruszały interes publiczny, jakim jest ład przestrzenny określony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Obie decyzje nakładały na gminę Oleśnica zobowiązania majątkowe związane z urządzeniem i utrzymaniem drogi publicznej, w miejscach na ten cel nie przeznaczonych, zwiększyły rynkową atrakcyjność wytyczonych działek, z korzyścią dla właściciela - A.ndrzeja P.

0 / 0 zgłoś naruszenie odpowiedz

z boku obserwator (gość) 2010-11-14 01:03
Zwalniały go też od konieczności budowania dróg wewnętrznych i ponoszenia z tego tytułu kosztów. Prokuratura uważa, że wydanie niezgodnych z prawem decyzji nie było działaniem zamierzonym Jana Głowy, ale w obu przypadkach wystąpiło niedopełnienie obowiązków polegające na umyślnym zaniechaniu realizacji procedur badania materiałów dostarczonych przez stronę postępowania administracyjnego i sporządzenia decyzji, czego przyczyn upatrywać należy w osobistej znajomości wójtów... - To sprawa do rozstrzygnięcia przez sąd w pół godziny - powiedział nam nieoficjalnie jeden z wrocławskich adwokatów. Tymczasem wójt Dobroszyc po raz kolejny spędził kilka godzin w Sądzie, słuchając najpierw o intymnych relacjach pozostałej dwójki oskarżonych, a potem zeznań Haliny W. I wygląda na to, że do Milicza będzie jeździł jeszcze co najmniej przez kilka najbliższych miesięcy..." Zadajmy sobie pytanie czy warto głosować na takich wójtów im przyklaskujących radnych, czy my musimy ponosić koszty ich niekompetencji i braku uczciwości. Co działo by się w Dobroszyckim Urzędzie Gminy gdyby zlustrować wszystkie przetargi i transakcje. Świetlica może i ładna ale i chyba niezły szfindel na niej przeszedł. Niby "nowa" a na ścianach grzyb, wilgoć!!! Niby Świetlica, a tylko cztery ściany i dwa kibelki. Cena jednego metra kwadratowego wyższa jak mieszkania w centrum Warszawy. Proponuję wpisać w Google "Świetlica Wiejska 480000zł 2010r" i porównać koszty jakość i

0 / 0 zgłoś naruszenie odpowiedz

z boku obserwator (gość) 2010-11-14 01:02
wyposażenie świetlic. Mogło by CBA sprawdzić dlaczego w Miliczu firmy zawyżają stawki prawie o 400% a Dobroszyckie władze godzą sie na tak drogie a kiepskiej jakości usługi. Pozdrawiam entuzjastów, napewno wykorzystacie świetlicę jak najlepiej, tylko szklaneczki po imprezie bedziecie myć w kibelkach, to tylko dzieki wójtowi i niektórym radnym wybranym za flaszke i owies. Miłych biesiad zatem. Takich przekrętów na terenie Gminy Dobroszyce można by mnożyć palców i rąk braknie. A cyganią w tej gazetce gminnej jak diabli, nie mogą się zdecydować czy wydali 480.000.00zł czy unia zapłaciła w całści, 301.000zł. Przecież urząd Marszałkowski jeszcze tego nie odebrał i nie odebrał tej swietlicy przedstawiciel Komisji Uni Europejskiej. mam nadzieję, że za tę partacką robotę nie wypłaci Unia ani złotówki, a zapłaci za tę świetlicę Wójt. Coś mi się zdaje, że w gazetce gminnej autoryzowanej zreszta przez wójta bez zgody własciciela, zamieszczono zdjęcie zezłomowanego kilka lat temu autobusu, natomiast z kontekstu artykułu wynika, że jest to zdjęcie tego roczne. Same kręty.
,
teraz takie i podobne artykuły będą częściej...bydło żydowskie z rządzących "elit",,,a prawda jest taka,że mamy najdroższy w Europie...to jak ta młodzież na się rozwijać, no jak ? do k. nędzy.... Polska za rządów obecnych mosków stacza się coraz bardziej....ślepcy ratuszowe tego nie widzą ?! P.S. Pozdro dla "hrabiego od 9 -tego pokolenia z Obornik Śląskich "
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie