Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie drukarki 3D pomogą w rozwoju e-sportu i medycyny

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
We Wrocławski Centrum Druku 3D tworzone są elementy pomocne w e-sporcie. Zostały przedstawione na targach Tokio Game Show 2022
We Wrocławski Centrum Druku 3D tworzone są elementy pomocne w e-sporcie. Zostały przedstawione na targach Tokio Game Show 2022 Magdalena Pasiewicz
Pod koniec sierpnia Dolnośląski Park Innowacji i Nauki otworzył centrum druku 3D we Wrocławiu, natomiast już na początku września otwarto Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach. Obie te inwestycje łączy e-sport, który rozwija się w zawrotnym tempie i to ten rodzaj sportu zrobi spory krok w rozwoju. Nasze osiągnięcia udało się przedstawić na arenie międzynarodowych targów branżowych.

E-sport jest ważną częścią sportu. Z raczkującej dyscypliny dla niewielu pasjonatów siedzących przed komputerami powstał wielomilionowy przemysł gamerski. Jaka ogromna jest skala zainteresowania tym obszarem, mogliśmy się przekonać w Japonii podczas Tokio Game Show 2022, w którym uczestniczyli dolnośląscy przedsiębiorcy.

- Chcemy pomóc naszym fantastycznym przedsiębiorcom dolnośląskim, żeby swoimi produktami zawojowali świat — mówi marszałek Cezary Przybylski.

Udział w tokijskich targach pokazuje inną skalę przemysłu gamerskiego. W Tokio pojawiły się największe marki światowe, najwięksi gracze na rynku w jednym miejscu, gdzie można wymienić doświadczenia, porozmawiać i zobaczyć to, co najnowszego właśnie wychodzi.

– Wierzę, że dzięki takim misjom gospodarczym dolnośląskie firmy będą mogły łatwiej wejść ze swoją ofertą na zagraniczne rynki, prezentując tam swoje wysokiej jakości produkty i usługi. To nie tylko szansa dla nich, ale także możliwość rozwoju naszej regionalnej gospodarki – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dolnoślązacy dotrzymują kroku najnowszym trendom i nowinkom technologicznym. Na targach zaprezentowali drukowane na drukarce 3D elementy wspomagające utrzymanie prawidłowej postawy przy komputerze

Rynek gamerski w krajach azjatyckich jest bardzo rozwinięty, to co jest aktualne teraz, za trzy miesiące może być już stare. W Europie natomiast obszar tej działalności dopiero się rozwija od jakiegoś czasu. Według obliczeń marszałka Cezarego Przybylskiego w tym roku do półrocza osiągnął już koło 1 miliarda 370 mln euro. Ten potencjał zwłaszcza w e-sporcie na Dolnym Śląsku ma być rozwijany między innymi dzięki drukarni 3D.

- Widzimy, że to się zmienia i chcemy temu wyjść naprzeciw. Dla nas e-sport, sport i medycyna to się wszystko wiąże. Najlepsi gracze e-sportowi posiadają swoje zespoły fizjoterapeutów, z których korzystają regularnie. My nie zapomnieliśmy o tym na polanie Jakuszyckiej otwierając Dolnośląskie Centrum Sportu, gdzie będzie też przygotowana cześć interaktywnego sportu, gdzie będą mogli i zawodowcy i amatorzy skorzystać z tych rozwiązań. — mówi dyrektor Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki Maciej Klóska.

Zwraca uwagę, że ważną gałęzią jest druk 3D, który ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Zastosowań druku 3D jest coraz więcej i stają się one coraz powszechniej wykorzystywane. Korzysta z nich m.in. sektor medyczny do tworzenia choćby protez. Branża motoryzacyjna tworzy przy pomocy drukarek 3D niektóre części do samochodów. Coraz więcej przykładów wydruków 3D można znaleźć w muzeach, które odwzorowują eksponaty, by stały się bardziej dostępne dla osób niewidzących. Technologia wykorzystywana jest także w architekturze, czy designie.

Technologia takiego druku wykorzystywana jest również w szeroko pojętym e-sporcie, gamingu i cosplay, ale też w obszarze medycznym, jak choćby w elementach podpierających lędźwie w fotelach gamerskich. Są one spersonalizowane dla każdego gracza, żeby mógł odpowiednio oszczędzać swój kręgosłup podczas wielogodzinnych sesji gry. To między innymi ten produkt został zaprezentowany podczas targów w Japonii.

Dolnośląskie Centrum Druku 3D otwarte na koniec sierpnia we Wrocławiu ma pomóc przedsiębiorcom z pomysłem na stworzenie takich, albo własnych projektów. W centrum prowadzony będzie także projekt badawczy przy współpracy Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki oraz uczelni wyższych między innymi z Politechniką Wrocławską i Politechniką Rzeszowską.

- Mamy takie projekty medyczne, w których tworzymy sztuczne ręce z kośćmi, żeby studenci medycyny mogli ćwiczyć łamanie tych kości, a później składanie, tak teraz chcemy wejść w ten rynek gamerski pokazać rozwiązania, które są po to, żeby ci przedsiębiorcy, którzy mają te stoiska, mieli ułatwiony start. My jesteśmy inkubatorem, pomagamy przedsiębiorcom, żeby mieli łatwiej na start wdrażanie swoich rozwiązań, my będziemy im w tym pomagać. — mówi Klóska. - Zależy nam na bardzo ścisłej współpracy z podmiotami prywatnymi. Już mamy środowiska akademickie, mamy ten dział badawczo rozwojowy, chcemy to teraz rozwijać, żeby prywatni przedsiębiorcy mogli to komercjalizować w Polsce.

Na drukarce 3D jest możliwość wydrukowania w pełni spersonalizowanych elementów, które po badaniach rezonansu magnetycznego, można dopasować do każdego gracza. Jeżeli taki gamer spędza 8-9 godzin dziennie na treningu swojej gry, to musi mieć zdecydowanie spersonalizowaną wkładkę. Poza tym ważne są spersonalizowane klawiatury, spersonalizowane myszki. Co zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami jest rozwiązaniem, pozwalającym by w tej dziedzinie mogły się bardzo szybko i łatwo odnaleźć, ale muszą mieć spersonalizowaną klawiaturę, żeby móc złapać wszystkie elementy, tu także potrzebny jest personalizacja brandingowa, żeby była zrobiona pod konkretnego gracza.

- Wizyta w Tokio delegacji dolnośląskich przedsiębiorców to okazja do nawiązania kontaktów biznesowych pomiędzy przedstawicielami branż nowych technologii z naszego regionu i Japonii, która w tym zakresie jest jednym ze światowych liderów. Cieszę się, że w ramach projektu Global Going, nasi rodzimi przedsiębiorcy mają możliwość rozwoju także poza granicami kraju, co docelowo przełoży się na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój Dolnego Śląska - mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

We Wrocławski Centrum Druku 3D tworzone są elementy pomocne w e-sporcie. Zostały przedstawione na targach Tokio Game Show 2022

Dolnośląskie drukarki 3D pomogą w rozwoju e-sportu i medycyny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska