Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Japońskie technologie sterowania ruchem na Dolnym Śląsku? Efekty misji do Tokio

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Dolnośląscy samorządowcy mieli także okazję, by porozmawiać o obiektach sportowych zbudowanych na potrzeby konkretnego wydarzenia. Na zdjęciach stadion w Tokio
Dolnośląscy samorządowcy mieli także okazję, by porozmawiać o obiektach sportowych zbudowanych na potrzeby konkretnego wydarzenia. Na zdjęciach stadion w Tokio MP
Jak zarządzać stadionem po igrzyskach, sztuczna inteligencja w kierowaniu ruchem ulicznym, kilkunastu przedsiębiorców rozwiązań software i hardware, IT oraz startupy z Dolnego Śląska na największych targach branżowych. To pierwsze efekty misji gospodarczej w Japonii. - Będzie to czas nauki i dzielenia się doświadczeniami — zapowiada Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Delegaci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przyjechali do Tokio, gdzie rozpoczęły się największe na świecie branżowe targi - Tokio Game Show 2022. Misja gospodarcza przedsiębiorców biorących udział w targach, jest także okazją do wymiany doświadczeń i rozmów samorządowców o zarządzaniu strefami użyteczności publicznej. Japońskie technologie sterowania sygnalizacją świetlną na ulicach czy kolei wkrótce pojawić się mogą na Dolnym Śląsku. Pierwsze rozmowy już za nami.

Marszałek Dolnego Śląska rozmawiał w Tokio z przedstawicielami firmy Kiosan Jest to firma, która odpowiada za budowę urządzeń sterujących sygnalizacją świetlną szybkiej kolei międzymiastowej w Tokio jak i metrem.

- Aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerów, zebraliśmy doświadczenie, a to najnowsze pozwoliło na użycie sztucznej inteligencji w sterowaniu sygnalizacją świetlaną — wyjaśniał Takashi Mine, manager Kyosun.

Sygnalizacja kolejowa, drogowa i magazyny energii
Podczas spotkania z przedstawicielami tokijskiej firmy i samorządowcami Dolnego Śląska wyjaśniona została zasada działania kontrolerów sterowania sygnalizacją tokijskich pociągów, metra oraz sygnalizacją świetlną na ulicach. Wszystko sprawnie działa dzięki stałemu pomiarowi, jaki zamontowane na ulicach urządzenia nieustanie prowadzą. Ruch drogowy jest nieustannie sprawdzany i według danych o przejeżdżających pojazdach, urządzenia są w stanie automatycznie dostosować przepustowość na drogach przy pomocy sztucznej inteligencji. Gdy tworzy się korek urządzenia rozpoznają większą ilość stojących samochodów i zmieniają sygnalizację świetlną. Są nawet w stanie rozpoznać jaki pojazd aktualnie porusza się po ulicy, czy jest to rower, samochód, autobus, czy pieszy.

Firma z Tokio opracowała ponadto system bezpieczeństwa w metrze, tablice informacyjne czy samodzielne pojazdy wożące pasażerów lotniska. Takie technologie wykorzystywane są już między innymi w Chinach, Tajwanie, Rosji czy Stanach Zjednoczonych.

Jedyny w Europie oddział firmy Kyosan znajduje się w Warszawie

- Jest przestrzeń do zastosowania tych wysublimowanych urządzeń na rewitalizowanych przez nas trasach kolejowych. Niezwykle interesujące są magazyny energii, dzięki którym awaria elektryczna nie wyłącza sygnalizacji świetlnej i urządzeń sterowania ruchem przez dłuższy czas — mówił po spotkaniu Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. - Firma wykonuje pod zamówienie te zespoły i już planujemy kolejne spotkanie w Warszawie, wtedy przygotujemy projekty i będzie można mówić o możliwości wdrażania takich rozwiązań i konkretnych kosztach.

Dolnośląscy samorządowcy mieli także okazję, by porozmawiać o obiektach sportowych zbudowanych na potrzeby konkretnego wydarzenia. Omawiane sposoby utrzymania takich obiektów po zakończeniu wydarzeń mają pomóc w zagospodarowaniu między innymi Wrocławskich obiektów jak Arena Tarczyński czy polana Jakuszycka. Jedna z takich rozmów odbyła się w zbudowanym na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 stadionie i dotyczyła właśnie zagospodarowania tego obiektu. W galerii zdjęć możecie zobaczyć, jak wygląda stadion w Tokio w dwa lata po Igrzyskach Olimpijskich.

Misja gospodarcza w Tokio jest możliwa dzięki projektowi Going Global, którego wartość to 6 000 000 zł i niemal w całości został sfinansowany z dotacji.

Dolnośląscy samorządowcy mieli także okazję, by porozmawiać o obiektach sportowych zbudowanych na potrzeby konkretnego wydarzenia. Na zdjęciach stadion w Tokio

Japońskie technologie sterowania ruchem na Dolnym Śląsku? Ef...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska