MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Develia składa wniosek o wyburzenie Arkad Wrocławskich. Nie wytrzymały konkurencji?

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
O potencjalnym wyburzeniu Arkad Wrocławskich jako Gazeta Wrocławska pisaliśmy jako pierwsi.
O potencjalnym wyburzeniu Arkad Wrocławskich jako Gazeta Wrocławska pisaliśmy jako pierwsi. Michał Pawlik / Polska Press
O potencjalnym wyburzeniu Arkad Wrocławskich Gazeta Wrocławska informowała jako pierwsza. Teraz właściciel obiektu potwierdził plany, co do przyszłości centrum handlowego przy ulicy Powstańców Śląskich. Zostanie ono wyburzone, a z mapy Wrocławia zniknie tzw. dzielnica czterech galerii.

Pierwsze głosy o końcu Arkad Wrocławskich pojawiły się w marcu 2023 roku, gdy pisaliśmy o wypowiadaniu umów najemcom lokali w centrum handlowym. Już wtedy pogłoski o zamknięciu zostały potwierdzone przez właściciela spółki. Teraz zapadła decyzja o wyburzeniu budynku.

SPRAWDŹ:

- Zgodnie z komunikatem giełdowym, negocjacje z Arkadami Wrocławskimi o przejęciu prawa własności do działki są w toku, a planowany termin podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży to końcówka 2023 roku. W najbliższych miesiącach Develia planuje złożyć wniosek o pozwolenie na wyburzenie obiektu. Termin tych prac nie jest jeszcze znany. Obecnie finalizujemy rozmowy z ostatnimi podmiotami działającymi w centrum w sprawie zakończenia działania budynku. Obiekt planujemy zamknąć w pierwszej połowie 2024 roku – mówi Paweł Ruszczak, wiceprezes Zarządu Develia S.A.

Covid i inflacja wykończyła Arkady Wrocławskie

Oficjalnymi powodami do zamknięcia centrum handlowego była sytuacja ekonomiczna. Inflacja i wzrost cen energii przyczyniły się do spadku ilości klientów i w efekcie do braku rentowności budynku.

- Do tego pandemia wirusa SARS CoV-2, w sposób istotny przyczyniła się do ograniczenia działalności obiektów komercyjnych – mówił w oświadczeniu z 22 marca 2023 roku Paweł Ruszczak.

Koniec dzielnicy czterech galerii handlowych

Wyburzenie Arkad Wrocławskich to przesądzenie losu tzw. „dzielnicy czterech galerii”. Stwierdzenie to stworzyli aktywiści z Akcji Miasto w 2017 roku, gdy otwarta została Wroclavia w miejscu dworca autobusowego. Wówczas była to kolejna galeria handlowa w ścisłym centrum miasta, która powstała w niedalekiej odległości od Arkad Wrocławskich. W pobliżu są także Renoma i Sky Tower.

Develia składa wniosek o wyburzenie Arkad Wrocławskich. Nie wytrzymały konkurencji?
Akcja Miasto - z archiwum Gazety Wrocławskiej

Wszystkie te centra nie są od Arkad oddalone nawet o jeden kilometr, co spowodowało bardzo dużą konkurencję między centrami. Zwłaszcza, że we wszystkich galeriach, nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce są te same sklepy odzieżowe, punkty gastronomiczne i miejsca rozrywki np. kino. Klienci ostatecznie najczęściej wybierają Wroclavię. Wpływ na to ma większa powierzchnia handlowa i dworzec autobusowy.

Na razie Develia nie zdradza co zrobi z działką i co powstanie w miejscu Arkad Wrocławskich.

Tu jeszcze stoją Arkady Wrocławskie:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska