MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Wrocławia nie da Poczcie spisu wyborców

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Jacek Sutryk
Jacek Sutryk Pawel Relikowski / Polska Press
Samorządy w całej Polsce dostały z Poczty Polskiej kolejne pismo z żądaniem wydania rejestru wyborców. Załączona do niego została kopia decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, nakazująca rozpoczęcie przygotowań do wyborów korespondencyjnych. Znów są jednak wątpliwości, czy owa decyzja daje Poczcie prawo do uzyskiwania rejestru wyborców. - Nie reagujemy na pisma, które kończą się „z wyrazami szacunku Poczta Polska”. To nie jest pismo, które ma charakter urzędowy - oświadczył dziś prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Rzecz zaczęła się w czwartek, kiedy samorządy w całej Polsce otrzymały anonimowego meja, podpisanego „Poczta Polska”, z żądaniem przesłania rejestru wyborców. Mejl wywołał poruszenie i wiele dyskusji, bo nikt z nazwiska go nie podpisał. Po drugie -pojawiły się wątpliwości prawne, czy Poczta w ogóle może dostać spis wyborców. To wrażliwe dane osobowe. A – póki co – nie ma ogłoszonych powszechnych wyborów korespondencyjnych.

- Nie reagujemy na pisma, które kończą się „z wyrazami szacunku Poczta Polska”. To nie jest pismo, które ma charakter urzędowy - oświadczył dziś prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
- Poczta nie jest instytucją, która może organizować wybory. Jest podmiotem gospodarczym, ma przynosić zyski – denerwuje się prezydent Lubina Robert Raczyński. - To chory mechanizm – dodaje. I oświadcza, że wykona tylko decyzję organu uprawnionego do organizowania wyborów, czyli Państwowej Komisji Wyborczej.

Wczoraj – po anonimowych mejlach z Poczty - przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej poinstruował samorządy, że wniosek o udostępnienie spisu wyborców powinien zawierać elektroniczny podpis osoby upoważnionej, a po drugie „kopię rozstrzygnięcia organu administracji rządowej”. Chodzi o polecenie premiera, na podstawie którego Poczta żąda rejestru wyborców.
Co ważne – w piśmie od przewodniczącego PKW mowa jest o kopii polecenia takiego, „z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców”. Stąd dzisiaj Poczta załączyła kopię decyzji premiera. Powstaje jednak wątpliwość, czy ta akurat decyzja wiąże się z koniecznością uzyskiwania spisu wyborców.

Premier 16 kwietnia kazał Poczcie rozpoczęcie „niezbędnych czynności”, związanych przygotowaniem wyborów. „W szczególności poprzez przygotowanie struktury organizacyjnej, zapewnienie niezbędnej infrastruktury, oraz pozyskanie koniecznych zasobów materiałowych i kadrowych”. Pytanie czy wykonanie tego polecenia wiąże się – jak wymaga tego szef PKW - z koniecznością uzyskania rejestru wyborców? Na to pytanie w Krajowym Biurze Wyborczym nam nie odpowiedziano.

Nie przegap tych informacji

Przeczytaj, to ważne

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska