Czeski weekend, Noc Bibliotek, Festiwal Grozy i… Biblioteka Słowiańska. Październik w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Materiał informacyjny Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
Tegoroczny październik w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego (Rynek 58) będzie niezwykle ekscytujący. Jedno atrakcyjne wydarzenie będzie gonić kolejne niemniej interesujące wydarzenie. Będzie ciekawie, światowo, trochę strasznie i za darmo! Warto przejrzeć zapowiedzi i już teraz zarezerwować sobie czas. Ale do rzeczy.

Ahoj! Kultura czeska w bibliotece

Pierwszy weekend października, czyli 6-8 października, upłynie w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej pod znakiem Czech, a konkretnie – kultury czeskiej. Będzie okazja spotkania się z najsłynniejszym polskim czechofilem Mariuszem Szczygłem! W programie także wykłady, spotkania i warsztaty związane z kulturą czeską, którym towarzyszyć będą spacer literacki i mobilna gra miejska. W programie znajdą się m.in. warsztaty tańca intuicyjnego nawiązujące do twórczości Alfonsa Muchy, prelekcje poświęcone czeskiej kinematografii i polsko-czeskim stereotypom, a także muzyczno-literackie zajęcia dla dzieci.

Ahoj! Startujemy w piątek, 6 października o godzinie 17.00. Wtedy to pod kościołem na ul. Świdnickiej spotkają się uczestnicy terenowej gry mobilnej „Śladami czeskimi po Wrocławiu”. Aby wziąć udział wystarczy mieć naładowany smartfon z GPS, dostępem do internetu i wolną godzinę.
Ci, którzy zamiast spacerować wolą posłuchać ciekawych wykładów w siedzibie biblioteki, też nie będą się nudzić, dowiedzą się np. „Dlaczego język czeski śmieszy Polaków, a Czechów polski...?”.

W sobotę, 7 października m.in. o godz. 13:00 w Oratorium Marianum rozpocznie się wykład Mariusza Szczygła: “Kultura czeska, moja laska nebeska”. „Laska nebeska" to prezentacja dotycząca zaskakujących dla Polaków zjawisk w kulturze czeskiej. Prelegenta Mariusza Szczygła - reportera, felietonisty, pisarza non-fiction, przedstawiać nie trzeba, dość wspomnieć, że jest autorem kilku książek o Czechach, w tym „Gottlandu", który był finalistą Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” oraz Nagrody “Nike” a w 2009 r. został Europejską Książką Roku.
Darmowe podwójne wejściówki na to wydarzenie można odbierać w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (Rynek 58) na II piętrze w Bibliotece Popularnonaukowej.

W niedzielny poranek, o godz. 10.30 szczególnie polecamy spacer literacki. Na wyprawę pod hasłem „Miłość i śmierć we Wrocławiu” zaprosi Krystyna Lasota-Kotowicz, z wykształcenia historyczka, z zamiłowania przewodniczka miejska po Wrocławiu.

Program wydarzenia na: www.wbp.wroc.pl i stronie wydarzenia https://fb.me/e/tqEiayrRJ
Wszystkie wydarzenia w ramach AHOJ! są bezpłatne!
(Uwaga! Na niektóre wydarzenia trzeba wcześniej się zapisać)

ABSURD nie czytać kultury!

7 października w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej kolejny mocny akcent. Noc Bibliotek 2023.
Hasło przewodnie akcji brzmi: Absurd nie czytać kultury! Bo czytamy na co dzień: symbole, dźwięki i emocje – to nam daje literatura i sztuka a szerzej – kultura. W programie warsztaty, wystawa, ambientalny i teatralny spektakl.

Tunnel Book, który rozpocznie Noc Bibliotek w DBP, to warsztaty artystyczno-literackie. Ich efektem będzie połączenie wielu elementów, które stworzą wielowymiarową ilustrację – opowieść. Poprowadzi nas Joanna Grzelczyk, edukatorka i specjalistka z kręgu artbooków i komiksów.
Natomiast wrocławski Późno Kolektyw zaprezentuje audiowizualny live act: trzy osoby, zbudują scenografię, zaaranżują nieoczywistą przestrzeń, zaprojektują animacje i w końcu: zarażą ambientalnym klimatem. A wszystko to pod bibliotecznym plafonem, na parterze biblioteki.
Book of Character to wystawa prac graficznych i animacji młodej warszawskiej artystki Joanny Smogorzewskiej, która nawiązuje zarówno do znaku, formy książki, jak i do literatury. Tłem dla jej prac będzie niecodzienna przestrzeń - klatka schodowa biblioteki.
Spektakl „Wojna i nerwy” Teatru Niewizualnego w reż. A. Ficowskiego stanie się okazją do poznania nieznanej części dorobku wrocławskiego uczonego - Aloisa Alzheimera, który jako pierwszy zajął się naukowo „wojenną chorobą duszy”. Głęboko pacyfistyczny spektakl, aktualny i poruszający - zapewne dotknie zarówno młodych, jak i starszych widzów.

W trakcie Nocy zbierane będą audiobooki, filmy, płyty winylowe (wyd. po 2020 roku)
Wydarzenie odbywa się w ramach NOCY BIBLIOTEK 2023 organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Program wydarzenia na: www.wbp.wroc.pl i stronie wydarzenia https://fb.me/e/X8FB0Lxa
Wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Bibliotek są bezpłatne!

Ważne dla tych, którzy lubią się bać!

Jeszcze dobrze nie ochłoniemy z artystycznych doznań, gdy nadejdzie Horror Day, czyli Dolnośląski Festiwal Grozy. Dolnośląska Biblioteka Publiczna organizuje go 20 i 21 października. Ta cykliczna impreza już na stałe wpisała się w jesienny kalendarz regionu.

W tym roku motywem przewodnim festiwalu są zjawiska paranormalne, duchy i nawiedzone miejsca. W programie #horrorday2023 znajdą się m.in. prelekcje na temat egzorcyzmów, miejsc występowania zjawisk paranormalnych, nawiedzonych przedmiotów oraz duchów i demonów w folklorze. Uczestnicy poznają historię seansów spirytystycznych popularnych w Polsce na przełomie XIX i XX, porozmawiają o horrorze w komiksie. Będą mieli szansę nauczyć się też pisać opowieści grozy. Podczas imprezy będzie można także zagrać w planszówki i wymienić się książkami.

Tydzień wcześniej, 14 października o godz. 15:00 (start w holu biblioteki) odbędzie się premiera mobilnej gry terenowej „Łańcuch Śmierci”, która wprowadzi w klimat festiwalu. Ale to gra tylko dla osób, które ukończyły 18 lat.

W piątek, 20 października w pierwszym dniu Festiwalu otwarty warsztat pisarski od Mystery TV: “Tworzenie opowieści grozy”, oraz dwa wykłady: „Cmentarz wisieluchów, czyli co straszy na cmentarzu, dlaczego i jak z tym żyć” - poprowadzi Łukasz Śmigiel i Karoliny Mogielskiej: ”Pradawne strachy: reaktywacja”.

Sobotni program Festiwalu jeszcze bogatszy. Są w nim: rozmowa z Tomaszem Kontnym i Łukaszem Godlewskim na temat „Polskiego komiksu grozy”, Michał Stonawski opowie o „Najbardziej nawiedzonych miejscach w Polsce”, a Marta Płaza w wykładzie „Atak krwiożerczych pomidorów i zabójczych kaset” o nawiedzonych przedmiotach w horrorach filmowych.

W programie także spotkanie z niezastąpioną Joanną Lamparską, która opowie o “Niewytłumaczalnych zjawiska w zabytkach i miejscach kaźni”, Mikołaj Kołyszko przedstawi “Nieudane egzorcyzmy i „opętania” w XXI wieku” (wykład dla osób pełnoletnich).
Ponadto opowieści o duchach i demonach w folklorze, o spirytystycznych seansach na przełomie XIX i XX wieku, spotkania z autorami, strefa planszówek i konkursy!

Program wydarzenia na: www.wbp.wroc.pl i stronie wydarzenia https://fb.me/e/1stgTN08n
Wszystkie wydarzenia w ramach Horror Day są bezpłatne!

Biblioteka Słowiańska

W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej działają: Biblioteka Niemiecka, Koreańska, Romańska i Amerykańska - American Corner. 10 października o godz. 12.00 oficjalnie i uroczyście przywitamy także nową Bibliotekę Słowiańską, skierowaną dla obcokrajowców mieszkających w województwie dolnośląskim. Znajdować się ona będzie na III piętrze w przestrzeni Biblioteki Romańskiej. Wiele Ukrainek i Ukraińców dopytuje o książki w swoim języku. Tych jest najwięcej, jednak biblioteka stopniowo rozszerzać będzie swój zbiór także o publikacje w języku czeskim, białoruskim, rosyjskim, słowackim i litewskim.

Więcej informacji na stronach:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska