Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co skrywają tajemnicze krypty znajdujące się pod posadzką dolnośląskiego kościoła?

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
Trwają poszukiwania krypt, które mają znajdować się pod kościołem św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach Kłodzkich na Dolnym Śląsku. Tego karkołomnego zadania podjęła się ekipa popularnego kanału YouTube „History Hiking” oraz naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Na ślad tajemniczych podziemi natrafiono, przeglądając parafialne kroniki. Teraz ekipa filmowców i badaczy chce dostać się do wnętrza podziemnego labiryntu.

Odcinek History Hiking przedstawiający badania w ołdrzychowickim kościele

"Czytając niemiecką kronikę kościoła napotkaliśmy na fragment, który mówi o tym, iż pod ołtarzem znajdował się piaskowiec. Gdy przesunięto ten piaskowiec ukazać miało się wejście do krypty" - mówi ks. Stefan Łobodziński, proboszcz ołdrzychowickiej parafii. - "Ostatnio również udało mi się dotrzeć do zapisków z 1733 roku mówiących, że przy budowie kościoła powstała krypta dla ofiarodawców i fundatorów świątyni".

"W kronice znajduje się również zapis ostatniego niemieckiego proboszcza parafii Ulensdorf (dziś Ołdrzychowice Kłodzkie) mówiący o tym, że ktokolwiek chciałby znaleźć kryptę może to zrobić, stukając w posadzkę i szukając tak zwanych dźwięcznych płytek" - mówi Łukasz Kazek z History Hiking.

Żeby dostać się do środka owianych tajemnicą krypt, należy najpierw przeprowadzić badania nieinwazyjne, na które zgodę wyraził konserwator zabytków. W ruch poszedł georadar, który ma pomóc zlokalizować puste przestrzenie pod posadzką zabytkowego kościoła.

"Sonda georadaru wysyła sygnał pod posadzkę kościoła i odbija się od elementów, których się spodziewamy, czyli na przykład krypty" - tłumaczy prof. Sławomir Porzucek z Katedry Geofizyki, Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, AGH w Krakowie.

Prace w neoromańskiej nekropolii prowadzą, oprócz prof. Porzucka, prof. Tomasz Lipecki, dr inż. Monika Łój oraz dr inż. Jerzy Karczewski. Wyniki pomiarów, które zostały przeprowadzone w kościele, muszą zostać teraz zinterpretowane przez naukowców. Gdy przypuszczenia potwierdzą się, następnym krokiem będzie - o ile wyrazi na to zgodę konserwator zabytków - wykonanie odwiertów lub nawet eksploracja podziemi.

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w krypcie mogło zostać złożone ciało długoletniego, XIX-wiecznego proboszcza ołdrzychowickiej parafii Josepha Keglera .Był pierwszym pracującym naukowo historykiem hrabstwa kłodzkiego. Znalezienie jego trumny było by wielkim sukcesem.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ - KLIK!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska