Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opactwo cysterskie w Henrykowie na liście Pomników Historii? To tutaj zapisano pierwsze polskie zdanie

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Opactwo posiada bogatą historię sięgającą lat 1221-22.
Opactwo posiada bogatą historię sięgającą lat 1221-22. UMWD / mat. prasowe
Zarządcy opactwa cysterskiego w Henrykowie oraz przedstawiciele samorządu Dolnego Śląska podpisali wniosek o umieszczenie Henrykowa na liście Pomników Historii. Uznanie zabytku za Pomnik Historii otwiera drogę do starania się o wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Spis treści

W opactwie w Henrykowie znajduje się dokładna reprodukcja „Księgi henrykowskiej” (oryginał leży w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu). Zapisano w niej pierwsze zdanie w języku staropolskim:

"Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai" (współcześnie oznacza ono: "Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj").

Księga jest kroniką założenia i uposażenia opactwa cystersów w Henrykowie, napisaną po 1268 r. Samo opactwo posiada historię sięgającą lat 1221-22, kiedy nastąpiła jego uroczysta fundacja przy udziale książąt śląskich z dynastii Piastów: Henryka Brodatego i Henryka Pobożnego.

O znaczeniu Henrykowa dla historii, kultury i sztuki świadczy doskonale zachowany zespół architektury. Zauważymy w nim elementy od epoki romańskiej, przez gotyk, renesans, barok, aż do modernizmu i architektury z XX-lecia międzywojennego. W Henrykowie wciąż obecne są cysterskie tradycje, gdyż opiekę nad parafią i kościołem klasztornym sprawują bracia z zakonu cystersów. To właśnie ze względu na te okoliczności, podpisano wniosek o umieszczenie Henrykowa na liście Pomników Historii.

Opactwo w Henrykowie na liście Pomników Historii. Jest wniosek

- Wnioskujemy o wpis Henrykowa na listę Pomników Historii, ponieważ dbamy o jak najlepszy stan zachowania dolnośląskich zabytków. Wiele z nich to prawdziwe unikaty, które przyciągają do nas turystów z całego świata. Tym bardziej zależy nam o zachowanie ich dla przyszłych pokoleń w nienaruszonym stanie – mówi marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

Złożenie wniosku to początek procedury wpisania na listę Pomników Historii, która trwa kilkanaście miesięcy. Procedurą zajmuje się Ministerstwo Kultury we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Narodowym Instytutem Dziedzictwa, po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Zabytków. Ostatnim etapem jest rozporządzenie Prezydenta RP, w którym uznaje się zabytek za Pomnik Historii.

- Po roku prac nad wnioskiem o wpis na listę Pomników Historii opactwa cystersów w Henrykowie, następuje podpisanie wniosku przez instytucje zarządzające obiektem. Wpis obejmuje nie tylko historyczny teren opactwa, ale też obszar wsi cysterskiej z zabudową mieszkalną - opisuje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Wpis na listę Pomników Historii jest formą uznania za najcenniejszy obiekt w skali Polski. Lista funkcjonuje od 1994, a wpisy zapoczątkował ówczesny prezydent, Lech Wałęsa. Do końca 2023 r., lista obejmowała 123 wpisy. Uznanie za Pomnik Historii otwiera drogę do starania się o wpis na listę UNESCO.

Rekordowy budżet na dotacje dla zabytków na Dolnym Śląsku

Ogłoszono także nabór wniosków na konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na obszarze województwa dolnośląskiego.

- Nabór potrwa od 1 lutego do 10 marca i będzie odbywał się wyłącznie za pomocą internetowego generatora wniosków dostępnego poprzez strony urzędu marszałkowskiego: w zakładce Kultura i Dział Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku z budżetu województwa przeznaczono na ten cel rekordowe 10 milionów złotych. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach kwoty przeznaczane na ten cel systematycznie wzrastały z 4,5 mln złotych w roku 2020 do 10 mln złotych w tym roku – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Jak informuje urząd marszałkowski, rocznie udzielanych jest ok. 100-150 dotacji. Beneficjentami są zarówno najważniejsze obiekty UNESCO, Pomniki Historii, dolnośląskie twierdze, pałace, dwory, kościoły, jak i budynki użyteczności publicznej: teatry, muzea, sanatoria, szpitale.

ZOBACZ TAKŻE:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska