Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z kładką św. Antoniego w centrum Wrocławia? Remont powinien się kończyć, a jeszcze nie ruszył

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Kładkę św. Antoniego uszkodził suchy konar w czerwcu 2022 r. Na tyle mocno, że remont wymaga rozebrania mostu i wybudowania go na nowo.
Kładkę św. Antoniego uszkodził suchy konar w czerwcu 2022 r. Na tyle mocno, że remont wymaga rozebrania mostu i wybudowania go na nowo. Konrad Bałajewicz / Polska Press
Kładka św. Antoniego, popularna przeprawa łącząca Promenadę Staromiejską z ul. Podwale ma zostać naprawiona do końca listopada. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta umowę z wykonawcą podpisał już w kwietniu, ale do teraz nie pracuje tam żadna ekipa remontowa. "Nic się nie dzieje z kładką, nikt jej nie remontuje. Sprawdzicie o co chodzi?" – pisze zaniepokojona Czytelniczka Gazety Wrocławskiej.

Przypomnijmy, że kładka została zniszczona w czerwcu 2022 r. przez uschnięty konar drzewa. Na tyle mocno, że niemożliwa była jej standardowa naprawa. Mostek trzeba rozebrać i zbudować nową – wykazała przeprowadzona ekspertyza.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta podpisał umowę na budowę nowej kładki św. Antoniego z firmą Plus Inwest 27 kwietnia tego roku (2023). Spółka na wykonanie inwestycji otrzymała 2,6 mln zł i 7 miesięcy, co oznacza, że prace powinny zakończyć się pod koniec listopada. Do dzisiaj nie widziano nikogo na placu budowy, a kładka stoi w swoim niezmienionym kształcie już ponad rok.

Zobacz też:

Kładka św. Antoniego - jest umowa, prace nie ruszyły

Dlaczego? Okazało się, że niemal 5 miesięcy wykonawcy zajęło przygotowanie się do prac oraz oczekiwanie na decyzje i uzgodnienia dendrologiczne. Według wcześniejszych zapowiedzi, do prac będzie użyty ciężki sprzęt, który może zostać dostarczony albo od strony promenady, albo od Podwala. Faktyczny remont ma ruszyć w środę (6 września).

- W środę (6 września) rozpoczynamy prace związane z odbudową kładki Św. Antoniego pomiędzy Podwalem a ulicą Włodkowica. Prace zaczynamy od rozbiórki starej kładki. Powinno to potrwać około 2 tygodni. Podczas wywożenia elementów starej kładki mogą pojawić się chwilowe utrudnienia w jej rejonie – mówi nam Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Co więcej, pod koniec września utrudnienia na kierowców będą czekać na ul. Podwale w stronę mostu Sikorskiego. Wtedy ZDiUM wybuduje pomost roboczy, na którym będzie pracowała ekipa remontowa z palownicą.

- Konieczny będzie rozładunek transportu. Prace te chcemy prowadzić wieczorem, kiedy natężenie ruchu będzie minimalne – dodaje Tomasz Jankowski.

Zobacz też:

Nowa kładka ma być wierną kopią starej

Zostanie wykonana z litego drewna liściastego. Na czas prac zabezpieczona zostanie pobliska zieleń, zwłaszcza drzewa, ich korzenie i pnie.

- Prace w tym zakresie realizujemy we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej. Dokładamy wszelkich starań, aby nowa kładka była gotowa jeszcze w tym roku – zapowiada rzecznik ZDiUM.

Kładka znajduje się tutaj:

ZOBACZ TAKŻE:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska