Chcesz głosować korespondencyjnie? Zgłoś się do wrocławskiego magistratu. Masz tydzień

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Do przyszłego wtorku możemy zgłaszać, że chcemy wziąć udział w wyborach metodą korespondencyjną. Jak to zrobić? Zdjęcie ilustracyjne
Do przyszłego wtorku możemy zgłaszać, że chcemy wziąć udział w wyborach metodą korespondencyjną. Jak to zrobić? Zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Udostępnij:
Do przyszłego wtorku możemy zgłaszać, że chcemy wziąć udział w wyborach metodą korespondencyjną. Jak to zrobić? Mamy dwa sposoby: przez internet przy pomocy platformy ePUAP albo osobiście w urzędzie gminy. W przypadku Wrocławia drugi wariant oznacza, że musimy zgłosić się do Urzędu Miasta na pl. Nowy Targ. Wyborcy są tu przyjmowani codziennie od 8 do 15.15 w holu głównym po prawej stronie.

Najpierw drukujemy sobie z internetu druk: „Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju”. Znajdziemy go na stronie Państwowej Komisji Wyborczej albo wrocławskiego magistratu w Biuletynie Informacji Publicznej. W tym drugim przypadku druk jest już właściwie zaadresowany. Musimy wpisać tam swoje dane, podpisać i dostarczyć na pl. Nowy Targ.

Przez internet możemy się zgłosić na dwa sposoby – wykorzystując tzw. „profil zaufany” albo „e-dowód”. Zostaniemy przekierowani na platformę ePUAP i tu wypełnimy stosowny wniosek. W przypadku Wrocławia platforma ePUAP wprowadza małe zamieszanie. Wyborca musi bowiem wskazać urząd gminy, który – w jego przypadku – prowadzi rejestr wyborców. W przypadku Wrocławia na liście ePUAP jest do wyboru jeden z sześciu urzędów miejskich. Urząd Miejski Wrocław albo taki sam urząd dla każdej z pięciu dzielnic: Fabryczna, Stare Miasto, Psie Pole, Śródmieście, Krzyki. Choć – jak wiadomo – we Wrocławiu jest tylko jeden miejski urząd, a administracyjny podział na dzielnice nie obowiązuje od początku lat 90.

Co więc należy zaznaczyć? Sam Urząd Miejski czy dzielnicę (choć te już formalnie nie istnieją), na której terenie mieszkam? - Podział na dzielnice na platformie ePUAP jest automatycznie zaciągany z danych, jakie posiada GUS. Ostatecznie, pisma trafiają na Plac Nowy Targ (Wrocław-Stare Miasto) – odpowiada nam rzecznik magistratu Arkadiusz Filipowski.

Ważne, żebyśmy pamiętali o złożeniu stosownego zgłoszenia przed 16 czerwca. Inny termin obowiązuje osoby, które będą objęte kwarantanną z powodu zakażenia koronawirusem. Te mogą się zgłaszać do 23 czerwca a jeśli obejmie je kwarantanna po tej dacie nawet do 26 czerwca.

Najpóźniej do 23 czerwca (albo do 26 jeśli jesteśmy na kwarantannie) dostaniemy pakiet wyborczy. Będziemy musieli wypełnić go i dostarczyć do magistratu, wrzucić do skrzynki pocztowej we Wrocławiu adresując na lokal wyborczy, w którym powinniśmy głosować. Mamy na to czas do piątku 26 czerwca. Możemy też w wyborczą niedzielę 28 czerwca zanieść wypełniony pakiet wyborczy do lokalu w dniu głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adrian

Ja na mojego Andrzejka bo chce 14 i 15 i 16 emeryturę .Głosujemy!

////
8 czerwca, 17:38, Gość:

https://www.gov.pl/web/gov/zgloszenie-glosowania-korespondencyjnego-dla-osob-glosujacych-w-polsce

Krótko i na temat.

G
Gość
8 czerwca, 18:33, ANTY-PIS:

Głosowanie korespondencyjne to prosta droga do fałszerstw Kaczyńskiego i S-ki , lepiej tego im nie ułatwiajcie - w imię Demokracji .

BĘDĄ SIEDZIEĆ , PRĘDZEJ czy później

Lepiej prędzej

G
Gość

https://www.gov.pl/web/gov/zgloszenie-glosowania-korespondencyjnego-dla-osob-glosujacych-w-polsce

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie