MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bulgocząca woda w fosie miejskiej we Wrocławiu. Przyciąga wzrok spacerowiczów. Co to naprawdę jest?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W okolicy Promenady Staromiejskiej i placu Orląt Lwowskich we Wrocławiu można zaobserwować tajemnicze bąble, na powierzchni wody. Spacerujący przez kładkę wrocławianie robią temu zjawisku zdjęcia, obawiając się o duże zanieczyszczenie naszej fosy. Czy to ulatniający się gaz? A może to jakaś chemiczna substancja? Znamy odpowiedź!

Tajemnicze bąble i piana w miejskiej fosie

Na pierwszy rzut oka widok ten faktycznie może niepokoić. Na dwóch punktach tafli wody w fosie miejskiej pojawiły się bąbelki powietrza, które sprawiają wrażenie powstającej piany.

Jako że od dwóch lat temat ogromnych zanieczyszczeń m.in. w Odrze, zaniepokojeni mieszkańcy wzywają służby i uwieczniają ten obrazek na swoich smartfonach. A przecież fosa miejska zasilana jest z Odry. Kanał znajduje się między mostem Grunwaldzkim a Urzędem Wojewódzkim.

Padają przypuszczenia, że bąble mogą być wynikiem zanieczyszczeń chemicznych, np. odpadów z zakładów produkcyjnych albo dużej ilości detergentów, które trafiły do wody. Istnieje też prawdopodobieństwo, że mogły ulec uszkodzeniu instalacje przebiegające pod fosą - wodociągowa lub gazowa.

Zobacz to nietypowe zjawisko:

Co powoduje taki efekt? To aerator, ratujący ryby

Na szczęście mieszkańcy Wrocławia nie mają powodów do obaw. Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował, że w fosie, na wysokości placu Orląt Lwowskich, został zamontowany kolejny aerator napowietrzający wodę.

- Zamontowaliśmy taką sympatyczną fontannę. Dwa bulgoczące punkty obok to nie ulatniający się gaz ziemny, nie ścieki spuszczane nielegalnie, tylko aeratory denne - wyjaśnia spółka.

Aeratory to urządzenia do napowietrzania wody. Przez cały sezon letni będą one działały bez przerwy, aby uchronić zwierzęta i rośliny w fosie przed bardzo trudnymi warunkami.

- Napowietrzanie wody pomaga w jej oczyszczaniu, ogranicza ryzyko przyduchy, zmniejsza ilość mułu i jest dobre dla ryb - przekazuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

Zwiększenie poziomu tlenu w zbiorniku wodnym pomaga także w redukcji nieprzyjemnych zapachów i pomagają w utrzymaniu równowagi w ekosystemie wodnym. Identyczne urządzenia znajduje się również na wysokości konsulatu Niemiec przy ul. Podwale oraz pod Narodowym Forum Muzyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska