Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budują wzdłuż Karkonoskiej i cmentarza żołnierzy radzieckich. Co to za inwestycja? (ZDJĘCIA)

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Budowa drogi rowerowej z do Bielan Wrocławskich - wzdłuż al. Karkonoskiej. Zdjęcia z przełomu marca i kwietnia 2020
Budowa drogi rowerowej z do Bielan Wrocławskich - wzdłuż al. Karkonoskiej. Zdjęcia z przełomu marca i kwietnia 2020 Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta
Na tę inwestycję rowerzyści czekali od lat. Drogi rowerowe istnieją przy samych centrach handlowych w Bielanach Wrocławskich, a także wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich. Jednak pokonanie fragmentu od parku Południowego do Bielan - wzdłuż alei Karkonoskiej, to koszmar dla cyklistów. Szczególnie na zatłoczonym i wąskim odcinku między stacją paliw BP i Aleją Bielany.

Nowa trasa rowerowa będzie miała około 3,5 kilometra długości. Wypełni istniejącą lukę w rowerowej infrastrukturze między parkiem Południowym a centrum handlowym w Bielanach (doprowadzi konkretnie do ronda przy ulicy Francuskiej w Bielanach Wrocławskich). Na tym odcinku powstanie także zupełnie nowa kładka pieszo-rowerowa, dzięki której będzie można pokonać rzekę Ślęzę na wysokości parku Klecińskiego. Droga na odcinku od Krzyckiej do Zwycięskiej będzie prowadziła po obu stronach al. Karkonoskiej. Na pozostałym odcinku - po jednej stronie.

Pierwsze prace rozpoczęły się już na przełomie marca i kwietnia. Inwestycja warta prawie 11 mln zł ma powstawać przez około rok, a zatem jest szansa, że pierwsi rowerzyści przejadą tamtędy już wiosną 2021.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta tłumaczy, że budowa nowej trasy wymaga wielu zmian w tej okolicy. Oto najważniejsze z nich:
* budowa 8 wyniesionych przejazdów rowerowych (w tym 3 z przejściami dla pieszych),
* przebudowa skarp,
* przebudowa przystanku tramwajowego przy ul. Krzyckiej,
* przesunięcie m.in. pylonów reklamowych, szafek elektrycznych, wiat przystankowych, hydrantów,
* przestawienie aż 16 latarń i 1 słupa trakcji tramwajowej.

Urzędnicy ZDiUM-u dodają: - Nieuniknione będą też niestety wycinki zieleni. Zinwentaryzowaliśmy ponad 750 drzew i krzewów; 8 drzew zostanie przesadzonych (daglezja, kasztanowiec, dęby, kuliste formy robinii), a wycięcia wymaga 25 drzew, m.in. ze względu na zły stan sanitarny (drzewa uschnięte, grożące przewróceniem, wypróchniałe, uszkodzone).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska