Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Botoks dla pacjentów po udarach. Tak leczą w centrum przy ul. Koszarowej we Wrocławiu

Monika Fajge
Monika Fajge
Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii powstało w szpitalu przy ul. Koszarowej.
Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii powstało w szpitalu przy ul. Koszarowej. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu powstało Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii. Pierwsze takie na Dolnym Śląsku. Pacjenci leczeni będą toksyną botulinową w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Spis treści

Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii powstało w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. To pierwszy w regionie ośrodek, gdzie chorzy ze spastycznością po udarze mózgu lub chorzy z dystonią otrzymają pomoc specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Pacjenci będą leczeni toksyną botulinową. Terapia jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie stosowana w:

  • spastyczności po udarze niedokrwiennym i krwotocznym mózgu, w tym również po krwotoku podpajęczynówkowym,
  • dystoniach ogniskowych, dystoniach zadaniowych, dystonii krtani,
  • połowicznym kurczu twarzy.

Nowe centrum w szpitalu im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

Projekt stworzenia Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii powstał w ubiegłym roku (2021), z inicjatywy lekarzy z oddziału neurologii z pododdziałem udarowym i ordynator dr n. med. Katarzyny Mariańskiej. Był potrzebny, bo pacjentów ze spastycznością po udarach szpital zaczął przyjmować już 8 lat temu. Z roku na rok było ich coraz więcej.

– Podjęliśmy decyzję o nowej lokalizacji pomieszczeń dedykowanych pacjentom objętym programem lekowym. W tym roku (2022) dokończyliśmy prace budowlane, aby ośrodek mógł zacząć działać w nowym miejscu. Obecnie z pomocy Centrum Leczenia Dystonii i Spastyczności korzysta już około 400 osób. Naszym celem jest zwiększenie tej liczby i przyśpieszenie procesu leczenia pacjentów oczekujących w kolejce na pomoc – mówi dyrektor szpitala im. J. Gromkowskiego dr n. med. Dominik Krzyżanowski.

Spastyczność i dystonia – co to takiego?

  • Spastyczność to zaburzenie pracy mięśni, które polega na ich wzmożonym napięciu. Poprzez ograniczoną ruchomość oraz silny ból utrudnione jest codzienne funkcjonowanie. Do spastyczności dochodzi w wyniku uszkodzeń układu nerwowego. Najczęściej objawy można zaobserwować po udarach mózgu, uszkodzeniach rdzenia kręgowego lub nowotworach i stwardnieniu rozsianym.
  • Dystonia to choroba układu nerwowego, która prowadzi do mimowolnego wykonywania nienaturalnych ruchów.

Spastyczność i dystonia nie muszą oznaczać niepełnosprawności

Każdego roku na Dolnym Śląsku na udar zapada ponad 6 tys. osób. Problem dotyczy coraz szerszej grupy pacjentów w różnym wieku, także 20-30-latków. Jak podkreślają specjaliści, prawidłowe leczenie może zwiększyć szanse na odzyskanie przez nich sprawności i poprawę jakości ich życia.

– W ostatnim czasie podejmujemy liczne działania na rzecz leczenia skutków udarów. Dwa dolnośląskie szpitale zostały włączone do pilotażu trombektomii mechanicznej. Wojewódzkie placówki przystąpiły również do programu „Inicjatywa Angels”. Zależy nam, aby pacjenci po udarach mieli, jak największą szansę na powrót do normalnego funkcjonowania. Nowe Centrum w szpitalu to kolejny krok w tym kierunku – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Pacjentów do nowego centrum może kierować każdy lekarz: lekarz POZ, neurolog lub inny specjalista. Pacjent może również sam skontaktować się ze szpitalem. Wystarczy zadzwonić pod numer tel. (71) 395 76 43.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska