Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udar mózgu dotyka coraz młodszych. W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. [OBAJWY, PRZYCZYNY, LECZENIE]

Monika Fajge
Monika Fajge
Jakie objawy daje udar mózgu? kto jest w grupie ryzyka? Na czym polega leczenie? Poruszaj się za pomocą strzałek lub gestów w smartfonie.
Jakie objawy daje udar mózgu? kto jest w grupie ryzyka? Na czym polega leczenie? Poruszaj się za pomocą strzałek lub gestów w smartfonie. Tomasz Hołod / Polska Press
Udary mózgu, jak podaje WHO, są drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Choć w większości dotyczą osób po 40. roku życia, zachorować mogą wszyscy – osoby młode, starsze, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka? Czy przed udarem mózgu można się ustrzec?

Spis treści

Udar mózgu to zespół objawów neurologicznych wywoływanych przez zaburzenia ukrwienia tkanki mózgowej. Udar to stan zagrażający życiu, dlatego wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Po udarze pacjenci mogą mieć problemy z mówieniem lub pisaniem (afazja) oraz z pamięcią. Może wystąpić także paraliż ciała i ciężka niepełnosprawność.

Wyróżnia się dwa główne typy udaru:

  • niedokrwienny (wywołany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu)
  • krwotoczny, potocznie znany wylewem (wywołany wylewem krwi do mózgu)

Udar mózgu – liczy się czas

W przypadku udaru decydujące znaczenie ma szybkie rozpoznanie objawów i natychmiastowe wezwanie pogotowia.

– Każdy chory z podejrzeniem udaru mózgu powinien być w jak najkrótszym czasie przetransportowany do szpitala, w którym znajduje się oddział udarowy. Jeśli pacjent do 4,5 godziny od pojawienia się pierwszych objawów, otrzyma lek, to terapia jest skuteczna i najczęściej kończy się sukcesem – tłumaczyła nam niedawno Ewa Horoch-Łyszczarek, kierownik Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu.

Do niedawna uważano, że udar dotyka głównie osoby starsze. Tymczasem aż 5 proc. pacjentów to ludzie młodzi. Udar coraz częściej dotyka 20/30-latków. Każdy chory z udarem mózgu powinien być natychmiast przewieziony do szpitala, w którym jest tzw. pododdział udarowy. Niestety nie zawsze się tak dzieje.

Pilotażowy program leczenia udarów.

Zmienić ma to pilotażowy program leczenia udarów, ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia w listopadzie 2018 roku. Początkowo do pilotażu weszło tylko siedem wyspecjalizowanych ośrodków medycznych. Obecnie na liście jest ich 27. Wśród nich znalazły się wrocławskie placówki: Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka.

Udar mózgu – statystyki

Udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Spośród tych, którym udaje się go przeżyć:

  • 20 proc. wymaga stałej opieki
  • 30 proc. pomocy w niektórych codziennych czynnościach
  • 50 proc. pacjentów odzyskuje niemal pełną sprawność i może może wrócić do normalnego życia

Jakie objawy daje udar mózgu? kto jest w grupie ryzyka? Na czym polega leczenie? Po szczegóły, kliknij w GALERIĘ, a potem poruszaj się za pomocą strzałek lub gestów w smartfonie.

Jakie objawy daje udar mózgu? kto jest w grupie ryzyka? Na czym polega leczenie? Poruszaj się za pomocą strzałek lub gestów w smartfonie.

Udar mózgu dotyka coraz młodszych. W Polsce do udaru dochodz...

Przeczytaj również:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska