MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski szpital na pilotażowej liście Ministerstwa Zdrowia. Bo skutecznie leczy udary mózgu

Monika Fajge
Monika Fajge
Zabiegi trombektomii szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu wykonuje od lat.
Zabiegi trombektomii szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu wykonuje od lat. Szpital im. T. Marciniaka
Ministerstwo Zdrowia wydłużyło listę szpitali, które w ramach pilotażu, będą leczyć udary mózgu. Wśród 27 placówek, po latach starań, znalazł się Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

“Zmiana wykazu realizatorów, przez jego poszerzenie o nowe podmioty lecznicze, jest podyktowana potrzebą zabezpieczenia świadczeniobiorców w zabieg trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych w województwach dolnośląskim, lubelskim, śląskim oraz zweryfikowania dotychczasowo wypracowanych rozwiązań u nowych świadczeniodawców” – wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia.

Zabiegi trombektomii szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu wykonuje od lat.

Tamtejsza Pracownia Angiografii wykonywała trombektomię jako pierwsza na Dolnym Śląsku.

– Jest to dość skomplikowany zabieg, który polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego. Jego skuteczność jest niesłychanie duża. Trombektomia wykonana w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia objawów udaru, w 90 procentach przypadków pozwala wrócić pacjentom do normalnego funkcjonowania - tłumaczyła nam niedawno Ewa Horoch-Łyszczarek, kierownik oddziału neurologii z pododdziałem udarowym w szpitalu przy ul. Fieldorfa. – Mamy wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem i świetnie wyposażoną, nowoczesną pracownię – dodała.

Szpital przy ul. Fieldorfa trafił na ministerialną listę.

Pilotażowy program leczenia udarów został ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia w listopadzie 2018 roku. Początkowo do pilotażu weszło tylko siedem wyspecjalizowanych ośrodków medycznych. Obecnie na liście jest ich 27. Wśród nich znalazł się szpital im. T Marciniaka. Placówka starała się o przyłączenie do pilotażu od ponad dwóch lat.

– W leczeniu udarów najważniejszy jest czas dotarcia pacjenta do szpitala i zastosowanie nowoczesnych leków i technologii medycznych. Przystąpienie Szpitala im. Marciniaka do pilotażu to jeszcze lepsza opieka nad mieszkańcami Wrocławia i całego subregionu – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Skuteczność prowadzonego tam leczenia potwierdzały międzynarodowe nagrody. Szpital zdobył m.in. “platynę” w międzynarodowym konkursie ESO Angels. To nagroda za błyskawiczne udzielenie pomocy pacjentom w ostrej fazie udaru.

W Polsce odnotowuje się ok. 90 tysięcy udarów niedokrwiennych mózgu rocznie. Wciąż zbyt mało pacjentów otrzymuje w odpowiednim czasie skuteczne leczenie. Ministerialny program ma to zmienić. Będzie realizowany do końca 2023 roku. W pilotażu, od 2019 roku, jest też Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Objawy udaru mózgu:

  • zaburzenia mowy (mowa niewyraźna, bełkotliwa )
  • opadnięcie kącika ust
  • osłabienie siły kończyn po jednej stronie
  • zaburzenia widzenia
  • bóle zawroty głowy
  • zaburzenia równowagi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska