Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni mieszkają w namiotach w parku Andersa we Wrocławiu. To pogłębiający się problem w całym mieście? Powstanie koczowisko?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
We Wrocławiu osoby w kryzysie bezdomności mogą skorzystać z noclegu, zjeść posiłek, otrzymać czystą odzież, wsparcie przedmedyczne, mają możliwość skorzystania z łaźni i pralni.
We Wrocławiu osoby w kryzysie bezdomności mogą skorzystać z noclegu, zjeść posiłek, otrzymać czystą odzież, wsparcie przedmedyczne, mają możliwość skorzystania z łaźni i pralni. Czytelnik Gazety Wrocławskiej
Redakcja "Gazety Wrocławskiej" otrzymała wiadomości odnoszące się do namiotów rozbitych w parku Andersa. Od jakiegoś czasu mieszkają w nich osoby bezdomne. Czy to początek koczowiska, jakie niegdyś znajdowało się przy ul. Kamieńskiego? Jak reagują wrocławskie służby?

Koczujący bezdomni w parku Andersa

Czytelnik zgłosił się do nas z prośbą o nagłośnienie tematu namiotów, w których pomieszkują osoby dotknięte kryzysem bezdomności. Namioty stoją na terenie parku Andersa we Wrocławiu, prawdopodobnie nielegalnie. Równolegle do zajezdni tramwajowej przy ulicy Ślężnej powoli powstaje niewielkie koczowisko.

- Jestem stałym bywalcem parku i widzę od miesiąca, że ktoś pomieszkuje w tych namiotach. Dzwoniłem w dniu wczorajszym do straży miejskiej, nic im nie wiadomo o tej sprawie. W dniu dzisiejszym ponownie dzwoniłem, czy zostały poczynione jakieś kroki, ale osoba spod numeru 986 nic o tym zdarzeniu nie wiedziała - pisze anonimowo nasz czytelnik.

Na zdjęciach poniżej widać kilka rozłożonych namiotów, które znajdują się tuż pod płotem odgradzającym park od zajezdni tramwajowej:

Bezdomność rosnącym problemem Wrocławia?

W rozmowie z miejskimi urzędnikami możemy się dowiedzieć, że we Wrocławiu jest blisko 900 osób w kryzysie bezdomności.

- Liczba miejsc, które finansuje Gmina Wrocław, jest wystarczająca, by zabezpieczyć pomoc każdej osobie bezdomnej, która się po nią zgłosi. Co tydzień MOPS monitoruje liczbę wolnych miejsc w placówkach. Jak dotąd, nie było sytuacji, że ktoś nie uzyskał wsparcia z tego powodu – mówi Agata Dzikowska z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W praktyce więc nie powinniśmy we Wrocławiu spotykać osób, których sytuacja jest na tyle trudna, że muszą one rozbijać namioty w parkach czy trzymać swój cały dobytek w ścisłym centrum miasta. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach odnotowaliśmy wiele przypadków, gdy bezdomni zaburzali porządek i byli palącym problemem na ulicach Wrocławia.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy:

- Pracownicy Zespołu Osób Bezdomnych i Uchodźców regularnie patrolują miejsca w przestrzeni publicznej, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Docierają do osób potrzebujących, oferują pomoc MOPS oraz pobyt w jednej z placówek działających na terenie Wrocławia. Na każde zgłoszenie, które dociera do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Urzędu Miasta, reagujemy, współpracując w tym zakresie ze Strażą Miejską – dodaje Agata Dzikowska.

Na jaką pomoc mogą liczyć osoby w kryzysie bezdomności we Wrocławiu?

We Wrocławiu osoby w kryzysie bezdomności mogą skorzystać z noclegu, zjeść posiłek, otrzymać czystą odzież, wsparcie przedmedyczne, mają możliwość skorzystania z łaźni i pralni. Na terenie Wrocławia działa łącznie 14 placówek, w tym: schroniska, ośrodki wsparcia, ogrzewalnia i noclegowania.

Ośrodki dla osób w kryzysie bezdomności są prowadzone na zlecenie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przez organizacje pozarządowe. Są to m.in.:

  • Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta,
  • Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Wyszyńskiego,
  • Stowarzyszenie Ludzie Ludziom,
  • Homo Sacer,
  • Akson,
  • Stowarzyszenie Nadzieja,
  • Stowarzyszenie Pierwszy Krok.

- W placówkach jest w sumie blisko 700 miejsc. Gdy robi się zimno, zwiększamy ich liczbę do 860. Każda osoba, która wymaga wsparcia, ma możliwość pobytu w jednej z placówek. Poza zaspokojeniem podstawowych potrzeb bytowych, osoby w kryzysie bezdomności mają dostęp do specjalistów np. psychologa, terapeuty uzależnień czy prawnika – mówi Agata Dzikowska.

Niektórzy nie chcą pomocy

- Osobom będącym w kryzysie bezdomności, zawsze proponowana jest pomoc, zarówno przez nas, jak i przez pracowników socjalnych MOPS. Sprawdzamy stan zdrowia - jeżeli zachodzi potrzeba wzywamy Pogotowie Ratunkowe, stan trzeźwości - w uzasadnionych przepisami przypadkach, odwozimy takie osoby do WROPON. Proponujemy przewiezienie do schroniska lub w zimie do ogrzewalni. Z takiej pomocy te osoby korzystają sporadycznie – tłumaczy rzecznik Straży Miejskiej Wrocławia Waldemar Forysiak.

Niestety, nie zawsze osoby, którym oferowana jest pomoc, chcą z niej skorzystać. Należy podkreślić, że jednym z warunków pobytu w placówkach jest zachowanie trzeźwości. Dla części osób w kryzysie bezdomności jest to warunek trudny do spełnienia, więc wybierają oni życie na ulicy.

- Dla osób bezdomnych, będących pod wpływem alkoholu, które potrzebują schronienia, mamy zabezpieczone miejsca we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Staramy się, by stamtąd trafiły do jednej z pozostałych placówek. Dodatkowo, do miejsc niemieszkalnych docierają streetworkerzy zatrudnieni w organizacjach pozarządowych, próbując przekonać osoby bezdomne, by zgłosiły się do noclegowni czy schroniska – dodaje nasza rozmówczyni.

Placówki zapewniające schronienie dla osób w kryzysie bezdomności:

  • Dom Socjalny dla Mężczyzn – ośrodek wsparcia prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy „Ludzie Ludziom”, ul. Obornicka 58A, 50-225 Wrocław,
  • Schronisko im. Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet prowadzone przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, 51-168 Wrocław, ul. Sołtysowicka 21F,
  • Schronisko im. Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzone przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Koło Wrocławskie, ul. Bogedaina 5, 50-514 Wrocław,
  • Noclegownia im. Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, ul. Małachowskiego 15, 50-084 Wrocław, tel. 71 71 73 425
  • Schronisko im. Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn w Szczodrem prowadzone przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, ul. Trzebnicka 28, 55-090 Długołęka
  • Dom dla samotnych kobiet z dziećmi, rodzin – ośrodek wsparcia prowadzony przez Stowarzyszenie „Nadzieja”, ul. Pieszycka 32, 50-537 Wrocław,
  • Dom Ciepła – ośrodek wsparcia prowadzony przez Stowarzyszenie „Plus Minus”, ul. Reymonta 8, 50-225 Wrocław,
  • Ośrodek wsparcia dla osób w kryzysie- prowadzony przez Stowarzyszenie „Pierwszy Krok” ul. Jedności Narodowej 187a,
  • Centrum Wsparcia – ośrodek wsparcia prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kard. S. Wyszyńskiego, ul. Lelewela 23/2, ul. Prosta 46/7,
  • Wrocław, Dom dla kobiet – ośrodek wsparcia prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy „Akson”, ul. Gliniana 28/30, 50-525 Wrocław,
  • Dom dla Matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży – ośrodek wparcia prowadzony przez Stowarzyszenie „Misja Dworcowa”, ul. Pomorska 16b, 50-217 Wrocław,
  • Dom Integracji – ośrodek wsparcia prowadzony przez Fundację „Homo Sacer”, ul. Kilińskiego 36/5, 50-264 Wrocław,
  • Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy- prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy „Akson”, ul. Bora-Komorowskiego 31, 51-210 Wrocław,
  • Ogrzewalnia dla osób w kryzysie bezdomności, prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, ul. Gajowicka 62 we Wrocławiu. Ogrzewalnia jest czynna w okresie jesienno-zimowym.

Jadłodajnie:

  • Caritas Centrum Socjalne Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Słowiańska 17, 50-234 Wrocław,
  • Fundacja Antoni prowadzona przy Klasztorze Franciszkanów, Al. Kasprowicza 26, 51-349 Wrocław,
  • Fundacja „Sancta Familia”, ul. Monte Cassino 64,51-681 Wrocław, tel. 71 34 83 230

Odzież:

  • Polski Czerwony Krzyż, ul. Bujwida 34, 50-368 Wrocław,
  • Polski Komitet Pomocy Społecznej, ul. Dubois 11/13, 50-208 Wrocław, odzież wydawana jest we wtorki w godz. 10-14

Łaźnie:

  • Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Katedralna 7, 50-328 Wrocław, Łaźnia jest czynna w poniedziałek, środę i piątek w godzinach 6.00-14.00 (łaźnia damsko-męska).
  • Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, ul. Małachowskiego 15, 50-422 Wrocław, Łaźnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00 (łaźnia męska).

Zobacz również:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska