Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bastion na Wzgórzu Partyzantów nabiera krzykliwych kolorów. Rozpoczęło się malowanie zabytku

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Bastion na Wzgórzu Partyzantów nabiera odważnych, mocnych barw. To historyczna kolorystyka, opracowana przy pomocy badań stratygraficznych.
Bastion na Wzgórzu Partyzantów nabiera odważnych, mocnych barw. To historyczna kolorystyka, opracowana przy pomocy badań stratygraficznych. Zarząd Inwestycji Miejskich
Zabytkowy Bastion Sakwowy znajdujący się na Wzgórzu Partyzantów wkroczył w etap finalnych prac wykończeniowych. Rozpoczęto już malowanie, a jako pierwsze pod pędzel poszły kasetony. Kiedy będziemy mogli korzystać z odnowionej atrakcji Wrocławia?

Bastion na Wzgórzu Partyzantów odzyskuje historyczne kolory

Zabytki najczęściej kojarzymy ze stonowaną bielą, ewentualnie beżem. Ale krzykliwe kolory bastionu, które zyskał w ostatnich dniach, to nie przypadek. Są odzwierciedleniem historycznego zdobienia. Barwy zostały ustalone za pomocą badań stratygraficznych, wykonanych przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Najczęściej nasze wyobrażenie jest nieco zafałszowane. Możemy podać przykład wnętrz kościołów gotyckich. Są postrzegane w drugiej połowie XX wieku jako obiekty z białym sufitem i czerwonymi, ceglanymi ścianami. To do końca nie jest prawdą, ponieważ wiemy już, że sklepienia najczęściej były niebieskie i miały złote gwiazdki, a ściany przedstawiały różne figury lub rośliny – mówił nam pod koniec ubiegłego roku Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Więcej o ustaleniu oryginalnych kolorów Bastionu Sakwowego pisaliśmy tutaj:

Jako pierwsze pomalowane zostały sufity: kasetony na kolumnadzie i kasetony w pawilonie perystylowym. Prowadzone prace malarskie są żmudne. Muszą być wykonane dokładnie, więc kasetony malowane są małymi pędzelkami. Po sufitach przyjdzie czas na ściany. W historycznych barwach budynku dominującymi kolorami był czerwony i ugrowy (żółty, złocistobrunatny).

Co jeszcze dzieje się na placu budowy? Kiedy znowu wejdziemy na Wzgórze Partyzantów?

Na kolumnadzie oraz pod kolumnadą wykonawca montuje stylizowane na retro lampy. Testy, oświetlenie przeszło już pomyślnie. W pawilonie perystylowym kończone są prace przy sztukaterii, wykonawca układa także kafelki. Niedługo wymieniane będą okna i drzwi. Wiosną posadzone zostaną rośliny.

Na terenie Wzgórza Partyzantów ma działać restauracja, kawiarnia i ogródek gastronomiczny. Kiedy z nich skorzystamy? Trudno powiedzieć. Miasto szuka jeszcze potencjalnych najemcy lokali. Muszą oni otrzymać także pozwolenie na użytkowanie. Sama rewitalizacja Bastionu Sakwowego zakończy się pod koniec marca. Mieszkańcy będą mogli wejść na jego teren po odbiorach budowlanych. Całkiem możliwe, że nastąpi to w kwietniu. Koszt inwestycji to ponad 30 mln zł.

Bastion Sakwowy zbudowano w 1571 roku, według projektu Hansa Schneidera. Do końca XVI wieku pełnił funkcję prochowni. Po demontażu fortyfikacji, z polecenia francuskich zdobywców, w 1807 roku planowano przekształcić obiekt w cytadelę. Ostatecznie został on włączony do promenady miejskiej. Pół wieku później wybudowano tu belweder i wieżę. Po 1945 roku teren został nazwany "Wzgórzem Miłości", a trzy lata później zmieniono je na "Wzgórze Partyzantów".

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska