Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel do Sutryka: Orędzie o stanie Wrocławia bardzo potrzebne!

Seweryn Chwałek, Expert Dom Zarządzanie Nieruchomościami
Miasto - bliżej, to przesłanie Jacka Sutryka z kampanii wyborczej. Czas na pierwszy krok - orędzie o stanie miasta - pisze Seweryn Chwałek, znany wrocławski zarządca nieruchomości prowadzący od wielu lat firmę Expert Dom Zarządzanie Nieruchomościami, a także publicysta.

Rządzenie to często realizacja zadań, o których w programie wyborczym kandydat nie chciał, lub nie miał czasu mówić. Dla dobra mieszkańców, oraz Prezydenta należy o nich rozmawiać- twardo, rzeczowo i jak najbardziej otwarcie. Chcę wreszcie, aby Wrocław stał się miastem- bliżej. (Jacek Sutryk, Program dla Wrocławia). Coroczne Orędzie o Stanie Miasta byłoby dużym, bardzo symbolicznym krokiem w kierunku miasta-bliżej.

Zdawanie raportu ze spraw miasta, zamierzeń jego szefa, szans oraz zagrożeń jakie widzi dla miasta, byłoby zwyczajem bardzo odważnym i nowoczesnym. Manifestacją Wrocławia jako miejsca spotkań. Hala Stulecia jest dla takiego wydarzenia miejscem godnym, gdyż pozwala by raportu wysłuchała wielotysięczna widownia. Należy przewidzieć pytania oraz dyskusję. Otwarty dialog- choćby trudny zawsze wzmacnia wspólnotę. Trudnych tematów we Wrocławiu nie brakuje.

Czy Prezydent uważa zadłużenie miasta za problem, czy ocenia finanse miasta jako bezpieczne? Jaka jest kondycja miejskich spółek? MPK, Stadion Miejski, Śląsk Wrocław, MPWiK to spółki wymagające uczciwej debaty. Wrocławianie chętnie dowiedzą się jaki majątek posiada ich miasto, w jakim jest stanie, kto będzie zarządzał tym majątkiem i na jakich zasadach (konkursy czy urzędnicze nominacje). Czy Prezydent widzi potrzebę powołania nowych spółek, jakie zadania dla miasta miałyby realizować? Dla Wrocławian jest ważne by usłyszeć od Prezydenta czy ceny wody (obecnie wysokie), śmieci (bardzo wysokie), czynsze w lokalach komunalnych (wysokie), będą rosnąć czy nie (być może są okoliczności, które nie pozwolą uniknąć podwyżek). Czy utrzymanie bogatej miejskiej infrastruktury (NFM, Capitol, Aquapark, Stadion) powstałej dzięki środkom unijnym nie będzie dla miasta wysiłkiem czy może wymaga przeorganizowania miejskich subwencji i dotacji?

Sprawowanie władzy to w dużej części zarządzanie finansami, tutaj nie wszystkie decyzje mogą być miłe. Czy nowy szef miasta zamierza szczegółowo przyjrzeć się wydatkom i umowom miasta? Czy planuje zwiększyć dochody miasta, a może nie gdyż nie jest to możliwe? To wiedza ważna dla mieszkańców. Jaką politykę podatkową zamierza prowadzić miasto i jakie wydatki będą dla Prezydenta “święte”? Być może Wrocław czeka poważny wysiłek finansowy, który jednakże jest uzasadniony kierunkami rozwoju miasta- będzie on łatwiejszy do zniesienia gdy dowiemy się o tym wcześniej i poznamy cel do którego zmierzamy.

Proponuję program na dziesięć lat. Zakładam, że sytuacja ekonomiczna Wrocławia będzie porównywalna z dzisiejszą (Jacek Sutryk, “Program dla Wrocławia”). Prezydent jest optymistą- to bardzo dobrze. Czy jednak ma plan na wypadek gdyby założenie okazało się nietrafne?

Czy rosnące oczekiwania mieszkańców dotyczące jakości samorządu na pewno będą dla Prezydenta priorytetem. Pytanie co w szczególności? Czy przejrzystość administracji? Czy miasto opublikuje w sieci rejestr wszystkich umów? Czy stworzy standard dostępu do informacji publicznej w miejsce uznaniowości urzędniczej? Czy konsultacje społeczne staną się prawdziwe czy pozostaną formalne? Jak Prezydent będzie ewidencjonował sprawy, którymi zamierza się zająć i czy mieszkańcy będą mieli dostęp do takiej ewidencji? Myślę o osobistym zaangażowaniu Prezydenta, gdyż wiemy, że jest we Wrocławiu potrzebne. Czy będziemy mogli na ekranie smartfona śledzić status strategicznych spraw miasta? Czy mamy pomysł na elektroniczny samorząd- taki naprawdę elektroniczny.

Mieszkańcy chętnie usłyszą kto tworzy, kto stanowi zaplecze analityczne miasta. Czy takie istnieje? Czy ktoś stale pracuje nad przyszłymi i obecnymi problemami miasta, czy wszystkie analizy zlecane są doraźnie i na zewnątrz?

Osobistego zaangażowania Prezydenta wymaga na przykład gospodarka odpadami. Bez rozpisywania się - jest źle. Kilka innych tematów można dość łatwo wspomnieć- orędzie byłoby dobrą okazją do inicjatywy Prezydenta w tym zakresie.

Orędzie jako rzeźbiarskie dłuto

Jeśli program wyborczy potraktować jako materiał dla rzeźbiarza to coroczne orędzia mogą być dłutem które nada rzeźbie realne kształty. Dalej cytaty pochodzą z programu wyborczego Jacka Sutryka.

Zdecydowanie zwiększę liczbę nowo budowanych mieszkań komunalnych. Jaka to będzie liczba? Kiedy zostaną wybudowane i gdzie?

_Będę rewitalizował kolejne podwórka, przestrzenie międzyblokowe i osiedla._Kiedy i ile?

Przekażę więcej kompetencji radom osiedli. Jakich konkretnie kompetencji ? Kiedy zostaną przekazane? Rady osiedli to temat rzeka. Obecnie rady osiedli nie posiadają żadnych realnych kompetencji. Wrocław zarządzany jest zbyt centralistycznie a przez to niewydolnie co obrazuje problem śmieci, pustostanów oraz lokali komunalnych.

_Zaproponuję koncepcję nowego portu miejskiego._Bardzo ciekawe. Coś więcej?

Zadbam, żeby już na etapie projektowania miejscowe plany przestrzenne były udostępniane i szeroko konsultowane z mieszkańcami. Taki obowiązek prawny już istnieje. Czy zaczniemy go realnie wykonywać?

_Powstanie stały program rewitalizacji kamienic i odnawiania starej tkanki miejskiej._Tutaj aż się prosi o konkrety. Czy miasto zacznie w końcu płacić wspólnotom mieszkaniowym składki na fundusz remontowy?

_Zdecydowanie postawię na rozbudowę sieci ciepłowniczej: będę podłączał do niej kolejne budynki komunalne. ‒ Będę inwestował w termomodernizacje budynków komunalnych._Sieć ciepłownicza we Wrocławiu jest w rękach prywatnych spółek. Ile budynków, w jakim czasie podłączymy do sieci?

W urzędzie miejskim scalę kompetencje w zakresie polityki mieszkaniowej miasta w jednym pionie. Mając na uwadze stan polityki mieszkaniowej we Wrocławiu, koniecznie trzeba rozwinąć tę zapowiedź w Orędziu o Stanie Miasta.

Czyste powietrze, zieleń, seniorzy, komunikacja - to wszystko jest w programie wyborczym, jest ważne, jednak stanowi codzienne obowiązki miasta jako gminy i wspólnoty. Słuszne postulaty muszą nabrać kształtu, muszą być oznaczone terminy i przypisani ludzie. Co rok, w orędziu będzie można wzajemnie się zmobilizować i sprawdzać.

Jako socjolog wiem też, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Każda wspólnota musi być oparta na relacjach i dialogu. Dlatego od zawsze spotykałem się z ludźmi, spotykam się nadal i nie zamierzam z tych spotkań zrezygnować w przyszłości.

Panie Prezydencie prosimy o coroczne Orędzie o Stanie Miasta!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska