500 zł za dzień pracy w komisji wyborczej. Pierwszeństwo dla...

  500 zł za dzień pracy w komisji wyborczej. Pierwszeństwo dla partii

  Andrzej Zwoliński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  500 zł za dzień pracy w komisji wyborczej. Pierwszeństwo dla partii

  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Blisko dwukrotnie podniesiono stawki dla członków komisji wyborczych. Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej są już gotowe na przyjmowanie chętnych do pracy podczas zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego zaplanowanych na 26 maja. Pierwszeństwo mają jednak chętni z partyjnego polecenia.
  500 zł za dzień pracy w komisji wyborczej. Pierwszeństwo dla partii

  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  - Już jesteśmy gotowi do przyjmowania kandydatów do pracy w komisjach, które zostaną powołane do obsługi czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego – deklaruje Tomasz Szczepański, dyrektor wrocławskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Musimy jednak najpierw poczekać na kandydatów, których zgłoszą poszczególne komitety wyborcze – dodaje. Co prawda umożliwiono zgłaszanie się osobom nie związanym z komitetami czyli de facto z walczącymi o mandaty partiami lub koalicjami, ale pierwszeństwo mają ci ostatni. - Dopiero jak tych kandydatów będzie za mało, dobierzemy losowo z listy tych, którzy zgłoszą się niezależnie – wyjaśnia.

  Komisje liczą – zależnie od liczby mieszkańców na swoim terenie – od 7 do 15 osób. Biorąc od uwagę liczbę wszystkich komisji, do obsługi wyborów tylko na Dolnym Śląsku trzeba będzie skompletować sztab liczący ponad 17 tysięcy osób. Wprawdzie komitety wyborcze mają czas do 26 kwietnia by zgłaszać swoich ludzi, ale indywidualnie można aplikować już teraz – usłyszeliśmy we wrocławskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

  Za liczenie głosów stawki w ostro w górę
  Z niespełna 200 do 500 złotych - o tyle podniesiono diety dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu, w wyborach Prezydenta i w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zastępcy przewodniczących obwodowych komisji wyborczych dostaną 400 złotych (wcześniej: 180 zł), a członkowie tych komisji - 350 zł (wcześniej: 160 zł). Oznacza to wzrost o przeszło 100 procent. Warto przy tym pamiętać, że zupełnie inne – wyższe - stawki obowiązywały przy ostatnich wyborach samorządowych. Wtedy płacono od 300 do blisko 400 złotych.
  - Spodziewam się, że podwyżki przyciągną chętnych i nie będziemy mieli takich problemów ze skompletowaniem komisji, jak było to w przypadku ostatnich wyborów samorządowych. Inna spawa, że wtedy potrzeba było dwa razy więcej osób – wyjaśnia Tomasz Szczepański.

  Kto może załapać się do obwodowej komisji wyborczej?
  Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła wytyczne dla kandydatów do składu obwodowej komisji wyborczej do spraw przeprowadzenia głosowania w obwodzie oraz obwodowej komisji wyborczej do spraw ustalenia wyników głosowania w obwodzie. Jak podkreślono, kandydatem może być osoba, która jest ujęta w stałym rejestrze wyborców na obszarze województwa, w którym znajduje się gmina właściwa dla tej komisji 4 oraz posiada prawo do głosowania.

  Ten ostatni warunek spełnia obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat. Osoba ta nie może być pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie może być też pozbawiona praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu. Nie może być to ponadto osoba ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu. To nie wszystko, w wytycznych PKW zwrócono uwagę, że można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej. Wskazano też, że członkiem komisji nie może być kandydat w wyborach, pełnomocnik wyborczy, pełnomocnik finansowy, mąż zaufania lub obserwator społeczny. Jak podkreślono, członkiem komisji nie może być również osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach: małżonkiem, ojcem, matką, dziadkiem, babcią, synem, córką, wnukiem, wnuczką, rodzeństwem, małżonkiem zstępnego lub przysposobionego albo osobą pozostającą z kandydatem w stosunku przysposobienia.

  Obcokrajowiec też może
  „Jeżeli jesteś obywatelem Unii Europejskiej ale nie jesteś obywatelem polskim, także możesz być kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej pod warunkiem, że najpóźniej w dniu wyborów kończysz 18 lat” - czytamy w instrukcji PKW. Taki kandydat musi być w stałym rejestrze wyborców na obszarze województwa, w którym znajduje się gmina właściwa dla tej komisji. Nie może być też pozbawiony prawa do głosowania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

  Chęć pracy w komisji wyborczej można zgłosić u pełnomocnika jednego z komitetów wyborczych, w urzędzie gminy i ona prześle takie zgłoszenie do nas, lub bezpośrednio w naszym biurze - wyjaśnia Tomasz Szczepański, dyrektor wrocławskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

  Wykaz wszystkich pełnomocników wyborczych komitetów, utworzonych w związku z wyborami oraz ich adresy będzie można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

  Zobacz też

  Na Hubskiej praca wre


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dla PO-PSL

  F35 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Dla mnie PiS jest póki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią...rozwiń całość

  Dla mnie PiS jest póki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLDzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS obstawi wszystko

  TVPiS! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  W wygra wybory

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nasz

  nowy dom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  :D ale ze za 3dekady haha

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech komisja pamięta

  a320m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  która partia podniosła te stawki. To pomoże przy prawidłowym liczeniu głosów


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ta, podniosła

  chózjor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Tylko nikt nie dodaje, że w samorządowych były dwie komisje - jedna zbierała, druga liczyła głosy. A teraz będzie to robić jedna komisja. Niby więcej kasy, ale też więcej pracy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powrót komuny!

  Gif (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 5

  'Pierwszństwo mają z partyjnego polecenia' . Czyli tylko rodziny i znajomi. Co to? Komuna powraca?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie przesadzaj

  chózjor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  co najmniej od 2001 roku pierwszeństwo mają osoby z partyjnego polecenia, przy czym zazwyczaj są to osoby z łapanki, bo partie mają problem ze znalezieniem odpowiedniej liczby osób.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  STOP

  Grzegorz Szetyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  nawet tam tylko dzieki rodzinie mozna sie dostac STOP PISLAMIZACJI POLSKI I EUROPY

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo