Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany wrocławski zakład do wyburzenia? Deweloper widziałby w tym miejscu prestiżowe osiedle mieszkaniowe

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Rozległy teren dawnej Polleny położony we Wrocławiu pomiędzy ul. Krakowską a nową trasą - Aleją Wielkiej Wyspy. Czy te zabudowania zostaną wyburzone, a w tym miejscu pojawi się osiedle?
Rozległy teren dawnej Polleny położony we Wrocławiu pomiędzy ul. Krakowską a nową trasą - Aleją Wielkiej Wyspy. Czy te zabudowania zostaną wyburzone, a w tym miejscu pojawi się osiedle? Jerzy Wójcik
Budynki zakładu dawnej Polleny przy ul. Krakowskiej 112 mogą niedługo zniknąć z mapy Wrocławia. Do urzędu miasta wpłynął wniosek o wyburzenie części charakterystycznej zabudowy, z wielkim logo proszku do prania „E”. W ich miejsce deweloper planuje budowę dużego osiedla. Zobacz na zdjęciach z drona, jak teraz prezentuje się teren fabryki.

Historia Polleny sięga jeszcze czasów przedwojennych, kiedy funkcjonowała tutaj prywatna firma „Seinfefabrik Franz Tallman (pol. Fabryka mydła Franza Tallmana)”. Zaraz po wojnie, w 1945 roku została przejęta przez tymczasowy rząd pod nazwą Państwowa Fabryka Mydła i Gliceryny. Szybko wznowiono produkcję mydeł, proszków, gliceryn technicznych czy sody do prania.

Prawdziwa rewolucja dla zakładu nadeszła w latach 60-tych ubiegłego wieku, kiedy rozpoczęto produkcję proszków do prania „IXI” oraz „E”. Pierwszy z nich to proszek detergentowy, drugi natomiast był pierwszym w Polsce proszkiem enzymatycznym, zawierał w swoim składzie wysokie stężenie środków piorących oraz enzymy, co znacząco wpływało na wydajność prania. Z flagowych produktów fabryki należy wymienić także szare mydło.

„Zgodnie z zarządzeniem Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 4 grudnia 1969 roku, zakłady włączono do zjednoczenia przemysłu kosmetyków i środków czystości „Pollena”. Wówczas też zakład przyjął swoją najpopularniejszą nazwę: Wrocławskie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena”. Przez pracowników i wrocławian potocznie nazywany był „Polleną Wrocław”. W tym samym roku rozpoczęto w zakładzie produkcję pierwszego w Polsce proszku enzymatycznego „E”, który stał się szybko jednym z najpopularniejszych środków piorących w Polsce” – dowiadujemy się z Centrum Historii Zajezdnia.

Słynna reklama z początku lat 90. XX wieku. OJCIEC PRAĆ!

W 1991 roku zakład sprywatyzowano, od 1993 roku jego właścicielem był Cussons Polska, a od 2015 roku - E&S Industry Polska. Obecnie znajduje się tutaj fabryka Persan. Według zapowiedzi, produkcja chemii w tym miejscu miała być wygaszana, ale miejsce nie jest całkiem wyludnione. Widać zaparkowane samochody i chodzących po terenie zakładu ludzi. Wszystko wskazuje jednak na to, że niedługo budynki zostaną wyburzone.

Deweloper Vantage Development, który przejął teren, złożył wniosek pozwolenia na budowę zespołu 6 budynków mieszkalnych z garażami podziemnymi i rozbiórkę już istniejących. Na terenie osiedla mają pojawić się również różne usługi oraz droga wewnętrzna, a teren ma zostać zagospodarowany. Wniosek nadal jest w trakcie rozpatrywania, a o samej inwestycji niewiele wiadomo. Jedynie tyle, że będzie wykonywana w dwóch etapach. Vantage Development otrzymał już zgodę na wyburzenie 27 obiektów budowlanych wzdłuż ul. Krakowskiej. Prawdopodobnie w tym akurat pozwoleniu chodzi o elementy małej infrastruktury.

Złożony wniosek na budowę zespołu 6 budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz rozbiórkę budynków istniejących dotyczy tego terenu.
Złożony wniosek na budowę zespołu 6 budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz rozbiórkę budynków istniejących dotyczy tego terenu. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Firma deweloperska ma rozwiązać także problem trapiący nowo wybudowaną Aleję Wielkiej Wyspy. Teraz brakuje tam zjazdu na ul. Krakowską w stronę Księża, jadąc od strony Sępolna. Aby zjechać we wspomnianym kierunku z AWW, kierowcy muszą kontynuować jazdę al. Armii Krajowej, zawrócić na skrzyżowaniu z ul. Bogedaina (okolice Transbudu) lub zjechać z AWW na ul. Krakowską w stronę centrum i zawrócić na wysokości Selgrosa.

Według zapowiedzi miasta, to właśnie deweloper wykona brakujący zjazd z AWW na ul. Wilczą oraz przebuduje skrzyżowanie ul. Wilczej i ul. Krakowskiej. Po zjechaniu na ul. Wilczą, będzie można z niej skręcić w lewo w ul. Krakowską, w stronę Księża. Zjazd ma powstać w ramach planowanego osiedla na terenie dawnej Polleny, choć wcześniej niż samo osiedle. Kiedy? Trudno powiedzieć. W tej chwili toczą się rozmowy między inwestorem a wykonawcami. Nie wiadomo również, kiedy i czy Persan opuści to miejsce. Główna siedziba firmy znajduje się teraz w nowym zakładzie we Wróblowicach.

Zobaczcie na zdjęciach z drona, jak teraz prezentuje się teren zakładu. Archiwalne zdjęcia pochodzą z zasobów Archiwum Centrum Historii Zajezdnia. Więcej o historii fabryki przeczytacie na stronie: Wrocławskie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska