Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy kolejnego kandydata na prezydenta Wrocławia. To na niego postawią Bezpartyjni Samorządowcy. Czarny koń wyborów?

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Bezpartyjni postawili na sprawdzonego człowieka. Czy wobec konfliktu PO z Jackiem Sutrykiem może on zrobić zaskakujący wynik?
Bezpartyjni postawili na sprawdzonego człowieka. Czy wobec konfliktu PO z Jackiem Sutrykiem może on zrobić zaskakujący wynik? Maciej Rajfur
Wielu myślało, że to Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego, będzie kandydował na prezydenta Wrocławia z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców. Okazuje się jednak, że ugrupowanie Cezarego Przybylskiego wybrało innego człowieka. - Pięć lat temu mieszkańcy Wrocławia obdarzyli Jacka Sutryka zaufaniem, którego on nie zdołał uszanować - mówi kandydat z "BS".

Od kilku miesięcy mówiło się, że Krzysztof Maj wystartuje na prezydenta Wrocławia. Członek zarządu województwa dolnośląskiego był twarzą Bezpartyjnych Samorządowców w kampanii do wyborów parlamentarnych. Przypomnijmy, że to on wziął udział w debacie przedwyborczej w TVP 1 razem z Donaldem Tuskiem, Mateuszem Morawieckim i Szymonem Hołownią.

Zebrał całkiem pochlebne recenzje za ten występ, a szersze grono Polaków dowiedziało się, kim jest oraz co reprezentują Bezpartyjni. Maj później otwierał listę do Sejmu we Wrocławiu. Nie zrobił jednak oszałamiającego wyniku – ponad 7 tys. głosów. Posłem nie został.

Teraz, po kilku miesiącach, Bezpartyjni zdecydowali, że postawią na innego człowieka w wyścigu o fotel prezydenta Wrocławia. Do rywalizacji m.in. z Jackiem Sutrykiem na pewno stanie Jerzy Michalak. Na razie jest to informacja nieoficjalna, ale przez nas potwierdzona. Wkrótce Bezpartyjni ogłoszą to oficjalnie.

- Nie mogę na razie tego potwierdzić. Jako Bezpartyjni wystawimy najlepszego kandydata, trwają ostatnie ustalenia, choć moje nazwisko przewija się na giełdzie potencjalnych kandydatów – mówi nam Jerzy Michalak.

Jak podkreśla, zależy mu na jakościowej zmianie we Wrocławiu w administracji i osobie rządzącej miastem.

- Jacek Sutryk dostał swoją szansę i jej po prostu nie wykorzystał. Mam nadzieję, że mieszkańcy też to widzą - dodaje J. Michalak.

Nie da się ukryć, że to człowiek wrocławianom bardzo dobrze znany. Doświadczony samorządowiec i polityk. Z wykształcenia jest adwokatem. W tym roku skończy 50 lat. Był radnym miejskim Wrocławia, wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego, radnym sejmiku województwa i członkiem zarządu.

Związany kilkanaście lat temu ze środowiskiem Rafała Dutkiewicza oraz Platformy Obywatelskiej. Później wzmocnił Bezpartyjnych Samorządowców. Obecnie jest prezesem Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauk.

Michalak kandydował już na prezydenta Wrocławia w 2018 roku. Zajął 4 miejsce wśród 10 kandydatów. Uzyskał 17 890 głosów (prawie 7 proc.)

W ostatnich wyborach startował do Senatu z wrocławskiego okręgu nr 8 i zdobył solidne 14 procent poparcia (prawie 31 tys. głosów). Prawdopodobnie ten wynik skłonił działaczy Bezpartyjnych, by postawić na Michalaka w nadchodzących wyborach.

AKTUALIZACJA

Tak, jak zapowiadaliśmy, Jerzy Michalak został oficjalnie przedstawiony jako kandydat na prezydenta Wrocławia z ramienia Bezpartyjnych Samorzadowców.

- Skupimy się na ambitnych, długoterminowych projektach. Otwartość i dialog będą naszym priorytetem – skończą się praktyki blokowania mieszkańców w mediach społecznościowych. Spółki miejskie zostaną oddane pod zarządzanie doświadczonym menedżerom, a maszynki do robienia pieniędzy, takie jak Rady Programowe zostaną zlikwidowane. Pięć lat temu mieszkańcy Wrocławia obdarzyli Jacka Sutryka zaufaniem, którego on nie zdołał uszanować. Jego kadencja opierała się na trzech filarach: pogarda wobec osób o innych poglądach, brak innowacyjnych i skutecznych pomysłów na rozwój miasta, kolesiostwo, które zastąpiło profesjonalizm w zarządzaniu miastem. Nadszedł czas, żeby zakończyć ten pięcioletni okres słabości - mówi Jerzy Andrzej Michalak.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska