Zielona woda we wrocławskich kranach? W najbliższym czasie to możliwe! Dzwońcie na 993

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
- Zielona woda w kranie oznaczać będzie, że w węźle jest dziura i przeciek, a woda służąca nam do ogrzewania lokali miesza się z pitną - wyjaśnia rzecznik Fortum.
- Zielona woda w kranie oznaczać będzie, że w węźle jest dziura i przeciek, a woda służąca nam do ogrzewania lokali miesza się z pitną - wyjaśnia rzecznik Fortum. Katastrophenmensch/wikipedia
Udostępnij:
Mieszkańcy Wrocławia, którzy w czwartek (20 stycznia) odkręcając wodę w kranie stwierdzą, że jej kolor zmienił się na odblaskowy zielony, powinni zadzwonić pod numer 993. Oznacza to bowiem, że w instalacji ciepłowniczej budynku jest dziura, a woda służąca nam do ogrzewania miesza się z pitną.

20 stycznia Fortum sprawdzi stan sieci grzewczej w centralnych i północnych dzielnicach Wrocławia. W tym celu zabarwi wodę, której używamy do ogrzewania naszych domów fluoresceiną. Jeśli więc stwierdzimy, że z naszego kranu cieknie woda o zielonej, odblaskowej barwie, mamy problem.

Dlaczego nie powinniśmy pić wody z sieci ciepłowniczej? - Dlatego, że to co płynie z naszych kranów to woda z wodociągów, jedynie podgrzana wodą z sieci - odpowiada rzecznik prasowy Fortum, Jacek Ławrecki. - Zielona woda oznaczać będzie, że w węźle jest dziura i przeciek, a woda służąca nam do ogrzewania lokali miesza się z pitną - wyjaśnia.

Warto jednak zaznaczyć, że fluoresceina jest barwnikiem spożywczym, bezpiecznym dla naszego zdrowia. - Jeżeli ktoś wypije taką wodę, jak domniemam przez przypadek, nic się mu nie stanie - zaznacza Jacek Ławrecki. - Natomiast z racji tego, że woda z sieci grzewczej jest ciepła, co może stanowić dobre środowisko dla bakterii, nie powinniśmy jej pić.

Jeśli w budynku wielorodzinnym w jednym z lokali pojawi się zielona woda, problem ma cały blok lub kamienica. - Wszystko zależy od tego jak zbudowana jest instalacja. Zazwyczaj w budynkach wielorodzinnych mamy jeden węzeł ciepłowniczy dla wszystkich mieszkań. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie awarie węzłów zdarzają się bardzo rzadko - podkreśli rzecznik Fortum.

Zieloną wodę w kranie należy zgłosić pod numer 993. Awaria powinna zostać usunięta w ciągu zaledwie kilku godzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Fortum zabarwi....dowcip dnia!
G
Gość
https://www.fortum.com/about-us/our-company
X
Xynat
Marsjanie atakują.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie