ZGO Gać: Innowacyjność doceniona

  ZGO Gać: Innowacyjność doceniona

  Artykuł sponsorowany

  Gazeta Wrocławska

  Zakład Gospodarowania Odpadami Gać innowacyjnością wyprzedza większość polskich firm z tego sektora i może być porównywany z najnowocześniejszymi zakładami w Europie. To sprawiło, że w 2011 roku został nagrodzony Dolnośląskim Certyfikatem Gospodarczym.
  ZGO GAĆ

  ZGO GAĆ ©ZGO GAĆ

  Do zakładu w miejscowości Gać koło Oławy trafiają odpady komunalne ze wszystkich 14 gmin położonych na wschodzie województwa dolnośląskiego, m.in. Oławy, Brzegu, Lubszy, Przeworna czy Jelcza-Laskowic. W sumie instalacja obsługuje aż 220 tysięcy mieszkańców tego regionu. W praktyce oznacza to, że do sortowania, odzysku i dalszego zagospodarowania przez zakład trafia od 60 do 80 tys. ton odpadów rocznie.

  Unikatowy projekt
  13 lat wystarczyło, aby firma z niewielkiej sortowni przekształciła się w jedną największych instalacji tego typu położonych na wschód od Wrocławia, zatrudniającą ok. 85 osób i planującą wzrost zatrudnienia, na dodatek - jedną z najefektywniejszych. RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych) Gać, taką funkcję pełni instalacja dla regionu wschodniego, już dziś odnotowuje poziom recyklingu zgodny z normami unijnymi, które, zgodnie ze zmianami znowelizowanej ustawy o gospodarowaniu odpadami, w życie wejdą w lipcu br.

  - Dzięki prowadzonym aktualnie inwestycjom ze środków unijnych, znacznej rozbudowie sortowni i zautomatyzowaniu pewnych procesów w przyszłości będziemy w stanie odzyskiwać do 90 porcent surowców - mówi Andrzej Sobolak, prezes ZGO Gać. - Już dzisiaj dla wielu gmin i prywatnych przedsiębiorstw jesteśmy wzorem, jak wdrażać innowacyjne rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami - dodaje.

  Uruchomiona w miejscowości Gać ponad dekadę temu sortowania była jedną z pierwszych w Polsce. Wiele rozwiązań, które dzisiaj funkcjonują w branży, po raz pierwszy sprawdziło się właśnie tam. Tak było z kabiną do sortowania wstępnego czy separatorami optopneumatycznymi, które pozwalają na efektywniejszą selekcję zmieszanych odpadów komunalnych. Innowacyjność i nowatorstwo rozwiązań wprowadzanych w zakładzie w 2011 roku doceniła Kapituła Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych. Od tego czasu firma realizuje kolejne inwestycje, które śmiało można zestawiać z rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w Europie. Aktualnie zakład wdraża unikatowy projekt zagospodarowania odpadów biodegradowalnych. Do 2015 r. w RIPOK-u powstanie instalacja, która pozwoli przetwarzać tego typu odpady na bio gaz, wykorzystywany następnie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki temu dolnośląska firma trafi do grona 5 najbardziej nowoczesnych zakładów tego typu w Polsce, co więcej znacznie obniży własne koszty funkcjonowania.

  Dobre przykłady
  Jak większość laureatów DCG, ZGO Gać nie spoczywa na laurach i inwestuje w ciągły rozwój, tym bardziej że rynek gospodarowania odpadami dynamicznie się zmienia.
  - Podpatrujemy zachód Europy, rozwiązania stosowane w przedsiębiorstwach z naszej branży w Niemczech czy Francji. Przenosimy je do Polski, a następnie tę wiedzę przekazujemy dalej - mówi Andrzej Sobolak, prezes ZGO. Zakład współpracuje z wrocławskimi uczelniami wyższymi, m.in. Uniwersytetem Przyrodniczym i Politechniką Wrocławską, organizuje też konferencje, spotkania, warsztaty szkoleniowe, jak choćby te ostatnie dla Związku Gmin Karkonoskich.
  Innowacyjność zakładu ma także wymiar praktyczny. ZGO, mimo zmiany przepisów, nie musiał podnosić cen za odbiór odpadów, co na większości firm z tego sektora wymusiły zmiany ustawy.

  - Dziś możemy mówić o sobie jako o najtańszej instalacji na Dolnym Śląsku. Tonę zmieszanych odpadów komunalnych przyjmujemy za 210 zł, podczas gdy w przypadku innych RIPOK-ów w regionie cena może być nawet dwa razy większa - mówi Andrzej Sobolak, prezes ZGO Gać.- Dzięki inwestycjom w innowacyjne rozwiązania udało nam się osiągnąć nadrzędny cel - maksymalny odzysk surowców przy minimalnym nakładzie finansowym ze strony mieszkańców - dodaje

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo