Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknięte szlaki w Karkonoszach, bo cietrzewie muszą teraz mieć ciszę

Alina Gierak
Karkonoski Park Narodowy zabronił turystom wędrować po trzech odcinkach popularnych tras.

Zamknięte do 31 maja będą: odcinek szlaku niebieskiego od Przełęczy Okraj do Skalnego Stołu (proponowane obejście: Tabaczaną Ścieżką – szlak zielony i szlakiem żółtym Budniki – Skalny Stół lub szlakiem czerwonym po stronie czeskiej do Sowiej Przełęczy); odcinek szlaku zielonego od Polany Bronka Czecha przez morenę Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego (proponowane obejście: szlakiem żółtym z Polany przez Pielgrzymy);odcinek szlaku zielonego (Ścieżka Nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem przez Śnieżne Kotły do schroniska Pod Łabskim Szczytem (proponowane obejście: szlakiem czerwonym od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem pod Gawrami – wzdłuż granicy KPN – do schroniska PodŁabskim Szczytem).

Jaki jest powód tych ograniczeń? – Trwa okres lęgowy cietrzewi – wyjaśnia Michał Makowski z KPN.
To gatunek podlegający ścisłej ochronie, wpisany do Czerwonej Księgi ginących gatunków. Ptaki muszą mieć w tym najważniejszym dla siebie okresie kompletną ciszę i spokój. Jak tłumaczy Roman Rąpała z KPN, ten gatunek najlepiej czuje się na podmokłych, leśnych polanach, gdzie może znaleźć owoce borówki, jarzębiny i pąki brzozy. Żywi się też bezkręgowcami. W Karkonoszach i Górach Izerskich żyje obecnie około 200 cietrzewi.

Pozostałe szlaki karko-noskie są dostępne. Warunki w górach na razie są dobre. Jest ciepło (choć na Śnieżce tylko+5 stopni Celsjusza) i panuje świetna widoczność.
W sobotę i niedzielę będzie gorzej, bo meteorolodzy zapowiadają deszcz i wiatr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska