MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerwone Wierchy: szlak z Kasprowego, Kuźnic i Kir. Który jest najłatwiejszy? Jak długo się idzie? Praktyczne porady na wycieczkę

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czerwone Wierchy są bardzo malownicze o każdej porze roku, szczególnie jesienią, gdy tutejsza roślinność pokrywa się kolorem rdzy, i wiosną, gdy przyroda odżywa po długiej zimie. Ten zakątek Tatr to świetny cel weekendowej wycieczki. Który szlak na Czerwone Wierchy wybrać? Która trasa jest najłatwiejsza i jak długo się idzie na Czerwone Wierchy z Kuźnic czy Kir? Czy to wycieczka odpowiednia dla dzieci? Zapraszamy do praktycznego informatora.

Spis treści

Aktualna pogoda w Tatrach - sprawdźcie, czy warunki są dobre do wycieczek w góry

Pogoda w Tatrach zmienia się bardzo dynamicznie. Zawsze przed wyruszeniem na wycieczkę w góry sprawdźcie aktualny komunikat pogodowy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Znajdziecie w nim dokładne informacje dotyczące warunków na szlakach, zamkniętych tras i wszelkich kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Widok na Czerwone Wierchy
Czerwone Wierchy to jeden z najpiękniejszych zakątków polskich Tatr, zwłaszcza jesienią i wiosną. Który szlak na Czerwone Wierchy wybrać na wycieczkę? Jak dużo czasu zajmuje pokonanie trasy? Czy Czerwone Wierchy nadaję się na wędrówkę z dziećmi? Na te i więcej pytań odpowiadamy w praktycznym przewodniku po trasach na Czerwone Wierchy. Na zdjęciu: widok na Małołączniak. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. slowcentury, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Zobacz w galerii:

Pamiętajcie też, że wraz z pierwszymi opadami śniegu zaczyna się w Tatrach sezon lawionowy, który trwa jeszcze w porze wiosennych roztopów. Koniecznie zapoznajcie się z komunikatem lawinowym TOPR, w którym podawany jest aktualny stopień zagrożenia lawinowego.

Jeśli pogoda sprzyja, nie warto siedzieć w domu - Tatry wzywają! Jednym z najpiękniejszych zakątków tych gór są Czerwone Wierchy. Jak się na nie dostać, ile czasu może zająć wycieczka? Zapraszamy do praktycznego przewodnika na weekend.

Kiedy iść na Czerwone Wierchy?

Czerwone Wierchy to masyw górski w Tatrach Zachodnich, położony na granicy polsko-słowackiej. Składa się z czterech szczytów, od najwyższego: Krzesanica (2122 m n.p.m.), Ciemniak (2096 m), Małołączniak (2096 m), Kopa Kondracka (2005 m). Szczyty oddzielają trzy przełęcze: Mułowa, Litworowa i Małołącka

W masywie Czerwonych Wierchów znajdują się jedne z największych i najbardziej rozbudowanych jaskiń w Polsce. W przeciwieństwie jednak do jaskiń z Doliny Kościeliskiej, tutejsze nie są udostępniane zwykłym turystom.

Szlak na Czerwone Wierchy to jedna z bardziej popularnych w polskich Tatrach tras turystycznych. Wierchy są odsłonięte i rozciągają się z nich wspaniałe widoki. Szlak jest szczególnie chętnie odwiedzany jesienią, kiedy porastająca grzbiet sit skucina (gatunek rośliny sitowatej) przybiera przeróżne odcienie brązu, czasem przechodzące nawet w czerwień. Widok górskiej roślinności jesienią od razu tłumaczy, skąd wzięła się nazwa Czerwone Wierchy – właśnie od koloru skuciny.

Także wiosną jest tu bardzo malowniczo, a z grani Czerwonych Wierchów rozciągają się piękne widoki na całą okolicę, która powoli pokrywa się zielenią. Trasa nadaje się w sam raz na weekendową wycieczkę na powitanie wiosny.

Piękna panorama z Kopy Kondrackiej
Widok z Kopy Kondrackiej w stronę Giewontu. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Grazia Wrzos, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Tarnica: niesamowite fakty o najwyższym szczycie Bieszczad. Tego mogliście nie wiedzieć

Szlak na Czerwone Wierchy. Którą trasę wybrać? Która jest najłatwiejsza?

Wzdłuż grani Czerwonych Wierchów, między Kopą Kondracką a Ciemniakiem, przebiega wygodny czerwony szlak. Liczy ok. 2,5 km długości i można go przejść w ok. godzinę w jedną stronę. Uchodzi za jeden z najłatwiejszych w polskich Tatrach. Nie oferuje wyzwań technicznych miłośnikom gór, ale rekompensuje to pięknymi widokami.

Jak jednak dostać się na grań? Na Czerwone Wierchy prowadzi kilka turystycznych szlaków do wyboru. Wszystkie są dość łatwe i nadają się na wycieczki właściwie dla każdego turysty, pod warunkiem oczywiście, że panują odpowiednie warunki pogodowe.

Szlak na Czerwone Wierchy z Doliny Kościeliskiej (z Kir)

To jeden z najpopularniejszych szlaków na Czerwone Wierchy, uchodzący za najłatwiejszy. Do wyboru są dwa warianty trasy. Oba zaczynają się w Kirach u wylotu Doliny. Następnie rozdzielają się na Cudakowej Polanie.

Najlepiej obrać szlak czerwony, wiodący wprost na Ciemniak. Liczy on mniej więcej 6,5 km, a jego przejęcie może zająć ok. 3 godz. w jedną stronę.

Szlak z Kir na Czerwone Wierchy na mapie:

Szlak na Czerwone Wierchy przez Przysłop Miętusi (z Kir lub Gronika)

Z Przysłopu Miętusiego prowadzi niebieski szlak na Małołączniak. To kolejna dość łatwa trasa, choć w Kobylarzowym Żlebie konieczna jest krótka wspinaczka; do pomocy i asekuracji służą łańcuchy. Szlak Z Przysłopu Miętusiego liczy nieco ponad 4 km i można go przejść w ok. 1,5 godz. w jedną stronę.

Na Przysłop Miętusi można dostać się z Kir, idąc Doliną Kościeliską do Mostku nad Potokiem Miętusim i skręcając w czarny szlak. Cały szlak do Małołączniaka liczy wtedy ok. 8 km i można go przejść w ok. 2,5 godziny.

Na Czerwone Wierchy z Kir – mapa:

Można też pójść z Gronika szlakiem niebieskim i żółtym przez Dolinę Małej Łąki. Ten szlak liczy ok. 7 km i można go przejść w ok. 2 godziny.

Na Czerwone Wierchy z Gronika – mapa:

Rdzawa szata roślinna na Czerwonych Wierchach
Twarda Kopa widziana z podejścia na Ciemniak. Cybularny, C0

Czytaj też: Najwyższy szczyt Europy to nie Mont Blanc. Która góra jest rekordowo wysoka? Ranking 10 najwyższych szczytów w Europie

Szlak na Czerwone Wierchy z Kuźnic

Z Kondrackiej Przełęczy żółty szlak prowadzi na Kopę Kondracką, najniższy szczyt Czerwonych Wierchów. Na Kondracką Przełęcz można dostać się niebieskim szlakiem z Kuźnic przez Polanę Kondratową, tym samym, który prowadzi na Giewont.

Szlak na Czerwone Wierchy z Kuźnic przez Kondracką Przełęcz liczy ok. 6,5 km długości i można go przejść w ok. 2,5 godz.

Czerwone Wierchy: szlak z Kuźnic przez Kondracką Przełęcz – mapa:

Można także wybrać szlak zielony z Polany Kondratowej, który prowadzi na Kondracką Kopę przez Dolinę Kondratową i Przełęcz pod Kondracką Kopą. Szlak liczy ok. 6,3 km, można go przejść w 2,5 godz.

Czerwone Wierchy: szlak z Kuźnic przez Dolinę Kondratową – mapa:

Czerwone Wierchy: szlak z Kasprowego Wierchu

Być może najpopularniejszą trasą na Czerwone Wierchy jest czerwony szlak z Kasprowego Wierchu. Prowadzi on na Przełęcz pod Kopą Kondracką, liczy ok. 4 km długości.

Jak długo się idzie z Kasprowego na Czerwone Wierchy? Odcinek do Przełęczy pod Kondracką Kopą można przejść w mniej więcej 1,5 godziny w jedną stronę. Droga z Kasprowego aż na drugi koniec Czerwonych Wierchów, do Ciemniaka, liczy łącznie 6,5 km i można ją przejść w ok. 2-2,5 godz. w jedną stronę. Dojście na Krzesanicę, najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów, wymaga przejścia ok. 5,8 km i zajmuje ok. 2 godz.

Szlak na Czerwone Wierchy z Kasprowego Wierchu – mapa:

Kolejka na Kasprowy Wierch

Trasa z Kasprowego Wierchu jest o tyle łatwiejsza od pozostałych, że na sam Kasprowy nie trzeba wchodzić – można wjechać na górę kolejką linową z dolnej stacji w Kuźnicach. To być może najpopularniejsza kolejka linowa w Polsce.

Ceny biletów na kolejkę linową na Kasprowy Wierch:

 • sezon wysoki 16 grudnia 2023 - 14 kwietnia 2024, 27 kwietnia - 5 maja, 18 maja - 2 czerwca, 22 czerwca - 30 września: normalny w obie strony 109-139 zł, ulgowy 109-115 zł (w zależności od godziny, ceny przy kupnie online).
 • sezon niski 15-26 kwietnia, 6-17 maja, 3-21 cerwca: normalny w obie strony 99-109 zł, ulgowy 79-89 zł (w zależności od godziny, ceny przy kupnie online).
Widok na Chudą Turnię
Widok z Ciemniaka w kierunku Chudej Turni. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Aneta Pawska, CC BY-SA 3.0 PL

Czytaj też: Weekend w Tatrach: 21 najlepszych atrakcji blisko Zakopanego. Najtrudniejsza trasa, najwyższy wodospad, malownicze jaskinie i inne

Ile się wchodzi na Czerwone Wierchy? Podsumowanie szlaków

Na Czerwone Wierchy wiedzie wiele malowniczych szlaków turystycznych. Mają różną długość, a więc przejście ich może zająć różny czas.

 • Najkrótszy jest szlak z Kasprowego Wierchu – trasa na Krzesanicę to ok. 6 km do przejścia w 2 godz. w jedną stronę.
 • Najdłuższy jest szlak na Czerwone Wierchy z Kir przez Przysłop Miętusi. Trasa liczy ok. 8 km, a jej przejście może zająć ok. 3 godz. w jedną stronę.
 • Najłatwiejszy szlak na Czerwone Wierchy z Kir na Ciemniak liczy tylko 6,5 km i można go przejść w ok. 2 godz. w jedną stronę.
 • Szlak na Czerwone Wierchy z Kuźnic liczy ok. 6,5 km i można go przejść w 2,5 godz. w jedną stronę
 • Szlak na Czerwone Wierchy z Gronika liczy ok. 7 km i można go przejść w ok. 2 godz. w jedną stronę.

Czy Czerwone Wierchy to trudny szlak?

Żaden ze szlaków prowadzących na Czerwone Wierchy nie uchodzi za trudny. Pewną trudność może sprawić odcinek wspinaczki przez Kobylarzowy Żleb na trasie z Przysłopu Miętusiego – ale do wyboru są także inne trasy bez dodatkowych trudności.

Droga na Czerwone Wierchy nie jest zbyt trudna, ale może być wymagająca kondycyjnie. Do przejścia jest między 5 a 8 km w jedną stronę (w zależności od trasy).

Także szlak wzdłuż grani samych Czerwonych Wierchów przy dobrej pogodzie to jeden z łatwiejszych w Tatrach. Trasa wiedzie po zaokrąglonych grzbietach, łagodnie wznoszących się i opadających. Trzeba jednak uważać na to, co znajduje się z boku szlaku – zbocza przeważnie kończą się urwiskami.

Czerwone Wierchy z dzieckiem

Czerwone Wierchy słyną z pięknych widoków, które mogą rozwinąć w dzieciach zamiłowanie do gór i górskich wędrówek. Ponieważ szlaki wiodące na grzbiet są dość łatwe, można wskazać Czerwone Wierchy jako trasę odpowiednią do wycieczek z dziećmi. Na samej grani należy jednak uważać, by pociechy ściśle trzymały się ścieżki i nie wychodziły na dość strome zbocza.

Wycieczka na Czerwone Wierchy tym bardziej nadaje się dla dzieci, że można ją urozmaicić jazdą kolejką na Kasprowy Wierch, która stanowi popularną atrakcję i dodatkowo zmniejsza trudność wędrówki.

Chodząc po górach z dziećmi, należy brać pod uwagę, że przejście szlaku może zająć im więcej czasu niż dorosłym turystom. W przypadku szlaku na Czerwone Wierchy z Kasprowego Wierchu dziecko czeka ok. 10-12 km drogi do pokonania. Wydłużony czas przejścia trasy na Czerwone Wierchy trzeba koniecznie uwzględniać w planach wycieczki, ponieważ jesienią i zimą, gdy Czerwone Wierchy są najpiękniejsze, dni robią się coraz krótsze. Nie należy pozwolić, by zmierzch zastał nas w górach.

Czytaj też: Ornak: pomysł na weekend w górach z pięknymi widokami. Który szlak wybrać, jak długo idzie się na Ornak? Praktyczny przewodnik dla turystów

Turysta na szczycie Ciemniaka
Szczyt Ciemniaka. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. karolinaspiewak, CC BY-SA 3.0

Czerwone Wierchy z wózkiem

Szlaki na Czerwone Wierchy nie nadają się dobrze dla wózków dziecięcych – ostatecznie to wycieczka w Tatry Wysokie. Na spacer z dzieckiem w wózku o wiele lepiej nada się Dolina Kościeliska lub Chochołowska.

Czerwone Wierchy z psem

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego można spacerować z psem tylko dnem Doliny Chochołowskiej. Szlaki wiodące na Czerwony Wierch nie nadają się więc na wycieczkę z czworonogiem.

Czerwone Wierchy wyglądają cudownie! Galeria pięknych zdjęć

Zapraszamy do galerii pięknych zdjęć ze szlaku na Czerwone Wierchy. Może zachęcą was do zorganizowania własnej wycieczki już w najbliższy weekend lub urlop.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja
Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

 • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
 • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
 • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
 • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
 • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
 • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czerwone Wierchy: szlak z Kasprowego, Kuźnic i Kir. Który jest najłatwiejszy? Jak długo się idzie? Praktyczne porady na wycieczkę - Strona Podróży

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska