Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zaczynają budowę nowej drogi

Marcin Torz, współpraca: WIK
Jacek Drumowicz
Trasą S8 pojedziemy od autostradowej obwodnicy Wrocławia w stronę Sycowa.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa drogi ekspresowej S8. Trasa połączy Wrocław z Łodzią i Warszawą. W naszym województwie drogowcy wybudują jej dwa odcinki. Od stolicy Dolnego Śląska do Oleśnicy i stamtąd do Sycowa.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy, że dzięki nowej drodze jazda na tym odcinku będzie bardziej komfortowa.
- Krajowa ósemka, którą teraz jeździmy z Wrocławia do Warszawy, prowadzi przez wsie i miasteczka, a przez to jazda nią jest uciążliwa - tłumaczy Joanna Wąsiel, rzeczniczka oddziału GDDKiA we Wrocławiu. Ale będzie można nią nadal jeździć.

Dolnośląski odcinek S8 będzie miał prawie 50 km długości. Kierowcy pojadą nią dwoma pasami w obie strony. Do dyspozycji będą mieli również pasy awaryjne. Kierowcy wjadą na S8 z autostradowej obwodnicy Wrocławia na węźle Pawłowice (patrz mapka). Wzdłuż drogi powstanie 6 miejsc obsługi podróżnych, czyli parkingów, gdzie będą bary i motele. Droga ma powstać do Euro 2012 roku, bo wykonawcy dostaną 30 miesięcy na wybudowanie trasy od chwili podpisania umów. A to się stanie lada dzień.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa drogi ekspresowej S8.

Wiadomo już, że fragment trasy od Oleśnicy do Sycowa wykona szwedzka firma Skanska. Przedsiębiorstwo zaproponowało, że jezdnie wybuduje za blisko pół miliarda zł. A GDDKiA miała przeznaczony na inwestycję prawie miliard. Odcinek bliżej Wrocławia prawdopodobnie wybuduje portugalska firma Mota-Engil. Prawdopodobnie, bo w GDDKiA wciąż czekają na ewentualne protesty firm, które złożyły mniej korzystne oferty. Ta Portugalczyków była równie intratna jak Szwedów. Zaoferowali swe usługi za 448 mln zł, czyli o połowę mniej, niż miała do wydania GDDKiA.

Na trasie z Jeleniej Góry do Wrocławia ruszył już remont drogi krajowej w Radomierzu. Remontowane są zatoki autobusowe. Do zakończenia prac, czyli do 10 listopada,mogą być tam korki. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska