MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa hala montażowa we Wrocławiu będzie miała drugie życie. Byliśmy w środku, tak wygląda!

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W dawnym Breslau była to hala montażowa i naprawcza Kraftpostu – zmotoryzowanej poczty, a także żółtych autobusów wożących mieszkańców Dolnego Śląska do okolicznych miejscowości.
W dawnym Breslau była to hala montażowa i naprawcza Kraftpostu – zmotoryzowanej poczty, a także żółtych autobusów wożących mieszkańców Dolnego Śląska do okolicznych miejscowości. Michał Perzanowski / Jerzy Wójcik / Polska Press
Ta niezwykła hala, położona w okolicy ulicy Tęczowej we Wrocławiu, zaledwie 500 metrów od placu Legionów i nieco ponad kilometr od Rynku, będzie pełnić nową funkcję. W założeniu nowe BWA Wrocław ma stać się instytucją łączącą wiele różnych form kulturalnych. Nowa siedziba jest imponująca, a my pokazujemy ją przed oficjalnym otwarciem. Zobacz zdjęcia z drona i wewnątrz hali!

Hala Kraftpost będzie siedzibą BWA Wrocław

BWA Wrocław to instytucja kultury, która promuje m.in. sztukę współczesną, pokazy, wystawy i akcje kulturalne oraz publikacje dot. współczesnej praktyki wizualnej w połączeniu z nowymi ideami społecznymi i politycznymi. Jedna z galerii znajduje się na piętrze Dworca Głównego PKP, w tzw. "palmiarni".

Teraz BWA Wrocław będzie miało nową siedzibę. To dawna hala montażowa, powstała we Wrocławiu w czasach przedwojennych.

- Była to hala montażowa i naprawcza Kraftpostu – zmotoryzowanej poczty, a także żółtych autobusów przewożących mieszkańców Dolnego Śląska do okolicznych miejscowości. To właśnie tam, przy ul. Kolejowej 63, w ciągu kilku lat powstanie nowa galeria sztuki BWA Wrocław. Z okazji Święta Wrocławia po raz pierwszy zapraszamy do przyszłej przestrzeni wystawienniczej o powierzchni 1400 mkw - przekazuje BWA Wrocław na Facebooku.

To ostatnia szansa! Zobacz wnętrze hali przed powstaniem nowej siedziby BWA >>>

Halę można zwiedzić już w niedzielę

Już w niedzielę (16 czerwca) zabytkową halę będzie można zwiedzić za darmo.

Harmonogram wydarzenia:

  • 12:00–12:20 o historii miejsca opowie Iwona Kałuża – kierowniczka ds. edukacji i opieki nad widzem w BWA Wrocław, historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu
  • 12:20–12:40 ideę oraz plan funkcjonalny przyszłego centrum sztuki współczesnej przedstawi dyrektor BWA Wrocław, Maciej Bujko
  • 12:40–13:00 zaprezentujemy projekt najnowszej instalacji artystycznej Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, która powstaje na osiedlu Nowa Kolejowa
  • 13:00–13:20 o relacji przyszłej siedziby z parkiem opowie dyrektorka programowa BWA Wrocław, Katarzyna Roj
    13:20–14:15 oprowadzanie po budynku hali Kraftpostwerk, placu i parku z Maciejem Bujko i Katarzyną Roj
  • 14:15–14:45 spacer po parku im. Lesława Węgrzynowskiego w ramach projektu Laboratorium Badań nad Szczęściem. Życie po Komfortocenie. O idei projektu opowie Katarzyna Roj.

Obiekt należał do niemieckiej poczty

Przed II wojną światową hala była własnością firmy Kraftpost, która promowała w latach 20. XX wieku ruchome skrzynki pocztowe. Można było wrzucać do nich listy, a te lądowały do sortowni i docierały do adresatów w szybkim tempie.

Kraftpost przeżyła swój pierwszy rozkwit w latach 20. i wczesnych 30., kiedy to dzięki mobilnym punktom, stworzonym z niewielkich busów, wiejskie obszary zyskały regularny dostęp m.in. do prasy. Co więcej, żółte autobusy woziły mieszkańców wsi do większych ośrodków administracyjnych. Można powiedzieć, że Kraftpost organizował pierwszą, na tak dużą skalę, usługę przewozu osób, korzystając z dróg publicznych.

Po wojnie hala została dostosowana do nieco bardziej nowoczesnych potrzeb. Funkcjonowała tu stacja diagnostyczna dla pojazdów ciężarowych i dużych autobusów oraz autokarów.

Tu znajduje się budynek:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska