Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 01godz.
  • 33min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Zabraknie miejsc we wrocławskich liceach? Kłopoty z rekrutacją

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Do pierwszych klas pójdą we wrześniu i absolwenci podstawówek, i absolwenci gimnazjów
Do pierwszych klas pójdą we wrześniu i absolwenci podstawówek, i absolwenci gimnazjów Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
We wrześniu do liceów pójdzie podwójny rocznik pierwszoklasistów. To efekt reformy firmowanej przez byłą już minister Annę Zalewską. O miejsce w pierwszych klasach szkół średnich starają się dziś uczniowie, którzy skończyli ośmioletnią podstawówkę oraz ci, którzy właśnie rozstają się z murami gimnazjum. W konsekwencji licea muszą poradzić sobie z większą niż dotychczas liczbą kandydatów. Rekrutacja trwa, ale już teraz pojawiają się problemy. Dyrektorzy wrocławskich gimnastykują się, by pomieścić wszystkich i znaleźć nauczycieli. Z tym ostatnim kłopot jest największy.

Większa liczba uczniów oznacza, że trzeba utworzyć więcej klas. - W tamtym roku mieliśmy siedem klas, w tym będzie 13, z czego 6 to oddziały po gimnazjum, a 7 to klasy po szkole podstawowej - mówi Danuta Ordyłowska, dyrektor LO nr 12 przy placu Orląt Lwowskich. - Prowadzone są dwie osobne rekrutacje. Szykujemy się do tego logistycznie.

A logistyka to także zwiększenie liczby nauczycieli, bo dotychczasowe grono pedagogiczne nie będzie w stanie zapewnić opieki takiej liczbie uczniów.
- Zatrudnimy nowych nauczycieli. Podania o pracę przychodzą, ale nie da się ukryć, że mamy do czynienia z naprawdę trudną sytuacją. Problem jest i będzie się pogłębiał, a sporo nauczycieli będzie stopniowo odchodzić od zawodu - mówi Ordyłowska.
- To trudna praca, więc i płaca powinna być godna. Tymczasem już i w naszej szkole jedna nauczycielka powiedziała wprost, że nie jest w stanie utrzymać się z tej pensji i odchodzi z zawodu - dodaje dyrektor LO nr 12.

Na razie ta szkoła nie zamierza wprowadzić systemu zmianowego. Lekcje potrwają za to dłużej.
- Dotychczas kończyliśmy lekcje o 15.15. Z pierwszych przymiarek do zorganizowania podwójnego rocznika wynika jednak, że od nowego roku zajęcia będą kończyć się o godz. 16.00 z minutami - twierdzi Danuta Ordyłowska.

Okazuje się, że nie wszystkie licea we Wrocławiu mierzą się z problemami. W LO nr 8 przy ul. Zaporoskiej 71 na przykład tak poważnych trudności nie widać.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że mamy dużą liczbę chętnych, a i tak mamy przyznaną sporą liczbę klas. Oddziałów będzie 13, łącznie możemy przyjąć 416 uczniów. Skalę podwójnego rocznika było natomiast widać na naszych drzwiach otwartych. W tym roku mieliśmy dwukrotnie więcej odwiedzających - mówi Anna Niewińska, dyrektor LO nr 8 we Wrocławiu.

O jedno miejsce w tym liceum walczą dwie osoby. Chętnych do nauki w "ósemce" jest 832 uczniów.

O miejsce w LO nr 3 przy ul. Składowej na razie stara się z kolei 496 osób (dla nich to właśnie "trójka" miałaby być szkołą pierwszego wyboru), tymczasem miejsc jest 240 . Oczywiście, te dane mogą się jeszcze zmienić, ponieważ uczniowie na składanie podań mają czas do 25 czerwca. Większość z nich czeka na wyniki egzaminu gimnazjalnego, bo wtedy mogą policzyć punkty i wiedzieć mniej więcej, jakie mają szanse.

Kiedy jednak porównamy dane z dzisiaj do statystyk z ubiegłego roku, stwierdzimy, że proporcje są takie same. W ubiegłorocznej rekrutacji o jedno miejsce w "trójce" również starały się dwie osoby. Tyle że wtedy miejsc było tylko 150. Ze względu na podwójny rocznik także tutaj konieczne było zwiększenie liczby oddziałów. Od nowego roku szkolnego w LO 3 ruszy osiem klas (cztery po szkole podstawowej, cztery po gimnazjum). W poprzednich latach wystarczyło utworzyć 5-6 oddziałów. Nieoficjalnie dowiadujemy się także, że nie będą zatrudniani nowi nauczycieli.

- Pojawiły się może dwa, trzy wakaty, a część nauczycieli już pracujących w szkole zostanie po prostu zatrudniona w pełnym wymiarze - mówi nam pracownik tego liceum.

Najłatwiejszą sytuację mają te licea, przy których wcześniej istniało gimnazjum. - Przez to, że gimnazjum zostało zlikwidowane, praktycznie nie odczujemy zmiany. Tak nasza szkoła, jak i inne szkoły z gimnazjum. Zauważyliśmy jedynie większe zainteresowanie na teście kompetencji i teście predyspozycji - mówi Małgorzata Drwięga, wicedyrektor LO nr 14 przy alei Brücknera.

O miejsce w "czternastce" w ubiegłych latach starały się dwie osoby. W tym roku będzie raczej podobnie. Na razie do szkoły wpłynęło 400 wniosków uczniów, dla których właśnie ta szkoła jest szkołą pierwszego wyboru. Miejsc jest ok. 360 (utworzonych zostanie 12 klas - sześć po gimnazjum, sześć po szkole podstawowej).

W LO nr 9, mimo że również funkcjonowało przy nim gimnazjum, powstanie aż 15 klas (siedem po szkole podstawowej, siedem po gimnazjum).

- To i tak więcej niż zazwyczaj, bo nawet w czasach gimnazjum mieliśmy 9-10 klas - mówi Izabela Koziej, dyrektor LO 9 przy ul. Piotra Skargi.

Na razie wpłynęło 800 podań od osób, dla których "dziewiątka" jest pierwszym wyborem. Gdyby uwzględnić także wnioski drugiego i trzeciego wyboru, byłoby ich aż 3998 (i przypomnijmy, że rekrutacja trwa, więc ta liczba może się zwiększyć). Miejsc jest 480.

- Najbardziej oblegana jest klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna. W ubiegłych latach miasto dawało nam zgodę, by utworzyć dwie klasy o tym profilu, tak duże było zainteresowanie. Chodzi przecież o to, by móc spełnić oczekiwania kandydatów - dodaje Koziej. - Na razie nie zauważamy większej liczby osób na jedno miejsce, ale to wszystko może się jeszcze zmienić. Zrobiliśmy oczywiście wstępne przymiarki do przyjęcia podwójnego rocznika i z tego powodu wyremontowaliśmy cztery pomieszczenia, w których będą mogły od nowego roku odbywać się zajęcia. Będziemy też musieli wprowadzić lekcje o godz. 7.15 oraz wydłużyć niektóre zajęcia do 16.15. Nie chcemy systemu dwuzmianowego, bo zależy nam na tym, by w szkole popołudniami móc prowadzić zajęcia pozalekcyjne. Widzimy, że to jest bardzo potrzebne.

W LO nr 9 od nowego roku szkolnego zatrudnionych zostanie sześciu nowych nauczycieli. Wynika to jednak często ze zwykłej rotacji kadry, jeden z nauczycieli przechodzi na emeryturę.

Nowa bakteria nad Bałtykiem

Wideo

Komentarze 40

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

i
imperator
2019-06-08T21:52:57 02:00, o:

Najlepsi dostaną se do wybranych szkół! Inni? naturalna selekcja i jest to OK!

4lata jako sprzataczka w reichu i masz odlozone 25000ejro :)

na xuy siedziec w szkole

G
Gość
2019-06-08T12:51:24 02:00, oło:

"W LO nr 9, mimo że również funkcjonowało przy nim gimnazjum, powstanie aż 15 klas (siedem po szkole podstawowej, siedem po gimnazjum)". Kocham dziennikarzy GW. 7 7 =?. No cóż. Na palcach nie da się policzyć...

To takie straszne, kończenie zajęć o 16 z minutami, że to taki ważny temat? Nie każdy musi skończyć liceum/technikum. Za czasu gdy wróciły do Wrocławia technika dostawało się do jednej klasy 35 osób a kończyło po 4 latach 10-12. To efekt właśnie brania wszystkich do szkoły średniej jak popadnie bo przecież trzeba jakoś ich upchać i muszą mieć wykształcenie "średnie". Jak się zachowują np. w Warszawie? "Złożyłam podanie do 13 szkół ale nie chce się dostać do tej 13" bo mają samowolkę edukacyjną a potem płacz. Co do samych nauczycieli, szanuję ich zawód ale sposób w jaki podjęli protest i niektórzy z nich zachowywali się pod oknami uczniów piszących egzaminy i koleżanek/kolegów, który je prowadzili był tak bezczelny, że powinni dyscyplinarnie zostać zwolnienie i pozbawieni możliwości pracy w tym zawodzie.

G
Gość

Hahaha teraz dostałam informacje, ze wygrałam . Darmowy bon na zakupy do rossmana wygrałam tutaj: http://www.konkurs-rossmann.site. Wystarczyło podac e-mail HAHA ale to łatwe :D

o
o

Najlepsi dostaną se do wybranych szkół! Inni? naturalna selekcja i jest to OK!

j
jej excelencja

co tam siostry?

kto sie niezalapie do kopalni

pilnowac dekadencji po 3miesiecznym

szkoleniu :P

A
Ania
2019-06-08T12:02:22 02:00, bertsi:

Czy wszyscy powinni kończyć liceum? Za normalnych czasów gdy były egzaminy wstępne, to do dobrych liceów było kilku kandydatów na jedno miejsce, a do technikum samochodowego na Borowskiej nawet dziesięciu. Ale wtedy wszyscy licealiści umieli czytać i znali tabliczkę mnożenia.

2019-06-08T14:21:18 02:00, Ania:

To prawda. Do liceum zawodowego gdzie chciałam się uczyć było 4 osoby na jedno miejsce. Udało mi się ale łatwo nie było. Paru kolegów chciało się dostać do technikum samochodowego a dostał się jeden.

2019-06-08T20:20:24 02:00, ycyf:

Gdyby mieli po 150 punktów lub wiecej to dotaliby sie wszyscy ale jak byli cieniasami to sie nie dostali. Jaka praca taka płaca.

Wielu z moich kolegów uczyło się dobrze. Zresztą jakby tak nie było to by nie startowali do samochodówki. Pokończyli inne szkoły i na brak pieniędzy nie narzekają. Nie dzięki 500 plus i wyciąganiu łapy bo im się należy tylko że swojej pracy.

y
ycyf
2019-06-08T12:02:22 02:00, bertsi:

Czy wszyscy powinni kończyć liceum? Za normalnych czasów gdy były egzaminy wstępne, to do dobrych liceów było kilku kandydatów na jedno miejsce, a do technikum samochodowego na Borowskiej nawet dziesięciu. Ale wtedy wszyscy licealiści umieli czytać i znali tabliczkę mnożenia.

2019-06-08T14:21:18 02:00, Ania:

To prawda. Do liceum zawodowego gdzie chciałam się uczyć było 4 osoby na jedno miejsce. Udało mi się ale łatwo nie było. Paru kolegów chciało się dostać do technikum samochodowego a dostał się jeden.

Gdyby mieli po 150 punktów lub wiecej to dotaliby sie wszyscy ale jak byli cieniasami to sie nie dostali. Jaka praca taka płaca.

G
Gość
2019-06-08T15:02:54 02:00, Gość:

Wygląda na to, że inteligenci to osoby po 6 klasach podstawówki. Od wieków przecież elity to było 7 do kilkunastu procent ludzi. Teraz licea przepełnione 80% młodzieży po marketingu i zarządzaniu. W telewizji tępoprofesory i dochtory bełkoczą; eee, aaa, lub kończą zdania pytaniem; tak. A student i licealista mają słowa na; k i h za przecinek i kropkę. Normalni i myślący są tylko robotnicy i chłopi. Czas na nową rewolucję? Bo znowu nam się szlachta namnożyła i zdegenerowała!

Dobre

G
Gość

Wygląda na to, że inteligenci to osoby po 6 klasach podstawówki. Od wieków przecież elity to było 7 do kilkunastu procent ludzi. Teraz licea przepełnione 80% młodzieży po marketingu i zarządzaniu. W telewizji tępoprofesory i dochtory bełkoczą; eee, aaa, lub kończą zdania pytaniem; tak. A student i licealista mają słowa na; k i h za przecinek i kropkę. Normalni i myślący są tylko robotnicy i chłopi. Czas na nową rewolucję? Bo znowu nam się szlachta namnożyła i zdegenerowała!

G
Gość

Jak zwykle gazeta obraża obóz rządzący. Widziałem wczoraj wywiad z panią minister i nie ma żadnych problemów z miejscami w szkołach, ani z brakiem nauczycieli.

A
Ania
2019-06-08T12:02:22 02:00, bertsi:

Czy wszyscy powinni kończyć liceum? Za normalnych czasów gdy były egzaminy wstępne, to do dobrych liceów było kilku kandydatów na jedno miejsce, a do technikum samochodowego na Borowskiej nawet dziesięciu. Ale wtedy wszyscy licealiści umieli czytać i znali tabliczkę mnożenia.

To prawda. Do liceum zawodowego gdzie chciałam się uczyć było 4 osoby na jedno miejsce. Udało mi się ale łatwo nie było. Paru kolegów chciało się dostać do technikum samochodowego a dostał się jeden.

P
Przydałby UE

Skąd my to znamy? Rozwalić co się da i sp.... do Brukseli!

o
oło
2019-06-08T08:16:19 02:00, Alicja:

A zatem miejsc dla wszystkich wystarczy. Po co siać panikę. Najwyżej ktoś nie dostanie się do liceum z górnej półki , więc pouczy się w tym ze średniej. Wszędzie się można nauczyć. Trzeba chcieć.

2019-06-08T10:00:31 02:00, hdjk:

Zawsze można połowę dzieci wysłać do zawodówki budowlanej bo głupim narodem lepiej sie rządzi

2019-06-08T11:51:57 02:00, Gość:

Ten "głupi naród" to są tacy sami ludzie jak Ty. I dodam że zawodówki są bardziej potrzebne niż banda pseudo inteligentów co maja dwie lewe ręce, utrzymują ich rodzice, a jak już pójdą do pracy to wymagania większe niż chęć SSD o pracy.

I myślę, że ten "głupi naród potrafi dodać 7 do 7 i nie wyjdzie mu 15.:))

o
oło

"W LO nr 9, mimo że również funkcjonowało przy nim gimnazjum, powstanie aż 15 klas (siedem po szkole podstawowej, siedem po gimnazjum)". Kocham dziennikarzy GW. 7 7 =?. No cóż. Na palcach nie da się policzyć...

b
bertsi

Czy wszyscy powinni kończyć liceum? Za normalnych czasów gdy były egzaminy wstępne, to do dobrych liceów było kilku kandydatów na jedno miejsce, a do technikum samochodowego na Borowskiej nawet dziesięciu. Ale wtedy wszyscy licealiści umieli czytać i znali tabliczkę mnożenia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3