Wywóz śmieci. Nowe zasady we Wrocławiu. Sprawdź!

Redakcja
Wywóz śmieci - nowe zasady. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zmienia dotychczasowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2013 roku. Właściciele nieruchomości, domków jednorodzinnych, przedsiębiorcy i zarządcy nieruchomości zobowiązani są do wypełnienia i złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Deklaracja w czerwcu

Deklarację, która została uchwalona przez Radę Miejską, od połowy maja br. można pobrać ze strony internetowej (www.wroclaw.pl) oraz ze strony spółki Ekosystem (www.ekosystem.wroc.pl). Od 15 maja papierowe formularze deklaracji są również dostępne w Biurze Obsługi Klienta spółki Ekosystem przy ul. Michalczyka 23 oraz w każdym z Centrów Obsługi Mieszkańca i Podatnika Urzędu Miejskiego Wrocławia.
W każdym z tych miejsc będą również obecni konsultanci, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości.

Deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2013 roku drogą pocztową na adres: Ekosystem sp. z o.o., ul. Michalczyka 23, 53 - 633 Wrocław. Dokument można także złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta Ekosystem przy ul. Michalczyka 23 lub w jednym z czterech Centrów Obsługi Mieszkańca i Podatnika Urzędu Miejskiego:

  • Centrum Obsługi Mieszkańca — ul. G. Zapolskiej 2/4 i Bogusławskiego 10
  • Centrum Obsługi Mieszkańca — pl. Nowy Targ 1/8
  • Centrum Obsługi Mieszkańca v al. M. Kromera 44

Do wzoru deklaracji dołączony jest poradnik ułatwiający prawidłowe wypełnienie formularzy. Są podane także przykładowe wzory wypełnionych deklaracji.
Formularz o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przypomina formularz PIT, na podstawie którego rozliczamy się z dochodów z Urzędem Skarbowym. W deklaracji właściciel nieruchomości (domek jednorodzinny), zarządca (budynek komunalny, spółdzielczy, wspólnotowy), bądź przedsiębiorca samodzielnie musi wyliczyć opłatę jaką co miesiąc będzie wpłacał na konto Gminy Wrocław

Biuro Obsługi Klienta dla wrocławian

Aby wyjaśnić wrocławianom wszelkie niejasności dotyczące nowego systemu odbioru i gospodarowania odpadami, uruchomione są specjalne numery infolinii Biura Obsługi Klienta Ekosystem. Numery są czynne od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 15:30. Wystarczy zadzwonić pod jeden z numerów telefonu: 71-75-86-911 do 914. Na wiele pytań można znaleźć odpowiedzi w serwisie Ekosystemu "FAQ - nowy system w pytaniach i odpowiedziach". Treść tego serwisu jest tworzona na bieżąco wraz z pojawiającymi się pytaniami od wrocławian. Pytania można przesyłać na adres [email protected] Do Biura Obsługi Klienta można także przyjść osobiście, w godzinach od 7:30 do 15:30.

Przypominamy, że uchwałą Rady Miejskiej 14 lutego przyjęto nowe stawki opłat za wywóz śmieci we Wrocławiu. Zapłacimy za metr kwadratowy lub "od głowy", w zależności od tego, ile metrów kwadratowych przypada na mieszkańca lokalu.
W przypadku osób mieszkających w zabudowie wielorodzinnej (czyli większości wrocławian), gdy na jednego mieszkańca lokalu przypada do 27 m2, stawkę za m2 (85 gr) mnożymy przez metraż lokalu. Jeżeli na jednego mieszkańca lokalu przypadnie więcej niż 27 m2, mnożyć będziemy stawkę od osoby - 19 zł przez liczbę osób.

W przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem: stawka za metr - 95 gr liczona będzie dla budynku, w którym znajduje się nie więcej niż 4 lokale mieszkalne. Powyżej tej granicy - za każdego mieszkańca zapłacimy 22 zł. I tak, dla przykładu dla lokalu o powierzchni 50 m2, w którym zamieszkuje czworo mieszkańców (50/4=12,5) podstawą opłaty będzie powierzchnia lokalu a dla lokalu 60 m2, w którym zamieszkuje dwoje mieszkańców (60/2=30) podstawą opłaty będzie liczba mieszkańców.

Wysokość opłaty możemy obliczyć za pomocą prostego kalkulatora dostępnego na stronie wroclaw.pl.

Selektywna zbiórka się opłaca

Aby zmniejszyć opłaty za odpady, warto śmieci segregować. Selektywna zbiórka ma jednak nie tylko wymiar ekonomiczny ale przede wszystkim ekologiczny. Nie jest to skomplikowany proces, ale wymaga minimalnego zaangażowania i wyrobienia pewnego nawyku wprowadzonego w codzienne życie. Kilka prostych zasad postępowania z odpadami przyczyni się do poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy. Odpady zbierane selektywnie można ponownie przetworzyć, co pozwala oszczędzać energię i surowce naturalne. Z odzyskanych w wyniku recyklingu surowców ponownie można wytworzyć szkło, metal, papier oraz regranulat, służący m.in. do produkcji włókien sztucznych. W selektywnej zbiórce odpadów ważne jest, by posegregowane odpady wrzucić do odpowiednich pojemników: niebieskiego, żółtego, zielonego i białego.

Do niebieskich wrzucamy papier po usunięciu zszywek i innych metalowych lub plastikowych elementów bez zabrudzonego i tłustego papieru, papieru z folią, papieru termicznego i faksowego, kartonów po mleku, sokach i innych napojach, papieru przebitkowego (rachunki, faktury), pieluch jednorazowych, podpasek i innych artykułów higienicznych, worków po cemencie i innych materiałach budowlanych i tapet.

Żółte pojemniki służą do wyrzucania tworzyw sztucznych i metali (opakowania powinny być czyste i przed wrzuceniem zgniecione), nie wrzucamy tam m.in. butelek i pojemników z zawartością, butelek i pojemników po olejach, opakowań po lekach, butelek po płynach chłodniczych, zabawek, sprzętu AGD czy styropianu.

Do zielonych pojemników wrzucamy szkło kolorowe, z wyłączeniem m.in. szkła stołowego, porcelany, fajansu, ceramiki, szkła żaroodpornego, luster, szkła okiennego, witraży, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, izolatorów, doniczek, szkła okularowego, ekranów i lamp telewizyjnych czy szyb samochodowych.

Białe pojemniki przeznaczone są dla szkła bezbarwnego.

Ponadto planowane jest utworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), które przyjmować będą od mieszkańców selektywnie zbierane odpady komunalne. W szczególności do PSZOK będzie można wyrzucać opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych, szkła, drewna, metalu oraz opakowania wielomateriałowe, odpady zielone (gałęzie, liście, skoszona trawa), odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, drewno, tworzywa sztuczne, szkło, papier i metale, zużyte baterie i akumulatory czy przeterminowane leki.

Prowadzone będą także zbiórki leków i termometrów rtęciowych w aptekach, zbiórki baterii w szkołach, a także odbiór gabarytów w kontenerach i usuwanie dzikich wysypisk.
Na terenie Wrocławia prowadzona będzie także zbiórka gabarytów polegająca na podstawianiu kontenerów na ww. odpady.

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lilith
Pomogę Ci, nie tylko w polsce ale i za granicą, np. w angli porcelanowy kubek wyrzuca się do zwykłych śmieci, wiem to na 100%, bo jak wrzuciłam do pojemnika ze szkłem to panowie z firmy przewozowej wyciągnęli i zostawili na podjeździe przed domem.
l
lilith
nie wrzucamy pojemników z zawartością-opróżnij mądralo to wrzucisz, czy polacy do wszystkiego są nastawieni na anty, tak dla zasady, nie pomyślą, że segregacja jest w naszej gestii, aby nasze prawnuki miały odrobinę zieleni. Butelki po płynach chłodniczych do PSZOK, jak się chce to rozwiązań jest wiele
b
borys
USTAWA z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Art. 2.
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o: (...)
4) właścicielach nieruchomości – rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością;
(...)
3. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492), lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.

Deklarację składa właściciel nieruchomości.
Jeżeli jest to mała wspólnota (do 7 lokali) - deklarację składa każdy z właścicieli (wg Ekosystemu każdy może złożyć deklarację w imieniu całej nieruchomości, więc możemy mieć 7 różnych deklaracji dla tego samego budynku ;)),
jeżeli duża i weźmiemy pod uwagę tylko cytowaną ustawę (i pominiemy fakt, że to kompletny legislacyjny gniot) - "osoby sprawująca zarząd", czyli zarząd (nie zarządca) wspólnoty mieszkaniowej. Jest to oczywiście paranoja, bo będąc osobą fizyczną w zarządzie wspólnoty ponosisz odpowiedzialność za wszystkich sąsiadów i jak np zabraknie pieniędzy na koncie wspólnoty (tu dodatkowa zagadka, jak miejskim urzędnikom udało się powiązać ustawowego właściciela z kontem wspólnoty), to miły Pan komornik wpadnie po Twój telewizor bądź kluczyki do samochodu, bo podatki trzeba płacić. Ale urzędnicy uspokajają - zawsze dłużników można pozwać do sądu i po kilku latach pewnie się te środki uda odzyskać. Grunt, że nie będzie sobie tym musiało zawracać głowy miasto. Stąd mamy protest zarządców i spółdzielni, którzy dążą do tego, żeby nie było odpowiedzialności zbiorowej (za opłatę, segregację odpadów itp. itd.), żeby każdy sam złożył deklarację i płacił za siebie bezpośrednio na konto gminy Są gminy, w których tak to funkcjonuje. Skoro mamy już piękną, nową spółkę Ekosystem, to może nich urzędnicy mają coś do roboty.
...
na stronach Ekosystemu jest że robi to Zarządca , natomiast dzisiaj dostałem pismo z firmy zarządzającej że decyzją Izby Obrachunkowej z dnia 19 czerwca mają to gdzieś i mimo zebrania wcześniej oświadczenia mam jeszcze raz wypełnić deklarację ze strony ekosystemu i wysłać do jutra do Zarządcy
B
BADY
WROCŁAWIANIE NIE KARZCIE SOBIE PŁACIĆ HARACZ ZA BŁĘDY PREZYDENTA DUTKIEWICZA JAK I NASZYCH RADNYCH TRZEBA ODWOŁAĆ Z CIEPŁCH POSADEK TYCH CO NAS ŻLE REPREZĘTUJĄ .WARSZAWA UMIAŁA ZARADZIĆ SOBIE Z TYM PROBLEMEM ŚMIECIOWYM TO I WROCŁAWIANIE TEŻ POTRAFIĄ BRONIĆ SWYCH PIENIĘDZY.....
w
wieszcz
Ad. 4. Obecne muchy są wyjątkowo nienażarte i może uda się wymienić je na jakiś gatunek z wolniejszą przemianą materii.
J
Jagoda
Proszę kogoś o wyjaśnienie kwestii: jak się ma metraż mieszkania do produkcji śmieci? Rozsądek mi podpowiada, że śmieci produkują osoby zamieszkujące lokal - obojętnie mały czy duży. Tak więc ustalenie stawki za wywóz śmieci - innej dla osób mieszkających w małej klitce, czy na dużym metrażu - według mojego rozumowania jest nieporozumieniem.
k
kopiący z koniem
1. RIPOK jest w Rudnej koło Rawicza tylko 80 km od Wrocławia,
2. mieszkańcy Wrocławia to Wrocławianie,
3. miasto będzie stolicą kultury i tak przyziemne sprawy mieszkańców nie dotyczą,
4. pewien filozof zganił swojego ucznia, że odgonił muchy ...teraz przylecą nowe, głodne....
5. już jest za późno, w "majestacie prawa" okrada się obywateli.
b
bezstronna
Ludzie, gdyby nie Dutkiewicz i jeszcze kilku, to obowiązywałaby wcześniejsza ustawa, a przy tym bezsensowne przepisy i wyższe stawki. Nie znaczy to, że obecna ustawa jest dobra, wręcz przeciwnie to również gniot i trzeba zrobić wszystko, żeby ją też poprawić. Noszenie śmieci pod siedzibę Dutkiewicza nic nie zmieni. Śmiecie trzeba wysłać pod siedziby posłów, senatorów no i oczywiście pod Sejm.Oni zrobili ustawę, więc niech teraz odczują to na własnych nosach i plecach. Jestem pewna, że wtedy szybko wprowadzą poprawki do ustawy.
j
j królikowski
czy ktokolwiek zadał sobie pytanie , ile dodatkowo zużyję wody i mydła zeby pomyć ?
za wodę zapłacę , za kanalizację zapłacę , tylko po to żeby ALBA zwolniła ludzi pracujących przy segregacji , bo tych siedzących na ciepłych i dobrze wynagradzanych stołkach nie zwolnią .Ta ustawa zrobiona przez ludzi chorych , na łatwiznę , którzy sami nigdy nie pracowali !
o
ola
tylko , że ustawy powstają w sejmie ; problemem jest ich późniejsza realizacja i tu powinni radni bronić mieszkańców i działać w ich interesie, tak jak to właśnie kilka dni temu bylo w Warszawie gdzie radni uchwalili obniżenie stawek za śmieci.
O
Obywatel
Tak, to pomaga i jest jedyną metodą żeby utrącić samowolę najgorszego typu bo pod osłonką naprędce zrobionych ustaw. To jest rabowanie naszego mienia.
G
Gość
Koniecznie trzeba przy następnych wyborach Dudkiewicza i innych pasożytów utrącić.
To zawsze działa. Bo inaczej będą się jeszcze bardziej czuć bezkarni i jeszcze bardziej
nasze ciężko zarobione pieniądze kraść nam z kieszeni pod przykrywką nowych ustaw
o
ola
w Warszawie opłaty obniżyli do 10 zł od osoby a u nas nadal zdzierają haracz, mimo że firmy będą odbierać śmieci taniej niż założono , I co ? ano nic się nie zmieni bo miasto szuka za wszelką cenę dodatkowych pieniędzy;
m
mieszkaniec
cyt:Żółte pojemniki służą do wyrzucania tworzyw sztucznych i metali (opakowania powinny być czyste i przed wrzuceniem zgniecione), nie wrzucamy tam m.in. butelek i pojemników z zawartością, butelek i pojemników po olejach, opakowań po lekach, butelek po płynach chłodniczych, zabawek, sprzętu AGD czy styropianu.
wniosek- czyli do lasu ???
Dodaj ogłoszenie