MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spadek sprzedaży nieruchomości podcina skrzydła podmiejskim deweloperom. Najnowszy raport od ekspertów rynku nieruchomości dla Regiodomu

OPRAC.:
Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
W pierwszym kwartale 2024 r. wzrosła aktywność inwestycyjna firm deweloperskich w największych miastach, ale nie w ich okolicach. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl zwracają uwagę, że po wygaśnięciu programu kredyt 2 procent sprzedaż nowych mieszkań w lokalizacjach podmiejskich wyraźnie spadła. Tamtejsi deweloperzy zaciągnęli więc hamulec, ale cen nie obniżyli. Dowiedz się, co w związku z tym przewidują eksperci rynku nieruchomości.

Spis treści

Wpływ programu kredyt 2 procent na rynek nieruchomości

W lokalizacjach podmiejskich mieszkania kupują najczęściej te osoby, które muszą posiłkować się kredytem. Nieco inaczej jest w metropoliach, gdzie duży odsetek klientów firm deweloperskich stanowią zamożni inwestorzy, którzy kupują mieszkania za gotówkę. Nie brakuje też po prostu bogatych ludzi, którzy chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe.

plac budowy, budowa nowego osiedla z mieszkaniami
Eksperci rynku nieruchomości zastanawiają się, jakie perspektywy czekają deweloperów po programie kredytu 2 procent. 123RF/karegg

– Sprzedają oni wówczas swoje dotychczasowe lokum i przy niewielkim udziale kredytu kupują nowe, większe, albo w lepszej lokalizacji czy standardzie. Natomiast w lokalizacjach podmiejskich kupującymi są najczęściej osoby całkowicie zdane na kredyt – mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

I dodaje, że po zawieszeniu programu kredyt 2 procent zniknęły kolejki do banków, co widać po spadku liczby wniosków kredytowych. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w styczniu było ich aż o połowę mniej niż w końcówce ubiegłego roku. W lutym i marcu zaczęła się też kurczyć liczba udzielanych kredytów, choć należy zaznaczyć, że wciąż spory ich odsetek stanowiły kredyt 2 pro. Chętnych było tak wielu, że bankom nawet dwa miesiące zajmowało wydanie decyzji kredytowej.

wykres z cenami mieszkań
materiał prasowy

Tendencje sprzedażowe w największych miastach

Nietrudno się domyślić, że sytuacja taka miała wpływ na sprzedaż mieszkań. Przy czym w największych miastach wyniki sprzedażowe firm deweloperskich w pierwszym kwartale można uznać za nadspodziewanie dobre na tle ubiegłorocznych, które – przypomnijmy – były najlepsze od co najmniej pięciu lat. Oczywiście wiele umów deweloperskich zawarli w tym okresie beneficjenci kredytu 2 proc., tak więc efekty wygaszenia programu poznamy dopiero w kolejnych miesiącach.

Ponadto inne odczucia mogą mieć deweloperzy działający w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, a inne w Warszawie, Łodzi czy Poznaniu. W pierwszej grupie metropolii już w pierwszym kwartale widoczne jest tąpnięcie w sprzedaży mieszkań. W pozostałych metropoliach deweloperzy jeszcze nie mogli narzekać na brak chętnych na oferowane przez nich mieszkania.

wykres z cenami mieszkań
materiał prasowy

Natomiast w lokalizacjach podmiejskich spadek popytu na nowe mieszkania był niemal natychmiastowy. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w okolicach Łodzi deweloperzy zawarli w pierwszym kwartale zaledwie sześć umów, czyli aż o 88 proc. mniej niż trzy miesiące wcześniej. Wyjątkiem były okolice Trójmiasta, gdzie pierwszy kwartał przyniósł wzrost sprzedaży. Pamiętajmy jednak, że jest to rynek nietypowy, bo część inwestycji mieszkaniowych jest realizowanych przez deweloperów w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie, np. w Helu.

Reakcje deweloperów na zmiany na rynku nieruchomości

Marek Wielgo zwraca uwagę, że zupełnie inaczej zareagowali w tej sytuacji deweloperzy działający w metropoliach, a inaczej firmy działające wokół nich. Ci pierwsi wprowadzili do sprzedaży w pierwszym kwartale łącznie niemal 17,2 tys. mieszkań. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku nowa podaż wzrosła aż o 140 proc.!

wykres z cenami mieszkań
materiał prasowy

Wyraźny regres podażowy odnotowaliśmy jedynie w Łodzi. W lutym tamtejsi deweloperzy wręcz zaciągnęli hamulec. Jednak można się było tego spodziewać, bo w ubiegłym roku rozpoczynali oni inwestycje z olbrzymim rozmachem. W efekcie Łódź była jedyną metropolią, w której wzrosła wówczas oferta mieszkań. Należy również zaznaczyć, że wybór mieszkań w tym mieście wciąż jest rekordowo duży. Większy jest jedynie w Warszawie.

Wygląda na to, że deweloperzy uwierzyli w to, że ubiegłoroczny wzrost popytu na budowane przez nich mieszkania nie był krótkotrwały. I najprawdopodobniej nie chodzi tylko o zapowiadaną przez obecny rząd kontynuację wsparcia kredytobiorców w ramach programu Kredyt Mieszkaniowy na Start. W perspektywie jest też poprawa dostępności kredytów udzielanych przez banki na warunkach rynkowych – komentuje Marek Wielgo.

wykres z cenami mieszkań
materiał prasowy

Perspektywy dla rynku nieruchomości w kontekście Mieszkania na Start

Na rosnący popyt na zwykłe kredyty mieszkaniowe wskazują dane Biura Informacji Kredytowej. Luty i marzec przyniosły dwucyfrowe wzrosty liczby wniosków o taki kredyt. Np. w marcu do banków trafiło ich ok. 29,7 tys., czyli niemal o jedną trzecią więcej niż w styczniu. Najwyraźniej w dużo gorszych nastrojach są deweloperzy działający w miejscowościach wokół największych miast. Może o tym świadczyć spadek liczby mieszkań wprowadzanych do sprzedaży.

Zawieszenie programu kredyt 2 proc. mocno podcięło skrzydła lokalnym deweloperom, wśród których dominują małe i średnie firmy. Prawdopodobnie będą czekały na pojawienie się w ofercie banków Kredytu Mieszkaniowego na Start, bo w lokalizacjach podmiejskich sprzedaż mieszkań zależy od dostępności kredytów – uważa ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

wykres z cenami mieszkań
materiał prasowy

Podkreśla, że na razie oferta mieszkaniowa skurczyła się jedynie w okolicach Krakowa i Warszawy. Przy czym aktywność inwestycyjna podwarszawskich deweloperów jest wyjątkowo duża na tle pozostałych aglomeracji. W miejscowościach wokół stolicy kupujący mieli wciąż do wyboru niemal 3,6 tys. mieszkań. Dla porównania w samym mieście – ok. 11,4 tys., czyli przeszło trzy razy więcej. Dużo gorzej przedstawia się sytuacja w okolicach Krakowa, gdzie liczba lokali dostępnych w ofercie deweloperów skurczyła się w pierwszym kwartale aż o 38 proc.

wykres z cenami mieszkań
materiał prasowy

Może cię zainteresować: Tanie mieszkania znikają jak świeże bułeczki! Zobacz najnowszy raport od ekspertów rynku nieruchomości – specjalnie dla Regiodomu

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spadek sprzedaży nieruchomości podcina skrzydła podmiejskim deweloperom. Najnowszy raport od ekspertów rynku nieruchomości dla Regiodomu - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska