18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wybuchowe szkolenie wrocławskich wojsk inżynieryjnych w Świętoszowie (EFEKTOWNE ZDJĘCIA)

kpt. Ewa Nowicka-Szlufik, fot. Paulina Wojciechowska
W piątek (15.11), odstrzeleniem zespołu bojowego wyrzutni ładunku wydłużonego dużego na terenie poligonu wojskowego w Świętoszowie, zakończyło się szkolenie w ramach kursu doskonalącego obsługi i eksploatacji wyrzutni WŁWD - pisze do nas w komunikacie kpt. Ewa Nowicka-Szlufik, oficer prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ul. Obornickiej we Wrocławiu.

Oto cała treść komunikatu:

Wyrzutnia ładunku wydłużonego dużego WŁWD przeznaczona jest do wykonywania przejść w zaporach minowych sposobem wybuchowym, za pomocą ładunku wydłużonego ŁWD 100/5000 lub 110/5000, wystrzeliwanego z pojemnika wyrzutni PW – ŁWD.
Pokrywa pojemnika, potocznie nazywanego „trumną”, stanowi wyrzutnię dla silnika rakietowego, do którego podłączony jest ładunek wydłużony duży ŁWD, składający się z pięciu żył wypełnionych około 100 kilogramami plastycznego materiału wybuchowego. Odstrzelony na odległość ponad 100 metrów ładunek, w wyniku eksplozji powoduje detonację min ustawionych na polu minowym (w pasie o szerokości do 4 metrów), dając tym samym możliwość przejścia nacierającym pododdziałom ogólnowojskowym.
Kurs, realizowany przez kadrę dydaktyczną Cyklu Inżynierii wrocławskiego Centrum Szkolenia, adresowany jest do dowódców plutonów, załóg i drużyn saperów lub czołgów z osprzętem torującym (do wykonywania przejść), dla których niezbędne jest posiadanie uprawnień do obsługi i eksploatacji WŁWD.
„Głównym celem szkolenia jest nauczenie żołnierzy użytkowania sprzętu zgodnie z zasadami eksploatacji oraz przepisami bezpieczeństwa, a także doskonalenie i podwyższanie ich kwalifikacji do poziomu zapewniającego właściwe wykonywanie zadań na zajmowanych stanowiskach służbowych…” – mówi Kierownik Cyklu Inżynierii, major Franciszek KLIMENTOWSKI.
„Szkolenie realizowane było dwuetapowo…” – podkreśla wykładowca Cyklu, kapitan Arkadiusz MIKOŁAJCZYK – „W pierwszym etapie przez trzy dni żołnierze zdobywali wiedzę teoretyczną związaną z budową i użytkowaniem wyrzutni ładunku wydłużonego dużego, natomiast kolejnych sześć dni szkoleniowych poświęconych zostało na szkolenie bojowe, zarówno na zestawie ćwiczebnym jak i bojowym WŁWD.”
W dziewięciodniowym kursie doskonalącym udział wzięło 37. żołnierzy zawodowych jednostek inżynieryjnych Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej. Każdy ze słuchaczy musiał opanować zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne związane z obsługą i użytkowaniem WŁWD, co zweryfikowane zostało podczas egzaminu końcowego.
Wszystkim uczestnikom kursu, którzy pozytywnie zdali egzamin końcowy, w ostatnim dniu szkolenia wydane zostały „Zaświadczenia o ukończeniu kursu doskonalącego w zakresie obsługi i eksploatacji wyrzutni ładunku wydłużonego dużego WŁWD 100/5000”.
„Uczestnictwo w tym kursie jest dla mnie cennym doświadczeniem…” – mówi kapitan Maksymilian LIBELT, dowódca kompanii saperów z Krosna Odrzańskiego, który jeszcze w tym roku, ze swoim pododdziałem, realizował będzie szkolenie z użyciem WŁWD.
Kurs obsługi i eksploatacji wyrzutni ładunku wydłużonego dużego WŁWD 100/5000 realizowany jest przez Cykl Inżynierii wrocławskiego Centrum Szkolenia dwa razy w roku, w miesiącach marzec i listopad. I tak też będzie w nadchodzącym 2014 roku.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antytrep

a ja bym proponował takiego stara 266 podłączyć do tej wyrzutni ciekawe jakie wtedy było by pierdo-lnięcie zagadka dla psudooficerków

g
gosc

a tu żarty jakieś!

t
to

jebło

Dodaj ogłoszenie