Wrocławskie zabytki, które dostały drugie życie. Przeszły "lifting", a po remoncie znów zachwycają! Zobaczcie zdjęcia

Zobacz wrocławskie obiekty, które w ostatnim czasie przeszły metamorfozę.Przechodź do kolejnych slajdów za pomocą strzałek lub gestów na smartfonie >>>>>>
Zobacz wrocławskie obiekty, które w ostatnim czasie przeszły metamorfozę.Przechodź do kolejnych slajdów za pomocą strzałek lub gestów na smartfonie >>>>>>Politechnika Wrocławska
We Wrocławiu istnieje wiele zabytkowych budynków, które wymagają gruntownych zmian. Ich elewacja sypie się na chodniki, a niektóre są zamknięte na stałe. Inaczej jest w przypadku tych obiektów, na które znalazły się środki, by je odrestaurować. Remontów dokonali prywatni inwestorzy lub publiczne spółki. Prace modernizacyjne sprawiły, że Wrocław wypiękniał. Sprawdźcie!

Zabytki we Wrocławiu. Wiele z nich wymaga remontu

Wrocław słynie z bogatej historii, malowniczych zaułków i imponujących zabytków. W Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Wrocławia widnieje ich ponad 10,6 tys. Na liście znajdują się całe kamienice, wille, dawne zakłady przemysłowe, parki krajobrazowe i pałace.

W wielu miejscach miasta kryje się wiele historycznych obiektów, które w wyniku braku funduszy są zaniedbane, czasem pozostawione na pastwę czasu. Doskonale widać to na całej pierzei przy ulicy Pułaskiego. W mieście dochodzi również do wyburzania zabytków. Z mapy miasta zniknęła m.in. cukrownia "Wrocław" na Sołtysowicach.

Przykłady budynków, które wymagają zagospodarowania:

  • ciąg kamienic przy ul. Pułaskiego,
  • dawne kino Lwów przy al. Hallera,
  • opuszczony szpital im. Marciniaka przy ul. Traugutta,
  • zaniedbany pałac na wyspie Tamka,
  • dworzec Górnośląski przy ul. Małachowskiego,
  • dawna siedziba Banku Śląskiego przy ul. św. Katarzyny,
  • dworzec Nadodrze.

Te obiekty odzyskały blask. Zobaczcie, jak się zmieniły!

Organizacje pozarządowe, grupy społeczne i lokalne władze starają się o pozyskanie funduszy na remonty i renowacje. Wiele projektów zostało już zrealizowanych, przywracając niektóre zabytki do dawnej świetności.

W tym przypadku konieczne było zaangażowanie prywatnych inwestorów czy miejskich władz. W galerii znajdziecie miejsca, które jeszcze w zeszłym roku wyglądały zupełnie inaczej. Jesteście pod wrażeniem tych przemian?

To najnowsza inwestycja Wrocławia. Tramwaj na Popowice!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Elyta nowa
A gdzie ja będę oddał teraz moczz po piwie ?
G
Gość
Mieszkania po byłych szpitalach

Wszędzie sami fachowcy - budują naszą przyszłość i dbają o nasze zdrowie

Szpitale powinny mieć "termin ważności"

Według specjalisty od chorób zakaźnych, szpitale powinny mieć "termin ważności", bo stuletnie gmachy do niczego się nie nadają. Po tym czasie najlepiej byłoby je zburzyć, a na ich miejscu budować nowe lecznice.

W Belgii czy Francji to normalne, że szpital po 50 latach działalności zostaje zamknięty. Na Zachodzie straszą mutującymi bakteriami. Czy rzeczywiście jest się czego bać? - Stuletnie szpitale należy burzyć - mówi prof. Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant chorób zakaźnych.

I wylicza, dlaczego w takich budynkach nikt nie powinien być leczony: - Instalacje są wyeksploatowane, niesprawna bywa kanalizacja, wentylacja, ujęcia wody nie są sterylne. Ludzie boją się patogenów (stuletnich bakterii). O ile bakterie z czasem giną, bo przenoszą się z pacjenta na pacjenta i przy ich braku nie mogą mutować, o tyle inne mikroorganizmy i drobnoustroje bywają groźne. Na ścianach są grzyby - argumentuje.

https://gazetawroclawska.pl/stare-szpitale-we-wroclawiu-burzyc-czy-robic-w-nich-lofty/ar/3641580
G
Gość
27 maja, 8:14, Gość:

Co ze Śródmiejską Trasą Południową

https://gazetawroclawska.pl/wyburza-estakade-na-pl-spolecznym-co-ze-srodmiejska-trasa-poludniowa-wizualizacje/ar/c1-13681798

https://gazetawroclawska.pl/wyburza-estakade-na-pl-spolecznym-co-ze-srodmiejska-trasa-poludniowa-wizualizacje/ga/c1-13681798/zd/32338428

G
Gość
26 maja, 20:33, rzydy dobra i kasa wasza:

Też mi fajny przelicznik !! można to kupić za 1 Dolara a Gliński zapewni ci finansowanie Konserwacja i restauracja też tam była za to po upływie 5 latach możesz to opier.. za sumę rzędu 20 milionów Euro !!

Wyjedź doi Niemiec - tam sam miód

https://www.tysol.pl/a104885-coraz-wiecej-niemieckich-emerytow-wyjezdza-do-europy-srodkowo-wschodniej

G
Gość
Co ze Śródmiejską Trasą Południową

https://gazetawroclawska.pl/wyburza-estakade-na-pl-spolecznym-co-ze-srodmiejska-trasa-poludniowa-wizualizacje/ar/c1-13681798
G
Gość
ciąg kamienic przy ul. Pułaskiego kwalifikują się do wyburzenia. Miały być wyburzone z uwagi na zagrożenie budowlane. Po wyburzeniu byłaby realizowana Śródmiejska Trasa Południowa. Co powstanie na miejscu kamienic? Najpierw położone zostanie torowisko, tak aby nie zajmowało jezdni, jak ma to miejsce obecnie. Później ulica Pułaskiego ma być częścią Śródmiejskiej Trasy Południowej. Pomysł na budowę tej jezdni, która ma połączyć pl. Społeczny z pl. Strzegomskim, obrasta już legendą.

https://gazetawroclawska.pl/wroclaw-wyburza-kamienice-przy-ul-pulaskiego-ale-kiedy/ar/887885
P
Polak
A kto kto bogatemu zabroni !! może to być francuski piesek jak w filmie ,, John Wick 4 ,, a mnie Polaka nie stać na własne M2 !! bo kolejkę okupują i przepłacają Ukraińcy !!
r
rzydy dobra i kasa wasza
Też mi fajny przelicznik !! można to kupić za 1 Dolara a Gliński zapewni ci finansowanie Konserwacja i restauracja też tam była za to po upływie 5 latach możesz to opier.. za sumę rzędu 20 milionów Euro !!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie