MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bomba we Wrocławiu. Ewakuacja 2500 osób w centrum miasta. Ładunek ważył 250 kg [FILM, ZDJĘCIA]

Wideo
od 16 lat
W czwartek (25 maja) podczas przebudowy Pomorskiej i pl. Staszica we Wrocławiu znaleziono gigantyczną bombę lotniczą z czasów wojny. Ładunek o wadze 250 kilogramów saperzy wyciągnęli z ziemi w piątek (26 maja). Wcześniej ewakuowano 2500 mieszkańców Nadodrza. Poniżej nasza relacja z tej akcji.

AKTUALIZACJA

Ten materiał jest aktualizowany. Odśwież stronę, aby przeczytać najnowsze wiadomości.

Godz. 15.15

- W związku z zaistniałą sytuacją apelujemy do wszystkich osób, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno dotykać, ani przenosić czy też rozbrajać. O tego typu przedmiotach należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji pod numerem alarmowym 112. Miejsce ujawnienia trzeba zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych - szczególnie dzieci - oddalić się na bezpieczną odległość i czekać na przyjazd służb - mówi podkom. Wojciech Jabłoński z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Godz. 14

Ruch kolejowy, tramwajowy i autobusowy w okolicy pl. Staszica wraca do normy. Jak przekazuje Radosław Śledziński z PKP PLK, wznowiono przejazdy pociągów na linii Kalety – Wrocław Popowice. Przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu kolejowego na stacji Wrocław Nadodrze. MPK Wrocław również informuje pasażerów, że ruch wraca do normy.

Godz. 13.30

Saperzy zakończyli akcję. Obecnie kierują się na poligon, gdzie zostanie zdetonowany ładunek. Ruch w okolicach placu Staszica powoli wraca do normy.

Godz. 12.50

Około godz. 12.45 saperom udało się wydobyć ładunek. Możecie go zobaczyć na zdjęciach naszych reporterów, które zamieściliśmy w galerii.

Godz. 12.20

Saperzy podczepili linę wojskowej wyciągarki ciężarowej pod niewypał, aby w ten sposób wydobyć ładunek z wykopu.

Rejon ewakuacji ustalony został przez policję po konsultacji z dowódcą patrolu saperskiego.
Rejon ewakuacji ustalony został przez policję po konsultacji z dowódcą patrolu saperskiego. Paweł Relikowski/Polska Press

Godz. 11:50

Akcja saperów może przedłużyć się nawet do godziny 14. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz reporter, to jedno z trudniejszych wydobyć ładunku od kilku lat. W akcji zostanie wykorzystany dron saperski oraz koparka i wyciągarka.

Godz. 11:15

Saperzy powoli zaczynają prace. Już za chwilę rozpocznie się akcja wydobycia niewybuchu. Najnowsze zdjęcia znajdziecie w galerii.

Godz. 10:45

Na miejscu pojawiło się kilka wozów saperskich oraz koparka, która będzie wykopywać bombę. Przypominamy, że ładunek waży 250 kilogramów.

Godz. 10:10

Policjanci czekają na przyjazd patrolu saperskiego, który planowo ma pojawić się około godziny 10.30. Cały czas można skorzystać z autobusów MPK, które czekają na mieszkańców pod dworcem. Mundurowi zablokowali przejazd przy wiadukcie w okolicach ul. Reymonta.

Rejon ewakuacji ustalony został przez policję po konsultacji z dowódcą patrolu saperskiego.
Rejon ewakuacji ustalony został przez policję po konsultacji z dowódcą patrolu saperskiego. Jarosław Jakubczak/Polska Press

Dalsze utrudnienia dla pasażerów kolei i MPK

Jak przekazuje Radosław Śledziński z PKP PLK, wprowadzono zmiany w kursowaniu 13 pociągów. Zmiany obowiązywać będą do czasu zakończenia działań służb, przewidywanych obecnie na godz. 13.

Objazdy wprowadziło także wrocławskie MPK:

 • Tramwaje linii 1 zostaną skrócone do zajezdni Ołbin, gdzie będą zawracały.
 • Tramwaje linii 7 zostaną skierowane od ul. Drobnera przez pl. Bema, ul. Jedności Narodowej, Słowiańską do zajezdni Ołbin, gdzie będą zawracać.
 • Tramwaje linii 8 zostaną skierowane od ul. Jedności Narodowej przez ul. Nowowiejską, Piastowską, Sienkiewicza, Różyckiego do pętli Stadion Olimpijski.
 • Tramwaje linii 15 zostaną skierowane od ul. Drobnera przez pl. Bema, ul. Sienkiewicza, Różyckiego do pętli Stadion Olimpijski.
 • Tramwaje linii 70 zostaną skierowane od ul. Jedności Narodowej przez pl. Bema, ul. Drobnera, Dubois do mostów Mieszczańskich następnie jadąc w kierunku pętli Grabiszynek pojadą ul. Ruską, Kazimierza Wielkiego, Szewską, mostem Uniwersyteckim, pl. Bema do ul. Jedności Narodowej.
 • Tramwaje linii 74 zostaną skierowane od ul. Drobnera przez pl. Bema, ul. Jedności Narodowej, Kwidzyńską do pętli Kowale
 • Autobusy linii K, 142 zostaną skierowane w obu kierunkach ul. Dubois, Dmowskieg, Długą, Popowicką, mostem Milenijnym, ul. Osobowicką do ul. Łużyckiej.
 • Autobusy linii 132, 144 zostaną skierowane w obu kierunkach przez ul. Jedności Narodowej, Rychtalską, Zakładową.
 • Autobusy linii 108 jadące od Pracz Widawskich zostaną skrócone do pętli Karłowice.
 • Autobusy linii 714 pojadą w relacji OSOBOWICE - ul. Osobowicką - Bałtycką, Obornicką, Żmigrodzką - POŚWIĘTNE.

Godz. 9:15

Ze względu na dzisiejszą akcję saperów, wprowadzono zmiany w kursowaniu pociągów, jadących przez Dworzec Nadodrze. Jak przekazuje Bartłomiej Rodak - rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich, utrudnienia potrwają przez 2 godziny (11-13). W tym czasie ruch pociągów między stacjami Wrocław Nadodrze a Wrocław Szczepin zostanie całkowicie wstrzymany.

Pociągi Kolei Dolnośląskich w relacjach do Trzebnicy, Jelcza-Laskowic (przez Wrocław Wojnów) oraz Oleśnicy i Milicza będą kursowały z innych stacji na terenie Wrocławia.

- W godzinach wyłączenia ruchu, pociągi relacji Wrocław Główny - Trzebnica - Wrocław Główny (nr 69910, 69951, 69912, 69953) zostają skrócone do relacji Wrocław Psie Pole - Trzebnica - Wrocław Psie Pole. Pociągi w relacjach do Jelcza-Laskowic (przez Wrocław Wojnów), Oleśnicy i Milicza będą kursowały ze stacji Wrocław Sołtysowice. Będą także kończyć na niej trasę - mówi Bartłomiej Rodak - rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Godz. 8:55

Przy Dworcu Nadodrze postawiono 3 autobusy MPK, które później przewiozą chętnych na teren zajezdni przy ul. Obornickiej. Jak przekazuje Mikołaj Czerwiński - rzecznik miejskiego przewoźnika, po wydobyciu ładunku mieszkańcy zostaną nimi odwiezieni pod Dworzec Nadodrze.

Zostało zamknięte przejście przez park Staszica. Planowo ewakuacja zakończy się około godz. 10.30. Po godzinie 11 saperzy będą wyciągali ładunek.

Godz. 7:55

Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców Nadodrza. Policjanci pukają do drzwi mieszkań, znajdujących się w rejonie ewakuacyjnym i informują mieszkańców o konieczności opuszczenia budynków.

Rejon ewakuacji ustalony został przez policję po konsultacji z dowódcą patrolu saperskiego.
Rejon ewakuacji ustalony został przez policję po konsultacji z dowódcą patrolu saperskiego. Paweł Relikowski/Polska Press

Przypominamy, że w związku z akcją saperów wstrzymany zostanie ruch drogowy i pieszy. Zaplanowano także wstrzymanie ruchu kolejowego. Rejon ewakuacji ustalony został przez policję po konsultacji z dowódcą patrolu saperskiego:

 • Reymonta od ul. Łowieckiej do Kleczkowskiej, ul. Kleczkowska od ul. Reymonta do ul. Dębickiego, ul. Dębickiego do skrzyżowania z ul. Trzebnicką (bez ewakuacji przy ul. Dębickiego), ul. Trzebnicka od skrzyżowania z Dębickiego do placu Powstańców Wielkopolskich. Następnie plac ks. Stanisława Staszica od placu Powstańców Wielkopolskich do skrzyżowania z ul. Św. Wincentego, skręt w prawo na skrzyżowaniu z ul. Pomorską w pl. Staszica do ul. Biskupa Tomasza, od ul. Biskupa Tomasza do ul. Łowieckiej, ul. Łowiecka do ul. Reymonta (mapa poniżej).
 • Ewakuacja obejmie też budynki znajdujące się przy elektrowni: przychodnię zdrowia przy ul. Łowieckiej, budynek PGE Kogeneracja SA przy pl. Staszica 30 oraz budynek przy pl. Staszica 30A.

Zobaczcie rejon ewakuacji na mapie:

Rejon ewakuacji ustalony został przez policję po konsultacji z dowódcą patrolu saperskiego.
Rejon ewakuacji ustalony został przez policję po konsultacji z dowódcą patrolu saperskiego. Materiały Prasowe UM

Zobacz też: Wypadek we Wrocławiu. Ciężarówka z gruzem przejechała kobietę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska