Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie Jagodno na zdjęciach satelitarnych. Minęło 25 lat! Tak na mapie Wrocławia "rozlało się" Jagodno

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
W galerii prezentujemy zdjęcia satelitarne Jagodna we Wrocławiu  z Google Earth, które najlepiej oddają skalę rozbudowy i zmian jakie zaszły. Zostały zrobione przez NASA w latach 2000-2023.
W galerii prezentujemy zdjęcia satelitarne Jagodna we Wrocławiu z Google Earth, które najlepiej oddają skalę rozbudowy i zmian jakie zaszły. Zostały zrobione przez NASA w latach 2000-2023. Google Earth
Dzięki ostatnim wyborom parlamentarnym Jagodno, zaraz po Ostrowie Tumskim, to najbardziej kojarzona w Polsce część Wrocławia. Osiedle przez ostatnie lata przeszło kolosalną metamorfozę. Zatraciło charakter podmiejskiej wsi na rzecz nowoczesnej dzielnicy o wielkomiejskim charakterze, którą wypełnia ciasna, deweloperska zabudowa. Zobacz na zdjęciach satelitarnych, jak Jagodno rozrastało się przez ostatnie dekady!

To, że rozwój Jagodna można porównać do rajdu, najlepiej pokazują liczby. W tej części Wrocławia zameldowanych jest 9,5 tysiąca osób. I to jest o 229 proc. więcej niż w 2008 roku.

To dane oficjalne, ale ile na Jagodnie mieszka studentów, imigrantów za wschodniej granicy czy osób, które nie widzą potrzeby zameldowania się we Wrocławiu? To pokazały ostatnie wybory parlamentarne. Najbardziej pesymistyczne szacunki mówią, że na Jagodnie mieszka co najmniej 20 tysięcy osób.

Jagodzińskie eldorado dla patodeweloperów

Taki przyrost mieszkańców w tej części Wrocławia jest możliwy dzięki deweloperom, którzy stawiają na Jagodnie nowe bloki. Jeszcze w latach 80. Jagodno stanowiły trzy ulice z jednorodzinną zabudową z około 1945 roku, a na okolicznych polach pasały się krowy. Podobnie było jeszcze 24 lata temu, ale ostatnie siedem lat to „niekontrolowany” rajd budowlany.

Dawne pola zostały ciasno zabudowane przez deweloperów do tego stopnia, że zaciera się już granica z Wojszycami. Inwestorzy zabudowują każdy metr kwadratowy działek, które już w planach przestrzennych ciasno do siebie przylegają. Z lotu ptaka bloki wyglądają jak płytki na podłodze. Wszystko jest zabetonowane, nie ma miejsca na supermarket, szkołę czy miejsca parkingowe - w przeciwieństwie do powstałych w PRL-u Gądowa, czy Nowego Dworu.

Czteropasmowa ulica Buforowa

Gdy deweloper zmaksymalizuje zyski, nie zostawiając nawet małego krzaka, to do akcji wkracza renciarz lub firma zajmująca się obrotem mieszkań. A ci potrafią na Jagodnie podzielić 30-metrowe mieszkanie na dwa mniejsze, hucznie nazywane przez agentów nieruchomości „mikroapartamentami”.

Duża gęstość zaludnienia rodzi problemy komunikacyjne. Cała zabudowa Jagodna opiera się na jednej drodze - ulicy Buforowej. Ta też się zmieniła. Może się wydawać, że na plus – z połatanej i zapomnianej drogi wojewódzkiej do czteropasmowej arterii z szerokim pasem zieleni. Ale…. to jedyna taka droga na Jagodnie i musi udźwignąć cały ruch, 20 tysięcy mieszkańców, bo to jedyna droga do centrum Wrocławia. Reszta ulic, choć mają własne nazwy, to jedynie dojazdówki do bloków deweloperskich.

W galerii prezentujemy zdjęcia satelitarne Jagodna we Wrocławiu z Google Earth, które najlepiej oddają skalę rozbudowy i zmian jakie zaszły w tej części Wrocławia. Zostały zrobione przez NASA w latach 2000-2023. Są też zdjęcia street view ulicy Buforowej sprzed rozbudowy. Różnica jest ogromna! Zobaczcie >>

W galerii prezentujemy zdjęcia satelitarne Jagodna we Wrocławiu  z Google Earth, które najlepiej oddają skalę rozbudowy i zmian jakie zaszły. Zostały zrobione przez NASA w latach 2000-2023.

Wrocławskie Jagodno na zdjęciach satelitarnych. Minęło 25 la...

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska