MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Marciniaka wciąż poza ministerialną listą, choć w leczeniu udarów odnosi sukcesy

Monika Fajge
Monika Fajge
Szpital im. T. Marciniaka od lat bezskutecznie aplikuje o dodanie do listy placówek objętych pilotażem
Szpital im. T. Marciniaka od lat bezskutecznie aplikuje o dodanie do listy placówek objętych pilotażem Tomasz Hołod / Polska Press
Trombektomia mechaniczna – to najskuteczniejsza metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Na liście placówek, które realizują pilotażowy program dotyczący takiego leczenia, są już 24 placówki. Wśród nich nie ma szpitala im. Marciniaka, który za leczenie udarów zgarnia nagrody.

Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia został ogłoszony w listopadzie 2018 roku. Początkowo do pilotażu weszło siedem wyspecjalizowanych ośrodków medycznych, które od stycznia do marca przeprowadziły w sumie 168 zabiegów trombektomii.

Ministerstwo ogłosiło niedawno, że program ma być realizowany do końca 2023 roku. Na uaktualnionej, ministerialnej liście szpitali, które (w ramach pilotażu) leczą i będą leczyć “udarowców” są już 24 placówki.

Choć oddział neurologii z pododdziałem udarowym Dolnośląskiego Szpitala Wojewódzkiego im. T. Marciniaka we Wrocławiu ma ogromne doświadczenie w leczeniu pacjentów udarowych, na ministerialną listę nie trafił.

– Mamy wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem, świetnie wyposażoną, nowoczesną pracownię i gotowość – zapewnia Ewa Horoch- Łyszczarek, kierownik Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym w szpitalu im. Marciniaka. – Czego chcieć więcej? Niestety od dwóch lat bezskutecznie aplikujemy do Ministerstwa Zdrowia, żeby nas wpisano na listę ośrodków objętych pilotażem – dodaje.

Zabiegi trombektomii szpitalna pracownia angiografii wykonywała jako pierwsza na Dolnym Śląsku. Zajmują się tym wyspecjalizowani radiolodzy (neuroradiolodzy).

– Jest to dość skomplikowany zabieg, który polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego. Skuteczność tego zabiegu jest niesłychanie duża. Warunkiem skuteczności jest jednak odpowiedni czas – tłumaczy Ewa Horoh-Łyszczarek. – Wykonanie zabiegu w pierwszych dwóch godzinach pozwala w 90 proc. wrócić pacjentom do normalnego funkcjonowania.

Szpital im. Marciniaka zgarnia nagrody za leczenie "udarowców"

Pod koniec maja tego roku (2022) oddział neurologii z pododdziałem udarowym szpitala im. Marciniaka zdobył platynę w międzynarodowym konkursie ESO Angels. To nagroda za błyskawiczne udzielenie pomocy pacjentom w ostrej fazie udaru. Pod uwagę brane były dane z pierwszego kwartału bieżącego roku.

Pisaliśmy o tym tu:

Nie Marciniak, a USK

Pilotażu dotyczącego wykorzystania trombektomii mechanicznej nie będzie realizował szpital im. T. Marciniaka, ale na liście jest inna placówka z Wrocławia. To Uniwersytecki Szpital Kliniczny, który do programu dołączył w 2019 roku. Tylko w ciągu pierwszego miesiąca specjaliści z USK uratowali życie 18 chorym z udarami mózgu.
W szpitalu im. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu odsetek pacjentów leczonych trombolitycznie wynosi aż 32 proc.

Udary mózgu to rosnący problem.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że udar niedokrwienny mózgu jest drugą przyczyną zgonów na świecie i jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa u osób dorosłych. W Polsce udary mózgu dotykają rocznie około 70 tysięcy osób i są drugą przyczyną zgonów. Statystycznie rzecz biorąc, co osiem minut ktoś doznaje udaru.

W 2019 r. leczeniem trombolitycznym (w ramach pilotażu) objęto 17 proc. pacjentów, w roku 2020 – 16,8 proc., a w roku 2021 – 16,1 proc. Na każde 100 tys. mieszkańców Polski przypada średnio 8,9 trombektomii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska