MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Znamy wyniki, wygrały projekty parków i skwerów

Remigiusz Biały
Zobacz, jakie projekty wygrały WBO 2023  na kolejnych slajdach >>>
Zobacz, jakie projekty wygrały WBO 2023 na kolejnych slajdach >>>Remigiusz Biały / Polska Press
W piątek (13 października) zostały ogłoszone wyniki Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Po raz dziesiąty wrocławianie wybierali projekty, które będą realizowane przez miasto. Zobaczcie w galerii, które pomysły wygrały.

- To już dziesiąta, jubileuszowa edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Tegoroczną oceniam bardzo dobrze. Mamy oddanych około 80 tysięcy głosów, czyli utrzymujemy średnią, którą mamy od wielu lat. To czyni go jednym z najpopularniejszych budżetów w Polsce – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor departamentu spraw społecznych w UM Wrocław.

W tegorocznej edycji WBO wzięło udział mniej osób niż w 2022 roku. Oddano 83754 głosy, z czego 4104 były nieważne. Głosować mógł każdy mieszkaniec Wrocławia. Bez względu na obywatelstwo, wiek, czy posiadanie stałego meldunku. Jedynym warunkiem uczestnictwa w głosowaniu jest po prostu zamieszkiwanie Wrocławia z zamiarem stałego pobytu.

Jakie projekty wybrano w WBO 2023 i kiedy będą realizowane?

W głosowaniu zostało wybranych do realizacji 17 projektów: 10 osiedlowych i 7 ponad osiedlowych. Większość dotyczy nowych parków i skwerów we Wrocławiu. Tylko dwa z nich nie dotyczą inwestycji w tereny zielone, a budowy chodników na Jagodnie oraz dróg pieszych i rowerowych w parku Leonarda da Vinci. Na Jagodnie, Tarnogaju i Maślicach w głosowaniu wybrano po dwa projekty.

- Mamy wybrane świetne projekty, bo są to inicjatywy zgłaszane przez mieszkańców i przez nich głosowane. Okres realizacji projektów to trzy lata. Propozycje wybrane w tym roku zaczną być realizowane w 2024 roku, a skończą się w 2027 roku - dodaje Bartłomiej Świerczewski.

Na tegoroczne projekty z WBO przeznaczono 31 mln złotych. Na każdy projekt osiedlowy zostanie wydany 1 mln zł, a na ponad osiedlowe - 3 mln zł.

Zobacz w galerii, jakie projekty wygrały w WBO 2023

***
Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska