Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy urzędnicy pracują z domu. Co z załatwianiem najważniejszych spraw?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Namiot dla petentów przed Urzędem Miejskim przy ulicy Zapolskiej we Wrocławiu.
Namiot dla petentów przed Urzędem Miejskim przy ulicy Zapolskiej we Wrocławiu. Andrzej Zwoliński/Gazeta Wrocławska
Rządowym rozporządzeniem pracownicy urzędów – również miejskich – od dziś powinni pracować zdalnie. Sprawdziliśmy, jak to wygląda we Wrocławiu. Co w naszym urzędzie trzeba załatwiać stacjonarnie, a co załatwimy przy pomocy komputera z dostępem do internetu? Tłumaczymy, jak zmieniła się praca wrocławskiego urzędu.

Od dziś do 4 grudnia urzędnicy powinni pracować z domu - wynika z rządowego rozporządzenia, które wczoraj wieczorem zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Co z załatwianiem spraw w Centrach Obsługi Mieszkańców we Wrocławiu, np. wyrabianiem dowodów osobistych, rejestracją aut, czy sprawami podatkowymi?

Morawiecki: Administracja publiczna ma pracować zdalnie!

Szybki wzrost zakażeń koronawirusem - to powód decyzji rządu Mateusza Morawieckiego o znacznym ograniczeniu pracy urzędników. - Pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie – powiedział w miniony piątek premier Morawiecki.

Wbrew zapowiedziom, praca zdalna we wrocławskich urzędach nie rozpoczęła się od poniedziałku 2 listopada, ale dopiero we wtorek. Wrocławski magistrat z ostatecznymi decyzjami czekał na rządowe rozporządzenie i wyniki negocjacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w tej sprawie. Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw dopiero późnym wieczorem. Czytamy w nim: "Do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym, kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury".

Pozostawiono jednak szefom urzędów i samorządom, ostateczne decyzje, kogo wyłączyć z pracy zdalnej, tak by mogli wypełniać „zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom, lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa, lub potrzeby urzędu, lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej".

Co z załatwianiem spraw we wrocławskich urzędach i Centrach Obsługi Mieszkańca?

- Podobnie sytuacja wyglądała wiosną. O liczbie pracowników wykonujących pracę w domu decydują dyrektorzy poszczególnych Wydziałów i Biur oraz Dyrektorzy Departamentów. Komórki urzędu, w związku z wykonywaną pracą, różnią się między sobą. W części, z uwagi na bezpośrednią obsługę mieszkańców i zachowanie ciągłości pracy, nie jest możliwe przejście w 100 procentach na taki system pracy. Co do zasady jednak, w tych wydziałach i biurach, gdzie możliwe jest zachowanie ciągłości pracy i przeprowadzanych procedur, dyrektorzy koordynują pracę w systemie zdalnym – odpowiada Arkadiusz Filipowski z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

- Jeśli chodzi o COM-y to ich funkcjonowanie nie zmieniło się – zapewnia przedstawiciel ratusza. Tak więc, cały czas obowiązują wydłużone godziny pracy Centrów Obsługi Mieszkańców przy ul. Zapolskiej i na pl. Nowy Targ, które otwarte są do godz. 17.15 dla klientów w sprawach meldunkowych, rejestracji pojazdów, praw jazdy, dowodów osobistych oraz rejestracji działalności gospodarczej. Dodatkowo, COM przy ul. Zapolskiej czynny będzie w sobotę 7 i 21 listopada, w godz. 8.00 do 13.00 dla mieszkańców w zakresie rej. pojazdów, spraw meldunkowych oraz dowodów osobistych.

Podobnie jak wiosną, urząd miejski nie zamknie się dla mieszkańców, którzy mają potrzebę załatwiana spraw urzędowych. Wyjątkiem jest aktualnie COM przy ul. Kromera, który w wyniku wykrycia koronoawirusa wśród pracownika jest zamknięty do odwołania.

Wrocław: Co można załatwić w urzędzie przez internet?

W związku z pandemią warto jednak przed przyjściem do urzędu sprawdzić czy konieczna jest taka osobista wizyta. Dla tych, którzy muszą załatwić w urzędzie sprawę osobiście, na okres jesienno-zimowy uruchomiono specjalne namioty. Zanim jednak wybierzemy się do urzędu warto sprawdzić, co możemy załatwić przez internet. Już większość spraw można załatwić w internecie czy poprzez pocztę. Informacje o możliwości zdalnego załatwiania spraw znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Miejskiego Wrocławia bądź dzwoniąc pod numer miejskiej infolinii 71 777 77 77.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska