MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już w niedzielę wielkie otwarcie sezonu wyścigowego na Partynicach. Masa atrakcji

Piotr Janas
Piotr Janas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
162 – dokładnie tyle dni dzieli ostatni dzień wyścigowy sezonu 2023 i pierwszy dzień sezonu 2024. Po ponad pięciu miesiącach oczekiwania w niedzielę 21 kwietnia o godz. 14 konie zaprezentują się na padoku, a pół godziny później bomba powędruje w górę i konie wybiegną na tor. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji towarzyszących, wstęp będzie wolny.

Wyścigi – 7 gonitw płaskich, płotowych i z przeszkodami

W programie sportowym otwarcia sezonu znalazło się siedem różnorodnych gonitw: trzy przeszkodowe, jedna płotowa oraz trzy na dystansach płaskich. Mocna stawka jeźdźców i koni na Otwarciu Sezonu to już tradycja, w gonitwach przeszkodowych zobaczymy czołówkę czeskich jeźdźców, z sukcesami startujących na europejskich torach. Do wyścigów zgłoszono łącznie 61 koni.

Najważniejsza gonitwa inauguracyjnej niedzieli, o Nagrodę Otwarcia Sezonu, rozegrana zostanie na dystansie 4300 metrów. Uczestnicy będą mieli do pokonania na trasie 19 różnorodnych przeszkód, m.in. blisko 20-metrowej długości „przeszkodę wodną”, „przejście drogi”, „angielski skok” czy „rów z wodą”.

Gonitwę dnia poprzedzi Parada Otwarcia. Na tor konno wyjedzie dyrektor WTWK-Partynice - Jerzy Sawka, bryczka z gośćmi specjalnymi otwarcia, powożona przez Ireneusza Kozłowskiego, wielokrotnego medalistę mistrzostw Polski w powożeniu zaprzęgami, za nimi konny oddział Straży Miejskiej oraz młodzi uczestnicy zawodów hobby horse.

– To będzie sezon szczególny, bo w tym roku zaczniemy promocję wyścigów bez używania bata do popędzania koni – mówi Jerzy Sawka, dyrektor wrocławskiego toru.

– Niestety, nie możemy zrobić tego natychmiast, bo wiążą nas przepisy prawa, wymaga to zmiany rozporządzenia ministra. Mam nadzieję przyszły sezon, 2025, zacząć w nowej rzeczywistości. Walka o nowe będzie trudna, bo środowisko wyścigowe jest bardzo konserwatywne. Liczę na nowoczesne spojrzenie polityków – dodał Sawka.

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice to wyjątkowej urody obiekt retro pochodzący z 1907 roku. Tenże klimat retro w niedzielę 21 kwietnia będzie słyszalny, ponieważ o oprawę muzyczną dekoracji zwycięzców zadba jeden z najbardziej znanych w kraju zespołów dixielandowych – Dixie Tiger’s Band.

Pokazy konne – woltyżerka i working equitation

Tradycyjnie organizatorzy przygotowali atrakcje towarzyszące wyścigom. W niedziele obejrzymy dwa pokazy konne. W pierwszym wystąpią partyniccy woltyżerzy, czyli zawodnicy wykonujący akrobacje na poruszającym się koniu. Wrocławska sekcja woltyżerki sportowej należy do najlepszych w kraju. Podczas pokazu zobaczymy najbardziej zaawansowanych woltyżerów, w tym członków kadry reprezentacji Polski.

Drugi z pokazów to prezentacja working equitation, stosunkowo młodej dyscypliny jeździeckiej, która staje się coraz bardziej popularna w Europie. Natomiast w Polsce wrocławski ośrodek working equitation jest największym w kraju. Dyscyplina working equitation składa się z trzech testów: ujeżdżenia, zręczności i szybkości (ten ostatni wzbudza najwięcej emocji i jest uwielbiany przez publiczność). Zawodnicy i ich konie mają za zadanie pokonanie różnych przeszkód m.in. bramkę, byka, zagrodę czy mostek.

Wrocławska Liga Hobby Horse

Otwarcie Sezonu jest jednocześnie inauguracją nowego sezonu Wrocławskiej Ligi Hobby Horse. W ramach ligi odbędą się cztery konkursy (21.04, 09.06, 01.09 i 20.10).

Olbrzymie zainteresowanie hobby horsingiem sprawiło, że na Partynicach w tym roku poza zawodami ligowymi odbędą się m.in. mistrzostwa Polski (29-30 czerwca), zawody WKKW Hobby horse, a nawet dwa turnusy półkolonii dedykowanych hobby horsom.

Dla jeszcze niewtajemniczonych podpowiadamy, że hobby horse to dyscyplina polegająca na jeździe na kukiełkowym koniku – głowa konia przymocowana jest do drzewca. Hobby horsy mają różne kształty i rozmiary. Tak jak zawodnicy startują na swoich koniach, tutaj mamy kukiełki koników, o które dzieci dbają, kompletują sprzęt, zapewniają im boks i pielęgnują. Podczas zawodów najlepsi zawodnicy pokonują nawet 130-centymetrowe wysokości, co ważne, cały czas trzymając hobby horsa między nogami !

Przejażdżki na kucykach i zwiedzanie stajni

Dni wyścigowe na Partynicach to również szansa, aby dzieci po raz pierwszy spróbowały jazdy konnej. Przez cały dzień czynny będzie punkt z przejażdżkami na kucykach dla najmłodszych. Jazdy odbywają na kucach z Wyższej Szkółki Jazdy – Partynice w asyście instruktorów jeździectwa.

Natomiast dla tych, którzy niekoniecznie chcą wsiadać na konia, ale chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o tych fascynujących zwierzętach, organizatorzy przygotowali dwie sesje zwiedzania stajni z przewodnikiem. Podczas oprowadzania nie tylko zobaczymy z bliska różne konie, ale też dowiemy się, jak są zbudowane, jak funkcjonują, jak się z nami komunikują oraz jak powinniśmy się przy nich zachowywać. Na ten punkt programu obowiązują wcześniejsze zapisy przez stronę bilety.torpartynice.pl.

Program dnia:

11:00 – Wrocławska Liga Hobby Horse (przez cały dzień)
13:30 – przejażdżki na kucykach (przez cały dzień)
13:45 – Pokaz konny - working equitation (czworobok przed trybuną boczną)
14:00 – Prezentacja w padoku koni biorących udział w pierwszej gonitwie dnia
14:30 – Pierwsza gonitwa
Nagroda 16 000 zł. Międzynarodowa gonitwa z płotami dla 4-letnich i starszych koni, które nie biegały w gonitwach z płotami ani z przeszkodami. (3200 m)
14:40 – Pokaz konny - woltyżerka sportowa (czworobok przed trybuną boczną).
15:05 – Druga gonitwa
Nagroda 14 000 zł. Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni wyłącznie III grupy (1907 m)
15:40 – Trzecia gonitwa
Nagroda 20 000 zł. Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni (3400 m)
16:15 – Czwarta gonitwa
Nagroda 14 000 zł. Międzynarodowa gonitwa III grupy dla 4-letnich i starszych koni (3200 m)
16:25 – Parada Otwarcia Sezonu
17:00 – Piąta gonitwa
Nagroda Otwarcia Sezonu Przeszkodowego 24 000 zł
Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni (4300 m)
17:35 – Szósta gonitwa
Nagroda 14 000 zł. Gonitwa dla 3-letnich koni III grupy, które nie biegały. (1907 m)
18:10 – Siódma gonitwa
Nagroda Podpułkownika Karola Rommla 24 000 zł
Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 4-letnich koni (3400 m)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska