Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławianie w Lille i "Mikrokosmos" po francusku

Marta Wróbel
Historyk Norman Davies, autor m.in. „Mikrokosmosu”
Historyk Norman Davies, autor m.in. „Mikrokosmosu” Paweł Relikowski
Podpisanie oficjalnej umowy partnerskiej między Wrocławiem a francuskim Lille (miasta współpracują od 2009 roku), premiera francuskiego tłumaczenia „Mikrokosmosu” – popularnej książki historyka Normana Daviesa o stolicy DolnegoŚląska. A do tego koncert zespołu Me, Myself and I, fragmenty wrocławskiego spektaklu Jana Klaty „Transfer”granego przez Francuzów i spotkanie z samym Daviesem. To tylko kilka punktów programu ze spotkaniami i debatami z politykami i ludźmi kultury, koncertami i wystawami, które odbędą się od piątku do niedzieli (3-6 października) w Lille.

Jarosław Obremski, senator RP, szef Rady Programowej ds. ESK 2016, i Zbigniew Maćków, architekt, kurator ESK 2016 będą panelistami podczas sobotniej debaty „Współczesne aspekty dużych metropolii: jakie czynniki warunkują ich pozycję w Europie?” moderowanej przez Jean-Marie Duha-mela, dziennikarza „La Voix du Nord”.

Obecność osób zaangażowanych w organizację we Wrocławiu Europejskiej Stolicy Kultury będzie w Lille nieprzypadkowa. To ponad 200--tysięczne miasto było ESK w 2004 roku. Wrocław może od Francuzów sporo skorzystać: Lille udało się odrestaurować dziedzictwo kulturowe i zbudować nowy obiekt spotkań i wydarzeń kulturalnych– Les Maisons Foli.

– Powodem tej wizyty jest przede wszystkim inauguracja francuskiego wydania „Mikrokosmosu” Normana Daviesa. Udało się to we współpracy miast, Wrocławia i Lille, oraz ambasady Polski w Paryżu– mówi Magdalena Okulow-ska, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. I dodaje: – Wydarzeniu będą towarzyszyć też inne aktywności, związane z promocją Wrocławia we Francji, m.in: wernisaż wystawy „Skin” współtworzony przez galerię BWA czy projekcja filmów dokumentalnych polskich i francuskich reżyserów o Wrocławiu.

W piątek odbędą się projekcje filmów „Pologne, chronique d’un été oublié” (reż. Allan Wisniewski) i „Miasto spotkań. Pejzaż kulturalny Wrocławia 1948-2011” reż. Elżbieta Sitek i Piotr Załuski (TVP Wrocław). Zostanie też podsumowana współpraca wydawnictwa z Lille Nuit Myrtide i wrocławskiej Mediateki – premiera książeczki „Regards croisés”, ilustrowanego przewodnika po Wrocławiu i Lille przygotowanego przez duety ilustrator-pisarz z obu miast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska