Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Zwiększą przepustowość Widawy. Kilkanaście rodzin będzie musiało się wyprowadzić

Agata Wojciechowska
W czerwcu trzy zastępy straży pożarnej interweniowały na ulicy Siennej na osiedlu Zgorzelisko, gdzie przesiąkał wał położony nad Widawą
W czerwcu trzy zastępy straży pożarnej interweniowały na ulicy Siennej na osiedlu Zgorzelisko, gdzie przesiąkał wał położony nad Widawą Tomasz Hołod
Właśnie mija 16 rocznica powodzi tysiąclecia, która w 1997 roku spowodowała, że pod wodą znalazła się znaczna część Wrocławia. Czy teraz Wrocław jest przygotowany na przyjęcie wielkiej wody?

Co by się stało, gdybyśmy dzisiaj mieli do czynienia z takim samym poziomem Odry jak w 1997 roku? - Przy tych samych opadach niemożliwe jest, by woda zrobiła takie spustoszenie we Wrocławiu jak w 1997 roku – mówi prof. Janusz Zaleski, dyrektor w Biurze Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. - Natura musiałabym nam zafundować w tych samych miejscach dużo większe opady.

Na Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry przeznaczono łącznie około 2,5 mld zł. Jednym z inwestorów jest Bank Światowy. Sam projekt jest wyjątkowy ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne. - Jak na razie podniesione zostało bezpieczeństwo na Nysie Kłodzkiej – wyjaśnia dyrektor. - Docelowo będzie się na niej znajdowało 8 suchych zbiorników, które będą miały za zadanie przejąć znaczne ilości wody. Zbiorniki nazywane są suchymi, ponieważ na razie nie ma w nich w ogóle wody. Do tego już niedługo zostanie wbita pierwsza łopata pod realizację zbiornika w Raciborzu, który będzie największym w Europie. Będzie mógł on przyjąć około 185 mln metrów sześciennych wody. Wrocław, pod kątem inwestycji, zostawiliśmy na koniec - informuje prof. Janusz Zaleski.

Jakie prace zostaną podjęte w stolicy Dolnego Śląska? - Zabezpieczymy przed Wrocławiem polder Blizanowice - Trestno i Oławka, tak by nie powtórzyła się sytuacja z 1997 roku - kontynuuje profesor. - Wzmacniamy tam obwarowania rzeki.

Zobacz ZDJĘCIA POWÓDŹ 1997: TO JUŻ 16 LAT

W samej stolicy Dolnego Śląska zwiększony zostanie przepływ wody zarówno w kanale żeglugowym, jak i przeciwpowodziowym. - Jest to rozwiązane uzgodnione m.in. z ekologami – dodaje mówi prof. Zaleski. - Chciałbym zwrócić uwagę na to, że nie podwyższamy korony wałów, tak by rzeki zza nich w ogóle nie było widać, a sami mieszkańcy musieli się wspinać, by zobaczyć Odrę - mówi dyrektor, ale wyjaśnia, że prace na rzece będą niestety okupione wyrzeczeniami. - Prawostronną cześć rzeki pozbawimy około 40 procent międzywala, gdzie wrocławianie obecnie chętnie grillują i spacerują z psami. Finalnie zamiast 2300 metrów sześciennych wody na sekundę będzie mogło bez jakiegokolwiek uszczerbku przepłynąć około 3200 metrów sześciennych - informuje dyrektor.

Dodatkową zmianą będzie stworzenie naturalnego "kanału ulgi" dzięki Widawie. - Obecnie rzeka ta ma przepustowość 50 metrów sześciennych na sekundę – wyjaśnia Janusz Zaleski. - Planujemy zwiększyć ją do 200 metrów sześciennych, co pozwoli część wody skierować na obrzeża, zamiast do centrum miasta. Poszerzony zostanie nurt Widawy i wzmocnione obramowania. Cała inwestycja na tej rzece skończy się najprawdopodobniej w 2015 roku. Niestety będzie to oznaczało wyprowadzkę dla około 10 do 15 rodzin, mieszkających teraz w dorzeczu rzeki. Musimy mieć jednak na uwadze interes całego miasta - informuje profesor.

W Biurze Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry mają już doświadczenie w przeprowadzaniu dotychczasowych mieszkańców z terenów potrzebnych pod budowę zbiornika w Raciborzu. Tam miejsce zamieszkania zmieniło około 1000 rodzin, którym wybudowano pod kierownictwem Gminy Lubomia, nową wieś. Oznaczało to również konieczność przenosin cmentarza. - Nazwano nas desantem z Wrocławia – mówi profesor. - Przeprowadziliśmy wszystko tak, by powygaszać konflikty. Nikt nie czuje się pokrzywdzony. Mam nadzieję, że podobnie będzie w samym Wrocławiu.
Potencjalny problem przeprowadzki może dotyczyć mieszkańców w dolnym biegu Widawy, czyli miejscowości Krzyżanowice lub Psary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska