Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Na tych osiedlach lepiej nie oddychać [LISTA]

Weronika Skupin
Ołbin, Nadodrze, Kleczków i pl. Grunwaldzki - to osiedla na których mamy najwięcej groźnego dla zdrowia i życia pyłu zawieszonego PM10. Na tych osiedlach dominują piece kaflowe w starych kamienicach i to one są źródłem smogu. Źle jest też na osiedlach Powstańców Śląskich, Hubach, Borku i Gaju oraz w Świniarach, w Lipie Piotrowskiej, Widawie, Polanowicach, Poświętnem, Ligocie i Sołtysowicach.

Zobacz dane z poszczególnych osiedli - kliknij by otworzyć mapę

Nie możemy oddychać pełną piersią. Wrocław jest na 21. miejscu pod względem najbardziej zanieczyszczonych pyłem zawieszonym PM10 miast europejskich, w których wykonuje się pomiary jakości powietrza (dane Światowej Organizacji Zdrowia).

Pył PM10 to drobinki o średnicy poniżej 10 mikrometrów, które wnikają do naszych dróg oddechowych. Główna przyczyna tak wysokich stężeń? Palenie w piecach węglem i śmieciami, a także m.in. emisja spalin pojazdów.

Listę wrocławskich osiedli, na których oddychanie może być niebezpieczne dla zdrowia opracowała dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz z Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z Piotrem Muskałą na podstawie danych gromadzonych m.in. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Badania Światowej Organizacji Zdrowia wykazały, że zanieczyszczenie pyłem PM10 przyczynia się do skrócenia życia mieszkańców krajów Unii Europejskiej o 8,6 miesięcy - przytacza dr Drzeniecka-Osiadacz. Pył może ponadto wywoływać choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła czy krtani. A im drobniejszy, tym przenika głębiej i jest bardziej szkodliwy.

Zobacz dane z poszczególnych osiedli - kliknij by otworzyć mapę

Jaka jest recepta? Od lat jedna, ale wciąż zbyt słabo realizowana: zamiana pieców węglowych na mniej szkodliwe, np. gazowe, elektryczne lub podłączenie się do sieci ciepłowniczej. Czy to możliwe? Według szacunków Programu Ochrony Powietrza we Wrocławiu, do 2020 r. o ok. 14 proc. ma się zmniejszyć emisja szkodliwego PM10. By to osiągnąć, w 10 tys. mieszkań wrocławianie musieliby zrezygnować z pieców opalanych węglem lub - bardzo często - śmieciami. To daje ok. 2 tys. pieców rocznie.

Na jakość powietrza we Wrocławiu wpływ mają też samochody. Głównie ciężarowe. Z wyliczeń dr Drzenieckiej-Osiadacz wynika, że to one odpowiadają w mieście za bezpośrednią emisji pyłu zawieszonego z ruchu drogowego (ponad 45 proc.). Na drugim miejscu są samochody osobowe (niecałe 33 proc.). Samochody dostawcze i autobusy odpowiadają łącznie 20 proc.) .

Jakość powietrza na osiedlach we Wrocławiu
Kliknij na mapę, by otworzyć ją w powiększeniu
[

](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/ad/d8/570cff84c4bac_o.jpg?1460469637)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska